Vesti

Održan okrugli sto o Nacrtu zakona o zaposlenima u AP i JLS

Stalna konferencija gradova i opština i Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave organizovali su 29. jula 2014. godine u Sava Centru, okrugli sto o Nacrtu zakona o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave. Ovom prilikom predstavljena su nova zakonska rešenja koja se tiču prava i obaveza po osnovu rada za funkcionere, službenike i nameštenike u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave.

U uvodnom delu skupa prisutnima su se obratili Kori Udovički, potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave i lokalne samouprave, Branislav Bugarski, pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, Đorđe Staničić, generalni sekretar SKGO i Milena Čipek iz Sindikata uprave Srbije.

Vlada Srbije bi krajem avgusta trebalo da utvrdi Predlog zakona o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave, koji će unaprediti sistem radnih odnosa, izjavila je Kori Udovički, ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu.

"Nacrt tog zakona prvi put celovito uređuje sistem radnih odnosa u organima, službama i organizacijama, kako u autonomnim pokrajinama tako i u lokalnim samoupravama, uključujući i funkcionere u njima,što je važna novina", kazala je Udovički i dodala da se na jesen planiraju manje izmene Zakona o državnim službenicima. Ta dva zakona oslanjaće se jedan na drugi i uređivati javno-pravne odnose u javno-službeničkom sistemu na jedinstven način. Ona je podsetila da je prošle godine završena javna rasprava o Nacrtu zakona o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave, i da se on našao u skupštinskoj proceduri, ali da tada nije usvojen. Zbog toga će se predlog tog zakona, kako je navela, sada doneti po skraćenoj proceduri, bez javne rasprave, a o mogućim izmenama razgovaraće se na okruglim stolovima. "Vlada je spremna da uradi sve što je u njenoj moći da dovede u red ceo javno službenički sistem, odnosno javnu upravu", istakla je Kori Udovički, precizirajući da se budući predlog zakona odnosi samo na javnu upravu, a ne i na javni sektor, odnosno javna preduzeća, jer su ona deo privrede.

Branislav Bugarski, sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalu samouopravu AP Vojvodine, istakao je da u pokrajinskoj javnoj upravi i lokalnim samoupravama radi 8.000 službenika na dva miliona stanovnika, što nije mnogo. "Za mene nije pitanje da li ima viška, nego šta ti ljudi rade. Kroz programski budžet koji nam predstoji, mislim da imamo dobar instrument da vrlo lako prepoznamo ko radi a ko ne". On je podsetio da su pokrajinske vlasti dale rok do 1. januara 2015. godine svim lokalnim samoupravama u Vojvodini za usvajanje strategije razvoja 2014-2020, kako bi računali na bilo kakvu dalju finansijsku pomoć, a da je već sada preko 30 od 45 jedinica lokalne samouprave donelo strategije razvoja.

„Mi u Vojvodini smo dali rok da svaka lokalna samouprava do 1. januara 2015. godine mora imati Strategiju razvoja 2014-2020, kako bi računali na bilo kakvu dalju finansijsku pomoć od nas, a već sada imamo preko 30 gradova i opština sa strategijama razvoja i na to smo jako ponosni", naveo je Branislav Bugarski i dodao da jak sistem čine jake institucije, a jake institucije čine jaki ljudi.

Bugarski je ocenio je da je predloženi zakon istorijska šansa da konačno razdvojimo rad od nerada u javnom sektoru, ali i da one koji rade vrednujemo, cenimo i motivišemo da budu još bolji, zato što samo jaki pojedinci utiču na jačanje institucija, a samo one mogu da naprave jak sistem i podignu ukupnu konkurentnost i opštine i grada i pokrajine i republike".

Đorđe Staničić, generalni sekretar SKGO istakao je da je jedan od razloga za donošenje tog zakona puna primena Evropske povelje o lokalnoj samoupravi, koja uređuje nadležnost, podelu vlasti i finansije. Razlozi za donošenje tog zakona, kako je naveo, su sada neadekvatan postupak zasnivanja radnog odnosa, nepostojanje procedure za selekciju koja bi omogućila izbor najboljih kandidata, potreba za uvođenje ocenjivanja rada službenika i sistema napredovanja, potreba za sistemskim uređenjem profesionalnog razvoja karijere putem stručnog usavršavanja. Staničić je istakao da je jedan od razloga za unapređenje tog zakona potreba za većom zaštitom službenika od političkih uticaja, odnosno depolitizacija uprave.

U nastavku skupa održana je diskusija na kojoj su prisutni predstavnici gradova i opština u razgovoru sa Ivanom Bošnjakom,, državnim sekretarom i Sašom Mogićem, pomoćnikom ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu dali sugestije na predlog zakonskog rešenja.

 SKGO je organizovala ovaj skup u okviru projekta institucionalne podrske koju podržava Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC).