Projekti

Podrška reformi sistema javnih finansija u Srbiji (GIZ)

Od 2006. godine, Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) - u ime Nemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj pruža podršku Vladi Republike Srbije u njenoj reformi sistema javnih finansija. Ova podrška je posebno bila potrebna prilikom sprovođenju Zakona o finansiranju lokalne samouprave i iz njega proisteklog prenosa administriranja poreza na imovinu sa centralnog na lokalni nivo.

Cilj projekta jeste da se opštinske finansije postave na pouzdanije i nezavisnije osnove. Uzimajući u obzir da finansijski odnosi u jednoj zemlji podležu stalnom postupku prilagođavanja, projekat ima za cilj da uspostavi održivu kulturu razgovora i pregovora između predstavnika nacionalnih i lokalnih vlasti.

Da bi ostvario svoje ciljeve, projekat je aktivan na tri nivoa:

1.       Na nacionalnom nivou, relevantnim ministarstvima i parlamentu pruža se podrška pri stvaranju odgovarajućeg pravnog okvira kroz pružanje tehničkih saveta i analiza uticaja. Razvijaju se preporuke za dalje prenošenje izvora prihoda na lokalni nivo. Aktivnosti se odvijaju na jačanju Komisije za finansiranje lokalne samouprave kao glavnog mehanizma pregovaranja o finansiranju lokalne samouprave između lokalnog i centralnog nivoa vlasti.

2.       Na lokalnom nivou, pruža se podrška lokalnim poreskim administracijama, kako bi nastavile sa daljim unapređenjem svog rada. Kapaciteti lokalnih poreskih administracija uvećavaju se kroz obuke koje se organizuju zajedno sa Poreskom upravom Republike Srbije, kao i obukama i seminarima na radnom mestu koje organizuju naprednije lokalne poreske administracije za svoje kolege. Da bi se povećali lokalni izvorni prihodi i poboljšala njihova naplativost kod poreskih obveznika, projekat intenzivno podržava ažuriranje baza podataka za porez na imovinu, kao i kampanju koja ima za cilj edukaciju poreskih obveznika, sprovedenu preko lokalnih medija.

U okviru Stalne konferencija gradova i opština (SKGO), osnovana je mreža lokalnih poreskih administracija. Ona omogućava svim lokalnim poreskim administracijama da dele svoja iskustva i uče od svojih kolega, da razviju sinergijske odnose i lobiraju za svoje interese. Na regionalnim sastancima mreže predstavljaju se najbolje prakse i razgovara o tehničkim pitanjima,a na godišnjim sastancima mreže razmatraju se relevantna pitanja poreske politike.

3.       Stalna konferencija gradova i opština, kao posrednik između lokalnog i nacionalnog nivoa vlasti, igra važnu ulogu u procesu fiskalne decentralizacije. Da bi ispunio svoju ulogu, projekat je podržao stvaranje neophodnih praktičnih znanja u samoj SKGO. Uspostavljanjem mreže lokalnih poreskih administracija, SKGO je dobila neposredan pristup stručnim i praktičnim znanjima lokalnih poreskih administracija dok je u isto vreme u mogućnosti da stupi o kontakt sa lokalnim poreskim administracijama kako bi im delila informacije i najbolje prakse.

Projekat se sprovodi u periodu od januara 2006. do decembra 2012. godine.