Energetska efikasnost je jedna od tema koja nije visoko na listi prioriteta jedinica lokalne samouprave, a mogla bi značajno da doprinese uštedama u lokalnim budžetima i unapređenju nivoa usluga koje opštine i gradovi pružaju svojim građanima.
Dugogodišnje iskustvo SKGO u radu sa jedinicama lokalne samouprave, kao i brojne studije i analize koje je SKGO sprovela sopstvenim snagama ili zajedno sa partnerskim organizacijama, jasno pokazuju da postoje četiri glavna razloga/faktora za sadašnje loše stanje energetske efikasnosti na lokalnom nivou u Srbiji. Ti faktori su:
Sa usvajanjem Zakona o racionalnoj upotrebi energije, koji je u završnoj fazi pripreme, pravni okvir bi trebalo da bude zaokružen, a osnovni finansijski instrumenti, u vidu Fonda za energetsku efikasnost i tržišta energetskih usluga, uspostavljeni.
Sagledavajući situaciju na ovaj način, a uzimajući u obzir činjenicu da su Ministarstvo nadležno za poslove energetike i Agencija za energetsku efikasnost, uz podršku različitih programa bilateralne pomoći, u poslednjih nekoliko godina sproveli niz programa obuka za energetske menadžere i uvođenje sistema energetskog menadžmenta na lokalnom nivou, SKGO i UNDP su odlučili da udruže snage i usmere svoju pažnju na segment koji je do sada ostao u najvećoj meri nepokriven ciljanim i sistematskim aktivnostima, a to je upravo podizanje svesti donosilaca odluka o značaju i benefitima primene mera energetske efikasnosti na lokalnom nivou. U ovu saradnju UNDP unosi finansijska sredstva i ekspertizu, a SKGO resurse koji su joj na raspolaganju za komunikaciju sa predstavnicima gradova i opština. Pre svih, to su Odbor za energetsku efikasnost, Savetodavni centar, zajedno sa Mrežom poverenika i konačno Centar za obuku. Ovi resursi su se već pokazali kao moćno sredstvo pri formulisanju i zastupanju zajedničkih stavova i politika na lokalnom nivou, kao i za razmenu informacija, prikupljanje različitih vidova upita, organizovanje seminara, savetovanja, treninga i radionica.
U skladu sa zajedničkim težnjama partnera, formulisan je projekat "Podizanje svesti o energetskoj efikasnosti donosilaca odluka na lokalnom nivou u Srbiji". Prva faza projekta sprovođena je u periodu oktobar-decembar 2011. godine i podrazumevala je izradu Strategije komunikacije sa programom obuke za donosioce odluka na lokalnom nivou. Strategija sadrži i plan aktivnosti koje će biti realizovane u 2012. i 2013. godini.
Osnovni cilj projekta bi trebalo da bude podizanje nivoa svesti lokalnih donosilaca odluka po pitanju energetske efikasnosti i lokalne energetske politike uopšte. Energetska efikasnost je danas široko rasprostranjen pojam i kao takav nije nepoznat ni funkcionerima na lokalnom nivou. Međutim, problem leži u činjenici da nema dovoljno lokalnih aktivnosti koje bi doprinele unapređenju opšteg stanja u pogledu efikasnog gazdovanja energijom. Projekat i Strategija treba da se bave i ovim aspektom podizanja svesti na lokalnom nivou, drugim rečima treba da utiču na donošenje političkih odluka koje bi za posledicu imale promenu stanja energetske efikasnosti na lokalnom nivou. Promene u okruženju u kome jedinice lokalne samouprave funkcionišu, kao što su ekonomska kriza, smanjenje iznosa transfera sa centralnog nivoa, poskupljenje energenata, prevashodno prirodnog gasa, čija cena dominantno utiče na troškove proizvodnje toplotne energije, neminovno će uticati na redefinisanje prioriteta lokalnih zajednica. U tom smislu, lokalne energetske politike će igrati važnu ulogu u postizanju održivosti sistema na lokalnom nivou. Da bi gradovi i opštine u budućnosti menjali svoje ponašanje u pogledu energetske efikasnosti i gazdovanja energijom, neophodno je unaprediti nivo svesti onih koji su u poziciji da donose strateške odluke u tom pogledu, a ovaj projekat treba da ponudi realnu osnovu za otpočinjanje tog procesa.
Za više informacija o projektu možete se obratiti Miodragu Gluščeviću elektronskim putem na miodrag.gluscevic@skgo.org.