Vesti

Realizovane radionice o izradi i realizaciji godišnjeg programa zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta kroz informacioni sistem

Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) organizovala je tokom aprila četiri radionice na temu „Izrada i realizacija godišnjeg programa zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta kroz informacioni sistem – izmena propisa, postupaka i procedura“. Radionice su održane 2. aprila u Nišu, 3. aprila u Kragujevcu, 9. aprila u Novom Sadu i 15. aprila u Beogradu, u kojima je učestvovalo 180 predstavnika 102 jedinice lokalne samouprave.

Radionice su obuhvatile tri tematske celine – Izrada godišnjeg programa zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta, realizacija godišnjeg programa, i izrada i realizacija godišnjeg programa kroz informacioni sistem. Predavači su istakli da je osnovni cilj sprovođenja godišnjeg programa da se što više zemljišta stavi u funkciju, kako bi što više prihoda imala i država Republika Srbija i jedinice lokalne samouprave. Takođe, predavači su podvukli da je veoma važno da JLS najpre osnuju sve komisije na vreme, bez roka trajanja, a da rešenja budu validna.

Nakon prezentovanja zakonskog okvira za realizaciju ove prenete nadležnosti, navedene su faze procesa izrade godišnjeg programa (GP) – najpre obrazovanje Komisije za izradu GP, zatim raspisivanje javnih poziva PPZ i korišćenja bez naknade, zatim prijem i obrada prispele dokumentacije PPZ i korišćenja bez naknade, izrada verifikacionih lista u DMS inzem bazi, izrada GP kroz aplikaciju, obrazovanje Komisije za davanje mišljenja na GP, dostavljanje dokumentacije Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (MPŠV) radi davanja saglasnosti kroz DMS inzem bazu i na kraju donošenje GP (31. marta tekuće godine). Pre raspisivanja javnog poziva obavezna je poseta sajta Uprave, upoznavanje sa modelom javnog poziva - model 2026. Uz to je napravljen i obrazac zahteva za prijavljivanje za javni poziv. Obavezni su i javni poziv i obrasci.

Korišćenje bez plaćanja naknade za poljoprivrednu proizvodnju ostvaruje se pod uslovom da se podnese prijava u skladu sa javnim pozivom. Novina je Izjava koja se daje pod punom krivičnom i  materijalnom odgovornošću odgovornog lica podnosioca, sa planom aktivnosti za svaku parcelu da se aktivnost vrši u skladu sa delatnošću kojom se bavi (obrazovna, naučno-istraživačka, socijalna). 

Zemljište se daje u zakup javnim nadmetanjem u dva kruga, koje se sprovodi elektronskim putem preko veb-aplikacije za sprovođenje javnog nadmetanja. Kada je u pitanju investiciono ulaganje, mora se naznačiti u oglasu da je za ovo ulaganje, ali zakupac ne sme da vrši investiciona ulaganja bez prethodnog odobrenja Ministarstva. Zahtev za odobrenje se nalazi na veb stranici Uprave za poljoprivredno zemljište (MPŠV). Zemljiste se daje na korišćenje javnim nadmetanjem i po 0 dinara, uslov je da poljoprivredno zemljište nije izdato najmanje poslednje tri agroekonomske godine i da nije bilo predmet korišćenja. Davanje zemljišta na korišćenje je moguće i u nepoljoprivredne svrhe: za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, za izvođenje geoloških istražnih radova, izvođenje radova na odlaganju jalovine, pepela, šljake itd. Postupak sprovodi JLS.

U okviru prezentacije postupka realizacije GP zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta predstavljene su poslednje izmene pravilnika u delu realizacije zakupa i korišćenja državnog poljoprivrednog zemljišta. Predstavljene su nove mogućnosti u informacionom sistemu u vezi sa unosom podataka o ispunjenju ugovornih obaveza zakupaca/korisnika državnog poljoprivrednog zemljišta kao i najčešći izazovi kod korišćenja poljoprivrednog zemljišta u nepoljoprivredne svrhe (vetrenjače, solarni paneli, eksploatacija nafte i gasa).

Radionica je završena predstavljanjem informacionog sistema Uprave, aplikacije kroz koju se isključivo izrađuje GP. Učesnici su upoznati I sa novim načinom preuzimanja podataka od Republičkog geodetskog zavoda, zatim sa kontrolom uslovnih grla i izazovima koji se dešavaju u različitim postupcima: komasacije, restitucije i eksproprijacije.

Velikim odzivom i brojem postavljenih pitanja učesnika, još jednom je potvrđena zainteresovanost za organizacijom ovakvih događaja u kontinuitetu, s obzirom na stalne izmene i izazove koji se dešavaju prilikom realizacije ove poverene nadležnosti.

Radionice na temu „Izrada i realizacija godišnjeg programa zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta kroz informacioni sistem – izmena propisa, postupaka i procedura“ realizovane su u okviru Programa „Partnerstvo za dobru lokalnu samoupravu“, koji finansira Vlada Švajcarske.

Za više informacija o podršci koju Švajcarska pruža u Srbiji, posetite internet prezentaciju Ambasade Švajcarske: https://www.eda.admin.ch/belgrade

prezentacija april 2025. SKGO Biljana IliC.pdf

prezentacija april 2025. SKGO Marija Mitrovic.pdf

prezentacija april 2025. SKGO Natasa Mladenovic.pdf