Pod predsedavanjem gospodina Radiše Miloševića, predsednika Odbora za zaštitu životne sredine i predsednika Opštine Batočina, 8. juna 2012. godine, održana je zajednička sednica odbora SKGO za zaštitu životne sredine, za komunalne delatnosti i za energetsku efikasnost. Sednica je održana u prostorijama SKGO, uz prisustvo 32 predstavnika iz gradova i opština Srbije, kao i predstavnika Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja i sa Beogradskog i Novosadskog univerziteta.
Snežana Lakušić, rukovodilac grupe za nadzor nad objektima komunalne infrastrukture i obavljanje komunalnih delatnosti, Sektora za kontrolu i nadzor Ministarstva ŽSPPP, predstavila je prvi izveštaj koji je ovo ministarstvo pripremilo u skladu sa odredbama Zakona o komunalnim delatnostima. Članom 7. ovog zakona proisana je obaveza dostavljanja i postupanja sa podacima u obavljanju komunalnih delatnosti, što je bio osnov za izradu upitnika kojim su prikupljeni podaci iz jedinica lokalne samouprave. Saradnja sa JLS je bila dobra i dobijeni su odgovori iz gorovo svih gradova i opština. Dogovoreno je da se ova saradnja u narednom periodu nastavi, proširi i institucionalizuje, kako bi se ustanovila uobičajena praksa izveštavanja.
Na prvim, konstitutivnim sednicama tri odbora predstavljen je novi program koji se realizuje u sradnji sa Švedskom asocijacijom lokalnih i regionalnih vlasti (SALAR), a koji je namenjen podršci lokalnim samoupravama u Srbiji u procesu evropskih integracija. Miodrag Gluščević, šef odeljenja za komunalna i pitanja urbanizma i zaštite životne sredine SKGO predstavio je aktivnosti koje su se realizovale između dve sednice, a koje su rezultirale predlogom gradova i opština koje će učestvovati u tematskim partnerstvima u oblasti energetske efikasnosti, buke i zagađenja vazduha, kao i pitanjima međuopštinske saradnje, sa posebnim naglaskom na regionalnom upravljanju otpadom. Članovi odbora su potvrdili izbor gradova Beograda, Zrenjanina i Niša, opština Varvarin, Žitište, Kula i Sečanj, kao i gradske opštine Savski Venac za učešće u razvoju tematskih partnerstava sa gradovima i opštinama iz Švedske.
Pored izbora gradova i opština za učešće u ovom Programu, predloženo je i usvojeno da Radiša Milošević i Dejan Kovač predstavljaju Odbor za zaštitu životne sredine i Odbor za energetsku efikasnost u Radnoj grupi za evropske integracije.
Članovima odbora su predstavljene mogućnosti učešća na kursevima kontinualnog obrazovanja u okviru TEMPUS projekta ''MSNEM'', a koji je predstavila prof.dr Ivana Ivančev Tumbas, profesorka PMF u Novom Sadu. Konstatovano je da je ovaj program odlična prilika da se akademsko obrazovanje približi korisnicima iz privrede, ali i svim zaposlenim u privrednim društvima i lokalnim institucijama da svoje obrazovanje unaprede u skladu sa novim tehnologijama.
Jedna od novina u primeni domaćih obnovljivih
energetskih
resursa i domaće inženjerske pameti dolazi iz opštine Koceljeva, a odnosi se na
zamenu gorionika i prelazak na korišćenje biomase u zagrevanju javnih zgrada u
ovoj opštini. O ovom projektu koji je već u prvoj godini primene dao dobre
rezultate, govorio je Milutin Cvejić, član Odbora za zaštitu životne sredine.
Na osnovu iskustva opštine Koceljeva, upućen je poziv svim jedinicama lokalne
samouprave, da u cilju energetske i ekonomske održivosti što pre preduzmu iste
aktivnosti, a opština Koceljeva je izrazila spremnost da pruži svaku vrstu
pomoći u razmeni informacija koje se odnose na ovaj projekat.