Zajednički sastanak Mreže za socijalnu zaštitu i Mreže za romska pitanja Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) održan je 6. decembra 2024. godine u Beogradu, pred više od stotinu učesnika. SKGO je sastanak mreža organizovala u okviru projekta „Podrška održivim uslugama socijalne zaštite u zajednici i politikama uključivanja na lokalnom nivou“, koji finansira Evropska unija.
Članovima mreža obratili su se Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Ninoslav Jovanović, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Dalibor Nakić, predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine i Nikola Tarbuk, generalni sekretar SKGO. Sastanak su otvorili i njime moderirali Sonja Vujin, savetnica za upravljanje projektima i koordinatorka Mreže za socijalnu zaštitu SKGO i Dušan Jovanović, savetnik za socijalnu inkluziju i koordinator Mreže za romska pitanja SKGO.
Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, u svom uvodnom obraćanju istakao je da je poboljšanje kvaliteta života najranjivijih društvenih grupa i smanjenje socio ekonomske isključenosti Roma i Romkinja zajednički zadatak čitavog društva, pri čemu posebna odgovornost leži na organima javne vlasti.
„Posebno cenimo aktivnosti projekta „Podrška održivim uslugama socijalne zaštite u zajednici i politikama uključivanja na lokalnom nivou", budući da za posledice imaju smanjenje diskriminacije i poboljšanje uslova života i društvenog položaja romske nacionalne manjine“, rekao je Žigmanov i dodao da način realizacije predviđenih mera i aktivnosti navedenog projekta može poslužiti kao primer usklađenosti lokalnih politika sa nacionalnim strateškim dokumentima.
Ninoslav Jovanović, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u svom obraćanju naglasio je važnost multisektorskog pristupa u radu na unapređenju položaja građana, posebno u oblastima socijalne zaštite i inkluzije Roma i Romkinja.
„Izrada lokalnih akcionih planova i formiranje novih mobilnih timova za inkluziju Roma od suštinske su važnosti, pri čemu se institucije na lokalnom nivou udružuju i rade na integraciji građana kojima je pomoć i podrška najpotrebnija“, istakao je Jovanović i dodao da je neophodno raditi zajednički i uključivati romsku zajednicu u realizaciju ovakvih projekata kao što je „Podrška održivim uslugama socijalne zaštite u zajednici i politikama uključivanja na lokalnom nivou“.
Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Dalibor Nakić obratio se učesnicima skupa i podvukao činjenicu da su problemi romske zajednice vrlo kompleksni, te se moraju sagledavati iz različitih oblasti i stoga posebno raditi na unapređenju socijalne zaštite Roma i Romkinja.
„Lokalne samouprave su ključne za implementaciju Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja 2022-2030. Međutim, lokalne samouprave se veoma razlikuju po kapacitetima koje poseduju za realizaciju, a u tome je značajna uloga Stalne konferencije koja upravo pruža podršku lokalnim samoupravama kojima je ona najpotrebnija“, rekao je Nakić i istakao značaj lokalnih mehanizama za inkluziju Roma, kao što su pedagoški asistenti, zdravstvene medijatorke i koordinatori za romska pitanja.
Nikola Tarbuk, generalni sekretar SKGO objasnio je da Mreža za socijalnu zaštitu i Mreža za romska pitanja nisu samo platforma za razmenu iskustava i praksi, već i prostor za zajedničko definisanje pravaca delovanja u oblasti socijalne inkluzije, deinstitucionalizacije i razvoja lokalnih usluga.
„Lokalne samouprave, centri za socijalni rad i udruženja građana koji pružaju usluge socijalne zaštite, ključni su stubovi svakog uspešnog sistema socijalne zaštite. Vi ste ti koji na dnevnom nivou prepoznajete potrebe zajednice, osmišljavate rešenja i pružate podršku građanima. Vaša posvećenost i trud ne samo da unapređuju kvalitet usluga, već i daju nadu onima kojima je pomoć najpotrebnija“, istakao je Tarbuk i dodao da SKGO nastavlja sa pružanjem podrške celokupnom sistemu socijalne zaštite, posebno kroz rad na standardizaciji i kreiranju metodologija koje će omogućiti ravnomerniji razvoj usluga u svim jedinicama lokalne samouprave.
Zajednički sastanak mreža nastavljen je panel diskusijom na temu „Socijalna zaštita na lokalnom nivou: izazovi i perspektive“, a u kojoj su učestvovali Slađana Marković Stojanović, v.d. pomoćnika ministra za socijalnu zaštitu u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Gordana Milovanović, vođa tima projekta „Unapređenje sistema socijalne zaštite“, NIRAS, Maja Knežević Romčević, savetnica za socijalnu zaštitu na projektu SKGO i Srđan Vasiljević, predstavnik opštine Raška. Panelisti su razgovarali o namenskim transferima i finansiranju usluga socijalne zaštite, kao i o uslugama za kojima je uočena najveća potreba, te će tokom naredne godine i biti uspostavljene. Istaknuto je da su nedostatak ljudskih resursa i neujednačena podela nadležnosti glavne prepreke stabilnosti i održivosti usluga socijalne zaštite.
Usledila je panel diskusija na temu „Izazovi socijalne inkluzije na lokalnom nivou“, čiji panelisti su bili Žarko Šunderić, direktor Centra za socijalnu politiku, dr Goran Bašić, direktor Instituta društvenih nauka, dr Tanja Jovanović, savetnica GIZ-a i Božidar Jovanović, Nacionalna asocijacija pedagoških asistenata NAPA. Tokom ovog panela istaknuta je važnost socijalne inkluzije i jačanja ljudskog kapitala za jačanje celokupnog društva i njene kohezije. Razgovaralo se o mehanizmima na lokalnom nivou, koji su počeli kao pilot projekti, a zatim postali deo sistema. Međutim, postavljeno je pitanje efektivnosti i efikasnosti ovih mehanizama i položaja ljudi koji su danas pedagoški asistenti, zdravstvene medijatorke i koordinatori za romska pitanja. Takođe, istaknuta je potreba za podizanjem kapaciteta službenika u lokalnim institucijama, a u cilju postizanja inkluzije Roma i Romkinja na lokalnom nivou.