Ministarstvo prosvete i sporta Republike Srbije organizovalo je, u vremenu od 17-19. novembra 2003. godine u Beogradu, međunarodnu konferenciju na temu: "Iskustva bivših jugoslovenksih republika u reformama stručnog obrazovanja". Ministar prosvete i sporta Republike Srbije, dr. Gašo Knežević koji je otvorio konferenciju istakao je reformsku orijentaciju Ministarstva i značaj srednjeg stručnog obrazovanja u celom sistemu obrazovanja i vaspitanja. Skup je okupio veliki broj učesnika, oko 250, uključujući i delegacije iz Slovenije, Hrvatske, Federaciije Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Makedonije, Srbije i Crne Gore. Konferenciji su prisustvovali i predstavnici međunarodnih organizacija: Evropska fondacija za treninge (ETF), nemačka GTZ, CARDS Program reforme srednjeg stručnog obrazovanja iz CARDS programa Evropske Unije.
Nacionalne delegacije predstavile su stanje i perspektive reforme obrazovanja u njihovim zemljama. Iz ovih izlaganja se moglo zaključiti da se zemlje ovog regiona nalaze na sličnom kursu reformi, ali da su različite faze u kojima se nalaze. Slovenija je najdalje otišla u reformama, dok su ostale zemlje u pripremnim ili početnim fazama. S obzirom na to da sve ove zemlje gravitiraju prema Evropskoj Uniji, standardi same EU imaju veliki uticaj na koncipiranje reformi, uz uvažavanje specifičnosti svakog regiona. Kao zajednička komponenta svih reformi, mogla bi se istaći potreba za povezivanjem privrede i njenih potreba sa stručnim obrazovanjem u jednom efikasnom sistemu socijalno-ekonomskog razvoja. Kao rezime konferencije usvojene su preporuke koje mogu poslužiti kao okvir za dalji razvoj reforme stručnog obrazovanja:
♦ Reforma stručnog obrazovanja je neophodan uslov celokupne socijalno-ekonomske transformacije i razvoja demokratskog društva.
♦ Reforma stručnog obrazovanja zasniva se na razmeni znanja i informacija sa drugim zemljama i regionima, a stečena iskustva doprinose jasnijem sagledavanju vlastitih potreba, ciljeva i samih rešenja, što omogućava bolju implementaciju.
♦ Osnovni principi moderne reforme stručnog obrazovanja počivaju na decentralizaciji, dobrim resursima i inovacijama. One modifikuju i stvaraju novu obrazovnu institucionalnu strukturu.
♦ Reforme su uvek autentične, jer su odgovor na konkretne lokalne i nacionalne potrebe i važan su mehanizam razvoja i upravljanja ljudskim resursima.
♦ Reforme moraju da imaju jasnu strategiju i adekvatan okvir u kojem se realizuju.
♦ Reforme treba da obezbede dostupnost obrazovanja i različite puteve i mogućnosti kako za mlade, tako i za odrasle u sticanju obrazovanja i zadovoljavanju potreba zajednica.
♦ Reforma stručnog obrazovanja mora se shvatiti kao partnerska delatnost i zajednička odgovornost različitih aktera u društvu. U tom procesu i odnosu institucije za obrazovanje i osposobljavanje imaju ključnu ulogu, značaj i odgovornost.