Projekti

Podrška lokalnim samoupravama u Srbiji na putu pridruživanja EU: unapređenje kvaliteta usluga, dijaloga zainteresovanih strana i efikasnosti lokalne administracije

Program „Podrška lokalnim samoupravama u Srbiji na putu pridruživanja EU: Unapređenje kvaliteta usluga, dijaloga zainteresovanih strana i efikasnosti lokalne administracije" finansirala je Vlada Švedske i realizovala Stalna konferencija gradova i opština - Savez gradova i opština Srbije (SKGO) u partnerstvu sa Švedskom asocijacijom lokalnih vlasti i regiona (SALAR) i trajao je od aprila 2016. do aprila 2022. godine.

Cilj Programa bila je podrška i dalja priprema gradova i opština u Srbiji za pridruživanje EU kroz unapređenje kvaliteta usluga, jačanje dijaloga između ključnih aktera i omogućavanje efikasnije lokalne administracije, u skladu sa principima dobre uprave i rodnom ravnopravnošću.

Program se oslanjao na rezultate prethodnog programa koji je finansirala Kraljevina Švedska pod nazivom „Podrška lokalnim samoupravama u Srbiji u procesu EU integracija" (decembar 2011 - septembar 2015), ali je ovog puta fokus bio na konkretnoj i direktnoj podršci gradovima i opštinama u našoj zemlji. Tokom ove faze podrške lokalnim samoupravama u Srbiji, SKGO i SALAR su obezbedili tzv. pakete podrške izabranim opštinama, ali i omogućili podršku svim lokalnim samoupravama kroz unapređenje javnih politika.

Aktivnosti programa odvijale su se na dva nivoa:

1) Kroz direktnu podršku unapređenju usluga za građane i privredu (tzv. opštinski paketi podrške) za 22 lokalne samouprave sa fokusom na sledeće oblasti:

a) Zaštita životne sredine 

U ovoj oblasti podržani su Čajetina, Golubac, Leskovac (upravljanje otpadom), Kruševac, uključujući Brus, Aleksandrovac i Blace (upravljanje otpadnim vodama) i Zrenjanin, uključujući Sečanj, Novi Bečej, Žitište i Novu Crnju (upravljanje otpadnim vodama i upravljanje pijaćom vodom)

b) Unapređenje poslovne klime na lokalnom nivou

U ovoj oblasti podržani su Knjaževac (municipalne obveznice), Kraljevo, Kragujevac (analiza lanca vrednosti i brendiranje), Knić, Kladovo, Valjevo, Lazarevac (formiranje poslovnih saveta), Loznica i Bač (javno-privatno partnerstvo)

c) Prevencija i upravljanje vanrednim situacijama na lokalnom nivou

U ovoj oblasti podržani su Osečina, Novi Pazar, Sombor i Loznica (upravljanje rizikom i vanrednim situacijama)

d) Rodna ravnopravnost

U ovoj oblasti podržani su Bečej, Aleksandrovac, Voždovac i Kovin (izrada lokalnog akcionog plana za rodnu ravnopravnost)

Opštinski paket podrške predstavljao je skup aktivnosti prilagođen lokalnim potrebama i kreiran da pomogne izabranim lokalnim samoupravama u rešavanju konkretnog problema ili radi ostvarenja određenog cilja. Paketi su pomogli lokalnim vlastima u podizanju nivoa efikasnosti rada, unapređenju kapaciteta i obezbeđenju usluga na inovativan, efikasan i održiv način, u skladu sa EU standardima. Paketi podrške su podrazumevali direktan angažman stručnjaka, treninge, radionice, seminare, kao i druge vidove podrške gradovima i opštinama.

2) Kroz opštu podršku SKGO i svim lokalnim samoupravama da kroz unapređenje javnih politika poboljšaju kapacitate lokalnih vlasti sa fokusom na sledeće oblasti:

  • Zaštita životne sredine
  • Unapređenje poslovne klime na lokalnom nivou  
  • EU integracije i međunarodna saradnja  
  • Rodna ravnopravnost  
  • Prevencija i upravljanje vanrednim situacijama na lokalnom nivou
  • Razvoj kapaciteta i održivosti SKGO

Dok su se u prvom delu programske aktivnosti fokusirale na direktnu podršku izabranim lokalnim samoupravama u oblastima zaštite životne sredine, poslovne klime, upravljanja vanrednim situacijama i rodne ravnopravnosti, u ovom drugom delu one su služile kao motor za unapređenje svih lokalnih samouprava u Srbiji u prethodno pomenutim oblastima, ali i u evropskim integracijama. Sve pomenuto ostvareno je kroz podršku lokalnim vlastima u primeni zakona, obezbeđenje argumenata za aktivnosti SKGO u zastupanju interesa članstva u cilju unapređenja javnih politika i regulative, unapređenje saradnje sa nacionalnim i EU institucijama, kao i kroz podizanje nivoa efikasnosti lokalne administracije kako bi odgovorile potrebama poslovne zajednice i građana.

Program je poseban akcenat stavio na dva međusektorska pitanja: rodnu ravnopravnost i dobru upravu (uključujući transparentnost i antikorupciju), koje su bile sastavni deo svih programskih aktivnosti i rezultata koji su postignuti.

Kontakt osoba: Miloš Obradović, saradnik za komunikaciju (milos.obradovic@skgo.org)