Projekti

Jačanje mreže radnih tela za praćenje primene Etičkog kodeksa

Nakon uspešno završene prve faze, tokom koje su u pilot opštinama osnovana radna tela za praćenje primene Etičkog kodeksa ponašanja funkcionera lokalne samouprave, Vestminsterska fondacija za demokratiju i Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) nastavile su saradnju i tokom 2008. godine. Aktivnosti u ovoj fazi bile su usmerene na obuku i jačanje kapaciteta postojećih radnih tela, dalji razvoj i širenje mreže radnih tela i lobiranje za unapređenje zakonskog okvira za njihovo funkcionisanje.

Jedan od rezultata ove faze projekta jeste i taj da su odredbe koje regulišu postojanje i funkcionisanje radnih tela za praćenje primene Etičkog kodeksa inkorporirane u Model gradskog/opštinskog statuta, i da su u zavidnom broju našle svoje mesto u statutima velikog broja jedinica lokalnih samouprava u Srbiji.

Stalna konferencija gradova i opština i Institut za otvoreno društvo (OSI, Open Society Institute) u junu mesecu ove godine potpisali su ugovor o novoj fazi implementacije projekta "Jačanje mreže radnih tela za praćenje primene etičkog kodeksa", koji u suštini predstavlja III fazu projekta. Projekat će trajati do septembra 2010. godine.

Ovaj projekat je značajan zbog toga što će se fokusirati na uspostavljanje mreže između već postojećih radnih tela, i istovremeno raditi na osnivanju i stručnoj obuci novih, u onim opštinama i gradovima koje su iste predvidele u svojim statutima i skupštinskim poslovnicima o radu. Projekat "Jačanje mreže radnih tela za praćenje i primenu etičkog kodeksa" doprinosi većoj transparentnosti i odgovornosti lokalnih vlasti i javne administracije. Srbija je jedina zemlja u regionu i jedna od tri u Evropi koja razvija sistem praćenja Etičkog kodeksa ponašanja lokalnih funkcionera, a SKGO kontinuirano radi na uspostavljanju i promociji mehanizama za njegovo praćenje na lokalnom nivou.

Projekat ima za cilj da građanima približi lokalnu administraciju i istovremeno nastoji da vrati poljuljano poverenje građana u lokalne vlasti. Takođe, projekat ima za cilj da kod lokalnih vlasti ojača svest da vršenje javnih ovlašćenja nije svrha sama po sebi, i da ona mora biti uvek u funkciji građana koji je biraju. Ovaj cilj se, između ostalog, može postići kroz jačanje mreže radnih tela koja su odgovorna za praćenje primene etičkog kodeksa, kao i izgradnje njihovih kapaciteta.

Specifični ciljevi projekta su:

  • razvoj kapaciteta i jačanje Mreže radnih tela u Srbiji, uz pružanje tehničke i pravne pomoći.
  • pružanje podrške i potrebnih alata kako bi se poboljšala pozicija radnih tela u lokalnim samoupravama i građenje poverenja kod ključnih aktera - većnika, nevladinog sektora i medija.
  • Učiniti rad radnih tela održivim, pružajući im neophodne alate i procedure.

Rad radnih tela zasniva se na ispitivanju primljenih žalbi, jačanju regulatornog značaja Kodeksa, dizanju svesti lokalnih funkcionera i građana i poboljšanju transparentnosti, odgovornosti i poverenja u dobro upravljanje na lokalnom nivou. Radna tela osniva skupština grada ili opštine kroz usvajanje odluke o obrazovanju radnog tela, koju sastavlja SKGO.

Planira se održavanje mesečnih sastanaka Mreže, na kojima će predstavnici radnih tela i članovi tima SKGO, uz pomoć pravnih savetnika i predstavnika iz Agencije za borbu protiv korupcije, deliti iskustva, predstavljati primljene žalbe i nalaziti načine da se problemi na koje su naišli reše. Prema sprovedenoj proceni o potrebama sa mesečnih sastanaka napravila bi se selekcija glavnih aktivnosti kako bi se potpomogao rad Mreže u vidu organizovanja tri seminara/radionica.

Još jedna bitna komponenta projekta je podrška radnim telima u organizovanju promocija njihovih aktivnosti u gradovima i opštinama. Tokom prethodnih faza projekta dokazano je da javno izlaganje pozitivno utiče na lokalne funkcionere i njihovo poštovanje Kodeksa. Stoga, potrebno je imati blisku saradnju radnih tela, lokalnih i nacionalnih medija i nevladinog sektora, koji će zajednički doprineti većoj transparentnosti i odgovornosti lokalnih samouprava.