Pred oko 100 učesnika, 25. septembra 2024. godine u Beogradu, održan je zajednički sastanak Mreže načelnika uprava i Mreže za elektronsku upravu Stalne konferencije gradova i opština (SKGO), na kom se razgovaralo o Registru administrativnih postupaka, međuopštinskoj saradnji u oblasti lokalnog ombudsmana i ljudskim resursima na lokalnom nivou. Sastanak je bio prilika za razmenu iskustava i znanja u jačanju transparentnosti, administrativne efikasnosti, odgovornosti i dostupnosti usluga koje lokalna samouprava pruža građanima. Sastanak je realizovan u okviru programa „Partnerstvo za dobru lokalnu samoupravu“, koji podržava Vlada Švajcarske, a sprovodi SKGO.
Maja Stojanović Kerić, šef Odeljenja za pravni sistem lokalne samouprave SKGO i koordinator Mreže načelnika uprava, pozdravila je učesnike i istakla važnost razmene iskustava i znanja i međusobnog povezivanja opština i gradova u različitim oblastima iz nadležnosti lokalne samouprave. Naglasila je da se efektivnost i efikasnost rada lokalne samouprave, ali i transparentnija dostupnost usluga, mogu postići upravo saradnjom.
Marko Tomašević, zamenik generalnog sekretara SKGO za zastupanje predstavio je aktivnosti realizovane u proteklom periodu. Posebno je istakao podnošenje inicijative za uspostavljanje revolving fonda za podršku predfinansiranju projekata koje sprovode lokalne samouprave, a koji podrazumeva beskamatne pozajmice, kao i incijativu za otvaranjem dijaloga za uspostavljanje buduće podrške u sufinansiranju projekata iz sredstava Evropske unije. Pored toga, zamenik generalnog sekretara za zastupanje podsetio je članove mreža da do kraja godine Registar administrativnih postupaka treba da bude javno dostupan, kao i da je SKGO u cilju pružanja podrške članstvu za unošenje postupaka u Registar, ažurirala postojeće i pripremila nove administrativne postupke, a sve u saradnji sa Republičkim sekretarijatom za javne politike.
Marija Lukić, šef Odeljenja za dobro upravljanje sastanak je opisala kao priliku da načelnici lokalnih samouprava iskažu svoje potrebe i izazove u procesu unošenja podataka u Registar, kako bi se zajednički doprinelo boljem razumevanju načina na koji Registar funkcioniše. Istovremeno, istakla je značaj koji lokalne samouprave i građani mogu da imaju korišćenjem Registra, te podsetila na važnost unošenja podataka u zakonski predviđenom roku.
Ninoslav Kekić, pomoćnik direktora Republičkog sekretarijata za javne politike iz Sektora za obezbeđenje kvaliteta javnih politika, propisa i usluga, naveo je da je trenutno osam opština pri završetku unošenja svojih postupaka u Registar i da se očekuje da će u narednim danima oni biti javno dostupni na Portalu. Dodao je da je Registar administrativnih postupaka baza koja sadrži sve potrebne informacije, kako za građane, tako i za privredu, onda kada je potrebno da lice ostvari neko pravo ili obavezu, ali i vrlo koristan alat za zaposlene u upravi.
Prva opština koja je svoje podatke unela u Registar i učinila ih javno dostupnim je opština Ub. Načelnica uprave Marija Novaković predstavila je iskustvo opštine u procesu unošenja podataka u Registar i posebno istakla važnost kreiranja tima koji će se baviti unošenjem i ažuriranjem, važnost jasne podele uloga i zadataka, ali i angažovanja svih zaposlenih u opštinskoj upravi.
Zajednički sastanak Mreže načelnika uprava i Mreže za elektronsku upravu nastavljen je predstavljanjem iskustava i primera dobre prakse u uspostavljanju međuopštinske saradnje u oblasti lokalnog ombudsmana.
Lokalni ombudsman grada Niša Katarina Mitrovski, grada koji je prvi uspostavio regionalnu kancelariju zaštitnika građana na lokalnom nivou, predstavila je proces i prednosti uspostavljanja međuopštinske saradnje sa opštinama u okruženju. Saradnja je najpre uspostavljena sa opštinom Gadžin Han, a u narednom periodu očekuje se da saradnja bude uspostavljena i sa opštinama Babušnica i Surdulica. Ova saradnja zasniva se na ustupanju poslova lokalnog ombudsmana gradu Nišu, pri čemu je obezbeđena zaštita prava svih građana sa teritorija navedenih opština.
Lokalni ombudsman grada Kragujevca, Jelena Milivojević istakla je da je grad Kragujevac, prateći primer grada Niša i uz podršku SKGO, uspostavio regionalnu kancelariju lokalnog ombudsmana i saradnju sa opštinama Aranđelovac, Knić i Rača.
Učesnici sastanka su na kraju skupa imali priliku i da se upoznaju sa novim projektom „EU za upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi – faza 3“, koji će u naredne četiri godine sprovoditi SKGO. Veliki broj aktivnosti predviđene ovim projektom usmerene su na jačanje funkcije ljudskih resursa u lokalnoj samoupravi, sa posebnim osvrtom na jačanje kompetencija u različitim oblastima iz nadležnosti lokalnih samouprava.