Završni događaj kojim je obeležen kraj projekta „Imovina lokalne samouprave - važna karika lokalnog ekonomskog razvoja Faza II“ održan je u Beočinu 19. juna 2020. godine uz prisustvo predstavnika Stalne konferencije gradova i opština (SKGO), opštine Šid i Centra za ravnomerni regionalni razvoj. Projekat je realizovan u okviru Programa Exchange 5, koji finansira Evropska unija iz alokacije za IPA 2014, a sprovodi Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) u saradnji sa SKGO kao implementacionim partnerom. Telo za ugovaranje svih projekata grant šeme je Ministarstvo finansija, odnosno Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije.
U uvodnom obraćanju članica Opštinskog veća opštine Beočin Maja Gudurić, osvrnula se na konkretne projektne rezultate koji su postignuti u Beočinu.
„Zahvaljujući ovom projektu naša opština sada ima kompletnu sliku šta je njena imovina, u kakvom je stanju, ko su zakupci nepokretnosti itd. Pored ažuriranja opštinske evidencije nepokretnosti u javnoj svojini, utvrdili smo i tržišnu vrednost za 68 objekata i 25 parcela i upisali podatke o opštinskoj imovini u centralni registar nepokretnosti u javnoj svojini koji vodi Republička direkcija za imovinu“, kazala je Gudurić.
Prisutnima na konferenciji se obratio i generalni sekretar SKGO Đorđe Staničić, koji je istakao da je uloga SKGO-a kao organizacije svih lokalnih samouprava u Srbiji da ih pogura i podrži da rade što je moguće bolje u interesu njihovih građana, te da je Program Exchange 5 višegodišnja aktivnost SKGO koja treba da osnaži lokalne samouprave da naprave bolje i kvalitetnije podloge za lokalni ekonomski razvoj (LER).
Ispred projektnih partnera skupu se obratila šefica Kancelarije za LER opštine Šid Branimirka Riđošić, koja je istakla da je projekat doprineo da opština Šid raspolaže svojom imovinom na efikasniji i transparentnij način.
„Iako verujem da u narednom periodu možemo da očekujemo i pokrajinsku i državnu pomoć, neke naše lokalne probleme i potrebe moramo samostalno da rešavamo, a za to moramo da raspolažemo određenim resursima, tako da je projekat doprineo da prihodima od naše imovine raspolažemo na način da doprinesemo našem lokalnom ekonomskom razvoju“, naglasila je Riđošić.
Izvršna direktorka CenTriR-a i menadžerka projekta Vanesa Belkić, istakla je svoje zadovoljstvo time što CenTriR veoma uspešno sarađuje sa opštinama Beočin i Šid poslednjih 10 godina na pripremi i sprovođenju projekata koji se finansiraju iz IPA fondova, kao i činjenicu da ovaj projekat predstavlja najzahtevniju i najkompleksniju projektnu intervenciju koju su do sada zajednički realizovali. Tome je doprinela kompleksnost same teme - upravljanje opštinskom imovinom, čiji se značaj još uvek ne prepoznaje u dovoljnoj meri na lokalu, pa se tako lokalne samouprave u Srbiji još uvek bore sa početnim koracima na tom planu, a to su upis prava javne svojine i kreiranje ažurne evidencija opštinske imovine. Na samom kraju konferencije, ona je predstavila ostvarene projektne rezultate i postignute indikatore. Tako su prisutni, između ostalog, mogli čuti da su opštine kreirale evidenciju o kompletnoj nepokretnoj imovinu koju poseduju, uključujući proveru fizičkog stanja 510 objekata na terenu i procenu tržišne vrednosti 150 objekata i 50 parcela u javnoj svojini, kao i unos ovih vrednosti u pomoćne knjige osnovnih sredstava budžeta opštine. Takođe, za 15 nelegalno sagrađenih objekata javne namene izrađena je projektno-tehnička dokumentacija i pokrenut postupak ozakonjenja, dok je u Beočinu snimljeno i 10,2 km vodovodne mreže i predata dokumentacija za upis u katastar podzemnih vodova. Opština Beočin se može pohvaliti i jedinstvenim e-registrom opštinske imovine, koji je javnosti dostupan na zvaničnom opštinskom vebsajtu ( http://www.beocin.rs/registar/).