Vesti

Međuopštinskom saradnjom do efikasnije lokalne samouprave

Trodnevna radionica „Međuopštinska saradnja – iskustva i izazovi“ posvećena razmeni iskustava i dobre prakse između korisnika bespovratnih sredstava iz Fonda za međuopštinsku saradnju održava se od 17. do 19. septembra. Skup su otvorile ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević i ambasadorka Švajcarske u Srbiji An Lugon-Mulan u prisustvu Nikole Tarbuka, generalnog sekretara Stalne konferencije gradova i opština i Jovana Kneževića, v.d. pomoćnika ministra državne uprave i lokalne samouprave.

Fond za međuopštinsku saradnju osnovan je u okviru projekta „Lokalna samouprava za 21. vek“ koji finansira Vlada Švajcarske, a kroz njega je od 2019. godine do danas podržano 16 projekata međuopštinske saradnje.

Ministarka Žarić Kovačević pohvalila je lokalne samouprave koje su koristile sredstva Fonda i zahvalila se Vladi Švajcarske na finansijskoj podršci. Ona je istakla da gradovi i opštine prepoznaju da je mehanizam međuopštinske saradnje u duhu reforme i transformacije javne uprave u servis građana. Dodala je da saradnja gradova i opština omogućava brži i bolji odgovor na sve veće potrebe lokalnih zajednica.

„Međuopštinskom saradnjom dobija se mogućnost da se prevaziđu situacije u kojima se nalaze manje opštine, koje nemaju dovoljno kapaciteta da efikasno vrše neke izvorne ili poverene poslove, poput komunalnih ili inspekcijskih. One sada mogu da udruže finansijske i ljudske resurse i organizuju zajedničke službe koje će raditi u korist građana“, naglasila je Žarić Kovačević, i dodala da MDULS nastavlja aktivno da promoviše i podržava međuopštinsku saradnju u Srbiji, te da će u sledećem javnom pozivu za raspodelu sredstava u okviru Fonda za lokal, jedinice lokalne samouprave moći da konkurišu za budžetska sredstva i sa projektima međuopštinske saradnje. Na kraju, Žarić Kovačević je iskazala očekivanje da će međuopštinska partnerstva u Srbiji biti sve važnija, te da je ovo samo početak i podsticaj jedinicama lokalne samouprave da se udružuju.

Ambasadorka An Lugon-Mulan istakla je da je dugi niz godina Švajcarska podržavala Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave i Stalnu konferenciju gradova i opština da unapredi saradnju između opština.

„Ovaj pristup koji olakšava zajedničko pružanje usluga donosi rentabilnost i udruživanje resursa opština. Danas, oko 60% svih lokalnih samouprava su započele neki vid zajedničkog pružanja usluga. Time je stečeno značajno iskustvo i potvrđeno je da je ovakva saradnja delotvorna i zasnovana na stvarnim potrebama. Čestitam Ministarstvu na njihovoj odluci da nastave sa podsticajem ove saradnje u budućnosti“, izjavila je Lugon-Mulan.

Nikola Tarbuk, generalni sekretar SKGO naglasio je da je međuopštinska saradnja sredstvo unapređenje kvaliteta usluga, kao i ekonomičnije upotrebe resursa.

„Glavni razlog za međuopštinsku saradnju su udruživanje resursa lokalne samouprave koje treba da dovede do unapređenja kvaliteta usluge koju lokalna samouprava pruža, kao i do njenog pojeftinjenja“, rekao je generalni sekretar SKGO.

On je izjavio da su zahvaljujući saradnji SKGO i MDULS 2018. godine pripremljene strateški važne izmene i dopune Zakona o lokalnoj samoupravi, kojima su uspostavljene normativne koordinate za međuopštinsku saradnju, a da je međuopštinska saradnja u Programu za reformu sistema lokalne samouprave od 2021. do 2025. godine definisana kao jedan od ključnih pravaca razvoja lokalne samouprave u Republici Srbiji.

„Sa svoje strane, Stalna konferencija je svojim članicama pružila podršku izradom Metodološkog uputstva za izradu sporazuma o međuopštinskoj saradnji, na temelju koga je tokom 2019. i 2020. godine napravila modele međuopštinskih sporazuma u 15 oblasti nadležnosti lokalne samouprave, koje naše članice uveliko primenjuju“, istakao je Tarbuk. On je najavio da će uskoro na sajtu SKGO biti objavljen „Predlog mogućih pravaca uređenja upravljanja ljudskim resursima u međuopštinskim organima, službama, ustanovama i organizacijama“, dokument koji gradovima i opštinama treba da posluži kao uputstvo za uspostavljanje saradnje. Generalni sekretar SKGO je na kraju naglasio odličnu saradnju sa Ministarstvom, i zahvalio se Vladi Švajcarske na kontinuiranoj podršci.