Vesti

Održana radionica sa ciljem unapređivanja godišnjeg izveštavanja o otpadu

Ministarstvo zaštite životne sredine, Agencija za zaštitu životne sredine i Stalna konferencija gradova i opština održali su 27. marta 2023. godine, uz podršku ENVAP4 projekta, radionicu pod nazivom „Unapređivanje izveštavanja o otpadu“ za predstavnike lokalnih samouprava i javnih komunalnih preduzeća.

Na vebinaru, koji je organizovan iz SKGO prostorija, prisustvovalo je putem zoom linka ukupno 94 učesnika, iz 48 jedinica lokalnih samouprava i 28 javnih komunalnih preduzeća.

Predstavnici JLS i JKP imali su priliku da saznaju više o politikama upravljanja otpadom, kao i obavezama i pravilima godišnjeg izveštavanja. Takođe, na ovom vebinaru pruženi su korisni i konkretni saveti o tome kako se popunjavaju određeni formulari koji su deo godišnjeg izveštaja.

Radionicu je otvorio Ivan Milivojević, zamenik generalnog sekretara SKGO koji je istakao da SKGO nekoliko godina direktno podržava lokalne samouprave u oblasti upravljanja otpadom u okviru projekta „Održive i inkluzivne usluge na  lokalnom nivou, koji finansira Vlada Švedske.

Pomoćnik ministra za zaštitu životne sredine Dušan Čarkić govorio je o politikama upravljanja otpadom, a prvenstveno o Programu upravljanja otpadom u Republici Srbiji  za period 2022-2031 i ciljevima iz programa i akcionog plana.

„Pouzdani  podaci iz svake opštine jednako su važni za planiranje i sprovođenje  politika na centralnom nivou i dostizanje postavljenih ciljeva, kao i za  planiranje i implementaciju aktivnosti na lokalnom nivou,“ istakao je Čarkić.

Nebojša Redžić, načelnik Odeljenja za Nacionalni registar izvora zagađenja (SEPA), podsetio je da se godišnji izveštaji o otpadu dostavljaju Agenciji kao elektronski dokumenti, unosom podataka u informacioni sistem Nacionalnog registra, do 31. marta tekuće godine sa podacima za prethodnu godinu.

Profesor Goran Bošković sa Fakulteta inženjerskih nauka u Kragujevcu i ekspert na ENVAP4 projektu govorio je o problemima i izazovima JLS i JKP u redovnom izveštavanju Agencije za zaštitu životne sredine.

„Na osnovu analize svih KOM1 obrazaca dostavljenih Agenciji za izveštajnu 2020. godinu, može se zaključiti da je 98 opština dostavilo podatke o komunalnom otpadu popunjavanjem KOM1, dok 54 opštine nisu dostavile podatke o komunalnom otpadu. Od 98 opština samo pet realno sprovodi analizu morfološkog sastava i ispravno popunjava KOM1 obrazac,“ rekao je Bošković.

Ovom prilikom predstavljeni su moduli za samoobuku i sa učesnicima podeljeni materijali  razvijeni u okviru projekata koje finansira Švedska/Sida.

Moduli za samoobuku

Priručnik za pripremu lokalnih planova upravljanja otpadom

Video o merenju količina i morfologije otpada 

Zaključeno je da je potreban kontinuiran rad na stvaranju boljih uslova  za kvalitetnije izveštavanje i dalje isticanje važnosti ispunjenja zakonskih obaveza izveštavanja o stanju otpada.