Vesti

Seminar o primeni Zakona o inspekcijskom nadzoru održan u Kragujevcu

Seminar o Zakonu o inspekcijskom nadzoru i njegovoj primeni održan je 26. oktobra u Kragujevcu. Stručni skup organizovali su Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, Šumadijski upravni okrug i Grad Kragujevac u saradnji sa USAID - Projekat za bolje uslove poslovanja (USAID BEP) i Stalnom konferencijom gradova i opština (SKGO), uz učešće Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

Seminar je bio namenjen svim subjektima koji učestvuju u inspekcijskom nadzoru, a u cilju predstavljanja zakonskih rešenja iz ove oblasti, njihove pravilne primene, razmene iskustava, jačanja saradnje i koordinacije među subjektima. Ovom prilikom, državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Željko Ožegović, pomoćnik generalnog sekretara za usluge SKGO Ivan Milivojević i šefica Sekcije za zaštitu životne sredine u OEBS u Srbiji Olivera Zurovac Kuzman uručili su i sertifikate polaznicima najbrojnije eObuke SKGO "Izgradnja kapaciteta lokalnih inspekcijskih službi", koju je pohađalo više od 1200 zaposlenih na poslovima inspekcijskog nadzora na lokalu.

Zakon o inspekcijskom nadzoru, čija je puna primena počela u avgustu prošle godine, popunio je mnoge praznine koje su postojale u pravnom sistemu, doprineo je standardizaciji i javnosti rada inspekcije, ali i omogućio da se uvaže sve primedbe koje je privreda imala u postupanju inspekcijskih službi, rekao je ovom prilikom Željko Ožegović, državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave.

U proces izrade Zakona bili su uključeni predstavnici privrede, nevladinog sektora, državne institucije i uz pomoć USAID-a pripremljen je dobar i moderan zakon koji nam omogućava koordinaciju između inspekcijskih službi, kazao je Ožegović. Zakon o inspekcijskom nadzoru i Zakon o upravnom postupku su dva ključna zakona u strategiji reforme javne uprave koji menjaju odnos države prema građanima i privredi, a zahvaljujući obuci za oba zakona, dobićemo efikasnu i dobru administraciju koja će privući više investitora.

U toku je izrada informacionog sistema koji treba da predstavlja sve ono što želimo da radimo, a to je da sve što bude vezano za inspekcijski nadzor bude u jedinstvenom registru kako bi različite inspekcije mogle da razmenjuju podatke između sebe što će, prema rečima državnog sekretara Željka Ožegovića, omogućiti bolje planiranje kapaciteta i procenu rizika.

Od početka pune primene Zakona o inspekcijskom nadzoru prema neregistrovanim subjektima, povećan je broj novoregistrovanih subjekata za 19 odsto, a smanjen broj odjavljenih za 18 odsto, a kada je reč o sprečavanju rada na crno, posle inspekcijskih nadzora radni odnos zasnovalo je 23 hiljade ljudi.

U ime grada Kragujevca, prisutnima se obratio zamenik gradonačelnika Ivica Momčilović, koji je istakavši značaj i teškoće u radu inspektora republičkih organa i inspektora jedinica lokalnih samouprava, rekao da su oni realna potreba svih nas i da je tendencija grada Kragujevca da se njihov rad podigne na viši nivo čemu će doprineti i današnji seminar.

Primena Zakona o inspekcijskom nadzoru omogućava suzbijanje sive ekonomije, rangiranje nadziranih subjekata, uvodi obavezno izdavanje naloga za inspekcijski nadzor, propisuje gradaciju inspekcijskih mera, objasnila je Biljana Stošić Ilić, načelnica Šumadijskog upravnog okruga i istakla da je ovo partnerski zakon države i privrede, čiji je cilj stvaranje što povoljnijeg poslovnog ambijenta za domaće i strane investitore, a koji je u skladu sa izazovima prakse i iskustvima inspektora moguće i promeniti.

Pomoćnik generalnog sekretara za usluge članstvu Stalne konferencije gradova i opština Ivan Milivojević je istakao da je oko 1200 inspektora iz lokalnih samouprava uspešno završilo dvomesečnu e-obuku, koju je SKGO sproveo uz finansijsku podršku Misije OEBS-a u Srbiji čime su podigli kapacitete svojih službi i naučili kako da nove institute predviđene Zakonom o inspekcijskom nadzoru primene u praksi. On je istakao da će SKGO nastaviti sa podrškom lokalnim samoupravama, kako kroz nastavak projekta „Izgradnja kapaciteta lokalnih inspekcijskih službi i novoizabranih odbornika putem e-obuke", tako i kroz druge projekte i aktivnosti Stalne konferencije gradova i opština, kao što su izrada modela 200 lokalnih administrativnih postupaka koji se odnose na građane i privredu i realizacija e-obuke za primenu novog Zakona o opštem upravnom postupku.

Predstavnica Misije OEBS-a Olivera Zurovac-Kuzman, šefica Odseka za zaštitu životne sredine, istakla je veliko zadovoljstvo povodom velikog interesovanja lokalnih inspektora za e-obuku koju je Misija OEBS-a u Srbiji podržala i organizovala u partnerstvu sa Stalnom konferencijom gradova i opština. Ona je dodala da je „ovo interesovanje pokazatelj velike potrebe, ali i stručnosti i spremnosti lokalnih inspektora da unapređuju ovu važnu oblast za lokalne zajednice".