Projekti

Podrška lokalnim zajednicama za ostvarivanje socijalne inkluzije (2009-2010)



Zašto strategija socijalne zaštite?

    * Socijalna zaštita podrazumeva brigu o ugroženim grupama stanovništva. U nacionalnoj Strategiji smanjenja siromaštva i Strategije razvoja socijalne zaštite su identifikovane najugroženije grupe stanovništva u Srbiji. Smatra se da su ugrožene grupe i najizloženije riziku od siromaštva jer efekti ekonomskog razvoja u određenom roku ne moraju da se odraze na poboljšanje kvaliteta života ovih kategorija stanovništva.
    * Strategija socijalne zaštite može da posluži kao model za izradu drugih strategija u opštini.
    * Postojanje strategije u oblasti socijalne zaštite može da posluži kao sredstvo za konkurisanje za dodatna, vanbudžetska/donatorska sredstva (fund-raising).

Kontekst
Projekat „Podrška lokalnim zajednicama za ostvarivanje socijalne inkluzije“ se finansira iz sredstava Kraljevine Norveške (Ministarstva spoljnih poslova) u okviru paketa bilateralne pomoći Republici Srbiji. Projekat se sprovodi kroz partnerstvo Stalne konferencije gradova i opština (SKGO-a), Centra za liberalno-demokratske studije (CLDS-a) i IMG-ja.

Projekat „Podrška lokalnim zajednicama za ostvarivanje socijalne inkluzije“ je nastavak projekta „Podrška lokalnom razvoju“ (2006 - 2008. godine). Projekat je direktno vezan za ciljeve Strategije socijalne inkluzije EU, s obzirom da je usmeren na smanjenje siromaštva, na socijalnu inkluziju i zagovara uvođenje borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti u sve relevantne politike, uključujući politike lokalnih samouprava. Principi socijalne inkluzije zacrtani su u Lisabonskoj strategiji (2005), među kojima su najvažnije tri oblasti od kojih je prva „smanjenje siromaštva i socijalne isključenosti“. Projekat će takođe doprineti pripremanju Srbije da se u potpunosti uključi u Zajednički memorandum o inkluziji i u Otvoreni metod koordinacije (OMC) koju promoviše EU.

Svrha projekta
Svrha projekta je da se osnaže kapaciteti i mehanizmi za borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti u najmanje razvijenim opštinama u Srbiji. Projekat će doprineti ravnomernijem regionalnom razvoju, pružajući malim opštinama mogućnost da ravnopravno sa većim i razvijenijim opštinama i gradovima realizuju održive programe socijalne inkluzije.

Oblasti koje su identifikovane kao one u kojima je u opština potrebna dodatna podrška su: 1. Osnaživanje i dalja izgradnja kapaciteta malih opština i drugih relevantnih aktera u opštini za socijalnu inkluziju (u skladu sa Strategijom socijalne inkluzije EU); konkretno, to znači uspostavljanje usluga socijalne zaštite u nadležnosti lokalnih samouprava; 2. Razvijanje međuopštinskih planova i usluga za 3 grupe (klastera) opština i 3. Razvijanje modela komunikacionih strategija za male i nedovoljno razvijene opštine. Ove oblasti su definisane i kao specifični ciljevi projekta.

U prethodnoj fazi Projekta, tokom 2009. godine, svaka od 18 opština je dobila 10.000 evra u dinarskoj protivvrednosti za razvoj nove usluge socijalne zaštite iz fonda projekta koji je namenjen za podršku opštinama.

U 2010. godini planirano je da se priključi još 5 malih i nedovoljno razvijenih opština koje će dobiti konsultantsku podršku i podršku u razvoju kapaciteta za strateško planiranje, razvijanje i uspostavljanje usluga socijalne zaštite.

Metodologija koja je razvijena tokom prethodnih godina rada na Projektu će biti primenjena na ovih 5 novih opština. Metodološki priručnik, izdat tokom prethodne faze Projekta, koji sadrži alate i mehanizme za planiranje i programiranje, biće korišćen tokom novog ciklusa pordške u strateškom planiranju lokalnih programa socijalne zaštite.

U ovoj godini takođe su opredeljena određena sredstva iz fonda Projekta, a u cilju podrške novim opštinama u razvoju usluga socijalne zaštite.

Aktivnosti tokom 2006 – 2008. godine
U periodu od 2006. do 2007. godine projekat se sprovodio u 10 malih i nedovoljno razvijenih opština, a 2007. i 2008. godine u novih 8 opština. Aktivnosti za svih 18 opština su bile iste: strateško i akciono planiranje, izrada strategije socijalne zaštite, definisanje prioriteta i postavljanje prioritetne usluge kroz projekat, budžetiranje i proces održivog uspostavljanja i finansiranja usluge socijalne zaštite.

10 opština
Alibunar, Babušnica, Bela Palanka, Dimitrovgrad, Gadžin Han, Golubac, Lapovo, Knić, Mali Zvornik i Sremski Karlovci

8 opština
Batočina, Bojnik, Žitište, Lebane, Medveđa, Nova Crnja, Rača i Sečanj

Svih 18 opština je sa manje ili više uspeha realizovalo projektne aktivnosti, uz veliko zalaganje opštinskih radnih grupa. Aktivnosti i sadržaj je osmislio projektni tim (SKGO, CLDS i IMG), a realizacija se odvijala uz dodatnu podršku mentora. U projekat su bili uključeni i volonteri, studenti Fakulteta organizacionih nauka i Fakulteta političkih nauka.

Nastavak aktivnosti (period 2009. godina i 2010. godina)
Aktivnosti koje su navedene u delu Svrha projekta, bi trebalo da doprinesu daljem unapređenju socijalne zaštite u svih 18 5 opština, odnosno da pomognu lokalnim samoupravama u uspostavljanju i finansiranju održivih usluga socijalne zaštite koje su u njihovoj nadležnosti. Očekuje se da će projekat i da doprinese razvoju stručnih kapaciteta, postavljanju sistema za prikupljanje podataka o potrebama ugroženih grupa, poboljšanju kvaliteta života ugroženih grupa i unapređenju sistema informisanja javnosti na nivou lokalne zajednice.

Za sve informacije, kontakt osoba u SKGO je Ivan Božović