Uvodna radionica povodom početka podrške lokalnim samoupravama u izradi Planova spremnosti i odgovora na javnozdravstvene rizike u kriznim i vanrednim situacijama, održana je 25. aprila 2025. godine u onlajn formatu uz učešće predstavnika Instituta Batut, Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji, Stalne konferencije gradova i opština (SKGO), kao i više od 150 predstavnika lokalne samouprave i lokalnih instituta i zavoda za javno zdravlje.
Lokalne samouprave izabrane na osnovu javnog poziva u narednom periodu u saradnji Instituta Batut, SKGO i regionalnih zavoda i instituta za javno zdravlje, u narednih pet meseci radiće na izradi lokalnih planova koji će unaprediti kapacitete za efikasan odgovor na javnozdravstvene rizike u kriznim i vanrednim situacijama.
Skup je otvorio dr Ivan Ivanović, zamenik direktora Instituta za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“koji je ovom prilikom istakao zadovoljstvo što je u prilici da učesnike pozdravi ispred Instituta Batut i Mreže instituta i zavoda za javno zdravlje koji čine 23 regionalne institucije.
On je istakao da je uloga instituta za javno zdravlje dolazi do izražaja kada imamo situacije koje su krizne, i izrazio nadu da će ovaj projekat dati mogućnost da se princip mreže proširi i na lokalne samouprave u cilju proširenje saradnje povodom javnozdravstvenih pitanja.
„Dobro je da imamo podršku projekta koji će nam omogućiti da savladamo određene alate i jednostavnije prođemo kroz izazove koje obuhvata izrada jednog ovako kompleksnog plana, ali sa druge strane da obezbedimo i održivost svega onoga što će projekat da nam donese“, izjavio je Ivanović.
Nikola Tarbuk, generalni sekretar SKGO istakao je kompleksnost teme javnog zdravlja, koja se nalazi i svakoj javnoj politici.
„Principi i aktivnosti javnog zdravlja primenjuju se hiljadama godina, a u poslednja dva veka fokus je bio na poboljšanju higijenskih i sanitarnih uslova, organizovanje zdravstvene zaštite i zdravstveno vaspitanje, sistemsko identifikovanje zdravstvenih potreba u cilju unapređenja zdravlja i kvaliteta života kroz holistički pristup i sveobuhvatno zdravstvenu zaštitu“, naveo je Tarbuk i dodao da se u prve dve decenije 21. veka javljaju novi izazovi, kao što su ekološke krize, klimatske promene, epidemije i pandemije.
„Sve navedeno za ima posledicu reviziju funkcije javnog zdravlja, pa danas praćenje i evaluacija zdravstvenog stanja stanovništva i nadzor nad faktorima rizika i pretnjama po zdravlje i upravljanje vanrednim javnozdravstvenim situacijama postaju ključni delovi funkcije javnog zdravlja“, istakao je generalni sekretar SKGO.
„Svi znamo da su gradovi i opštine nadležni u oblasti vanrednih i kriznih situacija i to je jedna od nadležnosti u kojoj je multisektorska saradnja najviše zaživela. U skladu s tim, tema kojom se danas se bavimo apsolutno aktuelna i definisana“, rekao je Nikola Tarbuk i dodao da je dobra priprema i prevencija preduslov za smanjivanje rizika i da je zbog toga važno jačati multisektorsku saradnju i odgovornost i sposobnost aktera za reagovanje u vanrednim situacijama.
Po njegovim rečima upravo su planovi reagovanja na javnozdravstvene rizike u kriznim i vanrednim situacijama, ključan deo procesa nadzora nad rizicima i upravljanja vanrednim javnozdravstvenim situacijama.
Dr Jasmina Tanasić, programska direktorka za društveni razvoj SKGO predstavila je način rada, i napravila uvod u ceo proces koji očekuje predstavnike lokalne samouprave i regionalnih instituta i zavoda za javno zdravlje u narednom periodu. Ona je predstavila nadležnosti lokalnih samouprava u oblasti javnog zdravlja, aktivnosti lokalnih Saveta za javno zdravlje, kao i šta obuhvataju programi javnog zdravlja.
Miloš Rančić, iz Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji je naglasio da je Kancelarija u saradnji sa partnerima, tokom prethodnih godina uložila napor da se sistemski uspostavi saradnja na svim nivoima, i da se u slučaju krize ne reaguje stihijski, već kroz jedan strukturisan plan kako bi se posledice na javno zdravlje svele na minimum.
Dejan Ivanović, iz Instituta za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“ govorio je o STAR analizi rizika u jedinicama lokalnih samouprava i predstavio je izrađene procene javnozdravstvenih rizika za gradove i opštine.
Aktivnost je deo projekta „Podrška za 100 lokalnih samouprava u Srbiji za razvoj Planova spremnosti i odgovora na specifične javnozdravstvene rizike“, koji finansira Evropska unija, a sprovode Institut Batut i SKGO kao deo šireg projekta “EU za zdravstveni sistem Srbije”, koji realizuje Ministarstvo zdravlja u saradnji sa Svetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) i Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
Uvodna radionica SZO PPT dr Jasmina Tanasic >>>
Nacionalni plan spremnosti i odgovora >>>