Međunarodni seminar „Saradnja u upravljanju migracijama na Zapadnom Balkanu i u zemljama Centralne Evrope" održan je 20. i 21. juna u Skoplju u organizaciji ALDA (Asocijacija agencija lokalne demokratije) i projekta koji kofinansira Centralno evropska inicijativa (CEI) „Dobrodošli - želimo Evropu kao sredstvo saradnje na upravljanju koje uključuje migracije". Seminar je otvoren 20. juna na Svetski dan izbeglica i okupio je predstavnike 27 partnera iz 11 zemalja i više od 70 međunarodnih učesnika iz lokalnih samouprava i njihovih asocijacija, nevladinih organizacija i drugih struktura.
Tema seminara je bila upravljanje migracijama, koordinacija na lokalnom, nacionalnom i regionalnom nivou, kao i razmena dobre prakse i interkulturno obrazovanje. Cilj je bio da se predstavi svaki aspekt upravljanja migracijama kroz otvorenu debatu o različitim pitanjima u vezi dobre uprave lokalnih vlasti i NVO uključenih u aktivnosti na temu migracija.
U uvodnoj reči učesnicima su se obratili ministarka državne uprave i lokalne samouprave Makedonije Širet Elez, predstavnik Ministarstva spoljnih poslova Sebastijan Botro Bonter, predstavnik ambasade Francuske u Skoplju, menadžer projekta i CEI kontakt tačka za migracije Ugo Poli i Antonela Valmorbida, generalni sekretar ALDA.
U okviru prvog panela "Efektivno upravljanje migracijama na lokalnom nivou (upravljanje krizom i prijemom) prisutnima su se obratili Andrea Belardineli, koordinator italijanskog programa „EMERGENCY", Martina Smilevska, predsedavajući makedonskog Udruženja mladih pravnika - MZMP, itd.
U okviru drugog panela "Lokalne politike u upravljanju različitošću (rešavanje rizika, politike integracije: uloga lokalnih vlasti) govorili su Ugo Poli i predsednik opštine Hios, koji je predstavio model upravljanje u njegovoj opštini. Aleksandra Vukmirović, šefica SKGO Službe za evropske integracije i međunarodnu saradnju, govorila je o načinima organizacije, izazovima i perspektivama srpskih gradova i opština tokom izbegličke krize, lokalnim politikama integracije migranata i primerima dobre prakse, kao i o ulozi asocijacije lokalnih samouprava i drugih relevatnih aktera. Takođe je nakon panela usledila diskusija.
Paralelno je održan sastanak geografske radne grupe za jugoistočnu Evrope, a kojom rukovodi predstavnik SKGO Maja Knežević, sekretarka Odbora za kulturu, omladine, sport i obrazovanje. Tokom sastanka Radna grupa je govorila o metodologiji i instrumentima za istraživanje DEAR politika mladih u JI Evropi.
Treći panel se usmerio na imigraciju kao šansu za lokalni razvoj: uloga lokalnih aktera, kreiranje društveno inkluzivne okoline, promocija efektivne interkulturne komunikacije i programa integracije. Četvrti panel bio je posvećen ulozi građana i medija, a zatim je u okviru sesije "Umrežavanje" pet tematskih radnih grupa razgovaralo o temama skupa, nakon čega su pripremljeni izveštaji koji će biti pretočeni u zaključke.