Ugovor o donaciji EU (Horizon 2020) broj 4649 639
Trajanje projekta: 01.03.2015-28.02.2017.
Opšti cilj EnPC-INTRANS projekta je povećanje korišćenja energetski efikasnih tehnologija u javnim zgradama i sektoru usluga na način kojim bi se privatni sektor podstakao na učešće u inovativnim finansijskim šemama i time investirao u energetsku efikasnost. Specifični cilj EnPC-INTRANS projekta je jačanje kapaciteta u javnom sektoru na lokalnom nivou za uspostavljanje i korišćenje EnPC modela finansiranja investicija u energetski efikasnije tehnologije u javnom i sektoru usluga.
EnPC-INTRANS koncept unapređenja kapaciteta i alata zajednički su razvili partneri na projektu na osnovu međunarodne, interdisciplinarne i međusektorske saradnje i razmene koncepata, ideja i iskustava. Koncepti i alati za obuku koji proisteknu iz ovog projekta sprovodiće se i prikazati u devet partnerskih zemalja, i to u Hrvatskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Letoniji, Rumuniji, Srbiji, Slovačkoj, Sloveniji i Ukrajini, i predstaviće se ekspertima i zainteresovanim stranama u svih 28 država članica EU u cilju daljeg širenja rezultata.
Inovativne finansijske šeme koje promoviše EnPC-INTRANS zasnivaju se na modelima ugovaranja energetske usluge kojima se obezbeđuje efikasna proizvodnja i korišćenje energije u javnim zgradama i uslugama. EnPC-INTRANS odnosi se na tržišta 9 različitih evropskih zemalja koje se nalaze u različitim fazama ekonomske tranzicije s ciljem postizanja što niže emisije ugljenika.
Konzorcijum koji sprovodi projekat čine evropski centri kompetentnosti za ugovaranje energetskih učinaka i e-učenje, ali takođe uključuje i različite mreže zadužen za promociju koncepta EPC među lokalnim samoupravama. Sastoji se od Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) i Agencije za energetiku i zaštitu klime Baden-Vurttemberg GmbH (KEA) iz Nemačke; Energetskog institut Hrvoje Požar iz Hrvatske (HEIP); Centar za obnovljive izvore energije i uštedu energije iz Grčke (CRES); Agencija za energetiku Gorenjska, Saleska i Koroška regija iz Slovenije (KSSENA); Stručni centar za e-učenje i kontinuirani razvoj iz Slovačke (e-code); Zemgale regionalna energetska agencija iz Letonije (ZREA); Stalna konferencija gradova i opština iz Srbije; Agencija za energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije Ploiesti-Prahova iz Rumunije (AE3R); i Finansije i tehnologija iz Ukrajine (FIATU).
Očekivani rezultati:
Očekivani uticaj:
Obučeni eksperti, zainteresovane strane i lokalni donosioci odluka će se angažovati na pokretanju i razvoju novih EPC projekata u partnerskim zemljama i šire.
Kontakt osoba u Stalnoj konferenciji gradova i opština:
Miodrag Gluščević
miodrag.gluscevic@skgo.org
Dokumenta: