Projekti

DRUŠTVENO ODGOVORNO UPRAVLJANJE OTPADOM

Ovaj projekat je zajednička inicijativa partnera iz Srbije i Holandije. Cilj projekta je da osnaži sve učesnike procesa upravljanja otpadom, kako bi se obezbedila održivost, uspešnost i fer odnos u upravljanju otpadom u Srbiji. Projekat suštinski tretira problem nedostatka kapaciteta, iskustva, znanja i institucionalnog kapitala u Srbiji. Kapacitet će se graditi, kako bi se dostigli standardi Evropske unije u recikliranju čvrstog otpada, kroz ciljeve projekta, na ekonomski, socijalno i ekološki održiv način, kao i fer odnos prema svima koji su uključeni u ovaj proces.

Projekat sadrži lokalnu i nacionalnu komponentu. Na lokalnom nivou, u osam opština Pirotskog i Topličkog okruga, radićemo na osnaživanju neformalnih sakupljača otpada (najčešće Roma) i njihovom uključivanju u sistem. Takođe, pružaćemo tehničku podršku projektnim opštinama po pitanju reciklažnih planova/planova upravljanja otpadom.

U okviru nacionalne komponente projekta, planiramo da uspostavimo Nacionalnu platformu za društveno odgovorno upravljanje otpadom u Srbiji.

Na nacionalnom nivou, projektni partneri baviće se poboljšaljem ambijenta za planiranje, finansiranje, sprovođenje i evaluaciju za upravljanje otpadom na lokalnom nivou. Projektni partneri iniciraće saradnju sa ključnim akterima procesa, kako bi pospešili razmenu informacija, saradnju i partnerstvo (uključujući i JPP), između civilnog, neformalnog sektora, organizacijama proizvođača i nacionalnih institucija i donosilaca odluka. Inicijativa će započeti uspostavljanjem Nacionalne platforme za društveno odgovornu reciklažu.

Platforma planira da okupi i pospeši aktivno učešće svih ključnih aktera.

Planirano je identifikovanje i dalje razvijanje alternativnih finansijskih mogućnosti za lokalne aktere.

Međunarodne perspektive:

Saradnja i razmena iskustava među projektnim partnerima je ključni deo projekta. Stručnjaci iz Holandije i Srbije imaće aktivnu ulogu u unapređivanju znanja partnera i učesnika procesa na lokalnom, okružnom i nacionalnom nivou.

Tokom 2010. i 2011. godine, planirana su studijska putovanja u Holandiju i u zemlje Jugoistočne Evrope.

Pred kraj projekta planirana je međunarodna konferencija sa obuhvatom regiona Jugoistočne Evrope-
SenterNovem je ovlašćeni partner za saradnju “Government to Government” između Srbije i Holandije.
Partneri će se tokom projekta razvijati u pravcu unapređenja i poboljšanja odnosa između Holandije i Srbije, ali i Regiona. Sve aktivnosti i inicijative odvijaće se u maniru održivog razvoja, učešća javnosti, saradnje i evropskih integracija

Partneri na projektu:

Srpski partneri na projektu su: Društvo za unapređivanje romskih naselja (DURN), Inicijativa za demokratsku tranziciju (DTI), Stalna konferencija gradova i opština (SKGO), YuRom centar i MicroFins, u bliskoj saradnji sa opštinama i ključnim akterima procesa iz Pirotskog i Topličkog okruga.
Holandski partneri na projektu su: WASTE, Milieukontakt International (MKI) i SenterNovem and De Huisvuil Centrale (HVC).

Projektni partneri čine konzorcijum organizacija sa različitim ekspertizama i sa raznovrsnim iskustvima- organizacije građanskog društzva, neprofitne organizacije, predstavnici opština i okruga.

Znanja i iskustva koja srpski i holandski partneri unose u konzorcijum su: integrisano i održivo upravljanje otpadom, regulativa EU u upravljanju otpadom, EU integracije, učešće javnosti, mobilizacija zajednice, učenje odraslih, iskustva iz lokalnog upravljanja otpadom, društvena integracija Roma i manjina, investicione sheme za razvoj mikro i malih preduzeća, (inter)nacionalno umrežavanje i održivi razvoj.

Upravljanje projektom:

Primarno upravljanje projektom odvija se kroz redovne sastanke Projekt menadžment tima (PMT), kako bi se planirale aktivnosti i procenjivao napredak.

Pored PMT, partneri će formirati grupu od zainteresovanih strana, u formi Odbora za monitoring I evaluaciju. Odbor će se sastajati 1-2 puta godišnje da proceni napredak i da da smernice za strateške pravce razvoja. Uspostaviće se “Visoko savetodavno telo” projekta, koje će činiti predstavnici relevantnih ministarstava i drugih ključnih institucija i organizacija, a koje će davati savete I smernice PMT.

Lična karta projekta:

Početak projekta: 1. jun 2009.
Kraj projekta: 31. decembar 2011.
Trajanje: 2,5 godine
Lokacija: Srbija
Pilot regioni: Prokuplje i Pirot