Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave u saradnji sa Republičkim sekretarijatom za javne politike i Stalnom konferencijom gradova i opština (SKGO) realizuje projekat „Lokalna samouprava za 21. vek“ koji podržava Vlada Švajcarske.
U okviru projekta je uspostavljen Fond za podršku projektima međuopštinske saradnje u okviru koga se raspisuje Javni poziv za podnošenje predloga projekata za uspostavljanje i unapređenje međuopštinske saradnje.
Javni poziv je otvoren za sve projekte koji podržavaju međuopštinsku saradnju kroz uspostavljanje zajedničkih organa, službi, preduzeća, ustanova i drugih organizacija kao i kroz ustupanje pojedinih poslova iz okvira svoje izvorne nadležnosti drugoj jedinici lokalne samouprave, u skladu sa zakonom i statutom, a u cilju efikasnije organizacije rada, unapređenja usluga i kvaliteta života zajednice. Međuopštinsku saradnju, kroz razmenu iskustava, tehničku ili institucionalni podršku i jačanje kapaciteta mogu da uspostave sve one lokalne samouprave koje u njoj pronalaze ekonomski, kulturni, socijalni ili drugi zajednički interes.
Opšti cilj Javnog poziva jeste da podrži procese međuopštinske saradnje u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi. Ministarstvo želi da ode korak dalje i omogući zainteresovanim lokalnim samoupravama da krenu u procese koji su zakonom omogućeni i konkretizuju svoje ideje o međuopštinskoj saradnji.
Specifični ciljevi ovog javnog poziva su:
Specifičan cilj A) Uspostavljanje nove međuopštinske saradnje između dve ili više jedinica lokalne samouprave u skladu sa postojećim zakonskim okvirom i nadležnostima gradova i opština. U okviru ovog cilja mogu da konkurišu jedinice lokalne samouprave koje planiraju da tokom realizacije projekta uspostave međuopštinsku saradnju i definišu je odgovarajućim Sporazumom o međuopštinskoj saradnji.
Specifičan cilj B) Unapređenje postojeće međuopštinske saradnje između dve ili više jedinica lokalne samouprave u skladu sa postojećim zakonskim okvirom i nadležnostima gradova i opština. U okviru ovog cilja mogu da konkurišu samo jedinice lokalne samouprave i njihovi partneri koji već imaju potpisan Sporazum o međuopštinskoj saradnji.
Oblasti podrške
Poslovi koji mogu da budu predmet međuopštinske saradnje su svi poslovi jedinica lokalne samouprave iz izvornog i poverenog delokruga.
Elementi sporazuma i postupak za zaključenje sporazuma za obavljanje poslova iz izvornog delokruga jedinica lokalne samouprave su uređeni Zakonom o lokalnoj samoupravi.
Postupak za zaključenje sporazuma o međuopštinskoj saradnji za obavljanje poverenih poslova jedinicama lokalne samouprave je uređen Zakonom o državnoj upravi.
Ko može da konkuriše
Obavezni partneri: najmanje 2 (dve) jedinice lokalne samouprave moraju zajedno da podnesu predlog projekta, sa tim što ne postoji ograničenje u broju gradova i opština koji mogu da učestvuju kao partneri.
Pored jedinica lokalne samouprave, kao partneri mogu da konkurišu gradske opštine, pod uslovom da je vodeći partner ili jedan od partnera grad osnivač.
Preduzeća, ustanove i druge organizacije kojima su osnivači jedinice lokalne samouprave – potpisnice sporazuma o međuopštinskoj saradnji, mogu biti učesnici u realizaciji aktivnosti na projektu u skladu sa predviđenim Sporazumom o međuopštinskoj saradnji.
Ukupna sredstva opredeljena za ovaj Javni poziv iznose 110.000 švajcarskih franaka. Minimalni iznos koji se može odobriti za projekte u skladu sa ovim javnim pozivom nije utvrđen, dok je maksimalan iznos bespovratnih sredstava koji se može dodeliti po jednom projektu 27.500,00 švajcarskih franaka.
Tipovi aktivnosti za koje je moguće konkurisati
Trajanje projekata
Sve projektne aktivnosti moraju biti definisane Ugovorom o dodeli sredstava iz Fonda za međuopštinsku saradnju (Ugovor) koji se zaključuje sa vodećim partnerom na period do maksimalno devet meseci (ukoliko u toku realizacije projekta dođe do objektivnih kašnjenja u sprovođenju aktivnosti, postoji mogućnost produženja trajanja Ugovora do roka koji odobri Ministarstvo).
Broj predloga projekata
Jedinice lokalne samouprave mogu konkurisati i dobiti sredstva za jedan ili više projekata kao nosilac ili partner na projektu.
Jedinica lokalne samouprave ne može dobiti sredstva za dva ili više projekta koji imaju iste aktivnosti, ili aktivnosti koje se preklapaju, ili su u koliziji jedna sa drugom.
Potrebna dokumentacija
Obavezna dokumentacija koja se podnosi
Način prijavljivanja
Kompletnu prijavu sa dopunskom dokumentacijom (u skladu sa Smernicama) potrebno je dostaviti na adresu mirjana.p.brajovic@mduls.gov.rs.
Rok za podnošenje prijava
Krajnji rok za prijem prijava je 15. novembar 2022. godine do 15.00.
Prijave koje su poslate posle naznačenog roka neće biti razmatrane.
Info dan
Info dan će biti održan preko Webinar Zoom platforme SKGO-a 21. oktobra 2022. godine sa početkom u 10:00 časova. Informacije o načinu prijavljivanja na platformu možete preuzeti u prilogu, u dokumentu Uputstvo za registraciju za Info dan, a Agendu, u prilogu, u dokumentu Info dan – Agenda.
Tokom predviđenog „info dana“ zainteresovani učesnici će imati priliku da se detaljno upoznaju sa ciljevima Fonda za međuopštinsku saradnju, primerima modela međuopštinske saradnje, procedurom prijavljivanja na raspisan javni poziv, modelom za prijavu, kao i da postave konkretna pitanja u vezi sa procedurom podnošenja i pripreme predloga projekata. Takođe, u drugom delu „info dana“ biće predstavljeni primeri iz prakse i naučene lekcije u vezi sa međuopštinskom saradnjom Ministarstva, kao i jedinica lokalne samouprave (ukoliko postoje).