Exchange 5 projekat - Arilje


Upravljanje javnom svojinom – u cilju uvećanja prihoda, odgovornosti i transparentnosti javne uprave i unapređenja ekonomskih uslova i poslovnom okruženju


Koordinator projekta: Opština Arilje

Partneri na projektu: Opština Lučani, Opština Požega i Opština Kosjerić

Trajanje projekta: 18 meseci

Vrednost projekta: 251.029,90 evra


Opšti cilj je unapređenje odgovornosti, efektivnosti, efikasnosti, finansijskog učinka, prihoda i transparentnosti lokalne administracije kroz poboljšano upravljanje javnom imovinom.


Specifični cilj 1: Potpuno uspostavljena funkcija upravljanja imovinom u lokalnim samoupravama i razvijeni institucionalni kapaciteti za efikasno, odgovorno i transparentno upravljanje imovinom.

Specifični cilj 2: Primenjeni mehanizmi i instrumenti upravljanja imovinom doprinose poboljšanom ekonomskom razvoju i pružanju usluga građanima i poslovnom sektoru.


Profesionalno, odgovorno i transparentno upravljanje imovinom pruža mogućnost za poboljšanje performansi javne uprave, na način da se raspoloživi resursi i sredstva koriste za unapređenje funkcionisanja, povećanje prihoda, definisanje pravca strateškog razvoja i fokusiranje na efikasno i kvalitetno pružanje usluga. Da bi se uspostavio efikasan i efektivan sistem upravljanja imovinom potrebno je nastaviti sa razvojem i unapređenjem organizacionih jedinica za upravljanje imovinom kroz unapređenje ljudskih, tehničkih i institucionalnih kapaciteta.

Iako se sve četiri partnerske opštine smatraju srednje razvijenim, ipak se suočavaju sa ograničenim resursima i odgovarajućim instrumentima i kapacitetima za olakšani ekonomski razvoj. Definisanje strateške uloge imovine i uspostavljanje efikasnog i transparentnog upravljanja imovinom u postizanju postavljenih ciljeva lokalne samouprave, postavlja javnu imovinu kao sredstvo za ekonomski rast i razvoj zajednice. Zato su aktivnosti ovog projekta osmišljene tako da mogu poslužiti ključnim interesnim grupama koje su odgovorne za upravljanje imovinom na opštinskom nivou (opštinsko rukovodstvo i odgovorne opštinske službe/jedinice) ili koje trenutno koriste i upravljaju nekom opštinskom imovinom (javna komunalna preduzeća, institucije i agencije) ili se bave imovinskim pitanjima na nacionalnom nivou, kao instrument planiranja, upravljanja, donošenja odluka, korišćenja prostora i infrastrukture. Istovremeno, pružaju optimalan kvalitet podataka i usluga kako bi se mogli koristiti od strane krajnjih korisnika (predstavnici lokalnih preduzetnika i poslovnog sektora).

Aktivnosti u projektu posebno se odnose na podršku odlučivanju u procesu upravljanja javnom imovinom na osnovu: verifikovanih i analiziranih podataka o imovini; utvrđenog stvarnog stanja javne imovine, njenog korisnika i namene; procenjene vrednosti javne imovine i unapređenja relevantnog sistema upravljanja javnom imovinom (organizaciona i administrativna struktura, finansijski podaci i IKT rešenja).

Unapređenje institucionalnih kapaciteta i organizacionih struktura za upravljanje imovinom u opštinskim upravama postići će se kroz: reviziju opštinskih odluka o organizaciji opštinskih uprava i odluka o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mesta; reviziju osnivačkih akata JKP i integraciju elemenata vezanih za upravljanje imovinom, i razradu opštinskih odluka o uspostavljanju, upravljanju, ažuriranju i pristupu podacima o javnoj imovini.

Unapređenje tehničkih i profesionalnih kapaciteta opštinskog osoblja za upravljanje imovinom postići će se kroz organizaciju i implementaciju tri seta obuka (upravljanje imovinom, procena vrednosti imovine i ICT tehnologije u upravljanju nekretninama) i pružanje eksterne tehničke podrške, mentorstva i obuka opštinskim jedinicama odgovornim za upravljanje imovinom.

Identifikacija nedostajućih podataka o imovini, podaci koje treba prikupiti, analizirati, verifikovati i uneti u centralnu bazu podataka postići će se kroz:

  • prikupljanje, analizu i verifikaciju podataka o imovini koju koriste lokalne samouprave i JKP (komunalne mreže, lokalni putevi i javne površine),
  • pribavljanje tehničke dokumentacije za legalizaciju, procenu vrednosti imovine i ažuriranje podataka o imovini partnerskih opština u centralnoj bazi podataka kojom upravlja  Republička direkcija za imovinu (RDI),
  • popunjavanje obrazaca za registraciju imovine.

Dobijanje potrebnih podataka i uspostavljanje digitalnih mapa imovine, nabavka potrebne opreme, uspostavljanje webGIS imovinske baze podataka i povezivanje postojeće baze podataka sa GIS alatom, vode do boljeg korišćenja IK tehnologija u upravljanju imovinom i unapređenju opštinskog GIS-a. Adekvatna promocija projekta će omogućiti kapitalizaciju iskustava i jačanje strateškog pristupa u upravljanju imovinom.