Vesti

Završena Evropska nedelja mogućnosti

Druga Evropska nedelja mogućnosti završena je 27. septembra 2024. godine serijom panela i infosesija u Nišu, gde su u fokusu bili lokalni razvoj, teritorijalna saradnja i zelena tranzicija.

Program je otvoren uvodnim obraćanjima ambasadora EU u Srbiji Emanuelea Žiofrea, ministarke za evropske integracije Tanje Miščević,  zamenika ministra za lokalnu samoupravu Severne Makedonije Erdžana Selimija i gradonačelnika Niša Dragoslava Pavlovića.

Zvaničnici su istakli važnost da se svi zainteresovani aktivno uključe u programe kojima Evropska unija pomaže građane, organizacije i javnu upravu u Srbiji, kao i u drugim susednim zemljama.

Dodeljeni su i sertifikati lokalnim samoupravama i organizacijama iz Srbije i Severne Makedonije, koje su u prethodnom periodu već uspešno sproveli projekte prekogranične saradnje, a koji su sprovodili projekte fokusirane na prevenciju poplava, zeleni turizam i socijalno preduzetništvo.

Tema prvog panela bila je važnost saradnje različitih regiona na evropskom nivou.

Pomoćnica ministarke za evropske integracije Sanda Šimić napomenula je važnost toga da se svi uključe u procese konsultacija oko prekograničnih programa, kao i da je članstvo u Evropskoj uniji važno jer takvi programi donose značajno veća sredstva.

„Program Srbija – Rumunija za sedam godina ima 74 miliona evra, a program Srbija – Severna Makedonija 8.4 miliona evra. Praktično jedan projekat sa Rumunijom, Hrvatskom ili Mađarskom je praktično cela sedmogodišnja alokacija sa Severnom Makedonijom. Mnogo lepih stvari je urađeno kroz ove programe u prethodnih 20 godina“, navodi Šimić.

Gabi Hagmuler iz Generalnog direktorata Evropske komisije za regionalnu i kohezionu politiku navodi da upravo kroz kohezione fondove, EU podržava otvaranje radnih mesta, kompetitivnost i ekonomski razvoj u svim delovima Evrope.

„Kada zemlje kandidati sa Zapadnog Balkana postanu članice EU, moraće da imaju spremne sisteme i strukture za upravljanje i apsorbovanje ovih fondova. Na primeru Hrvatske, kada su postali članica EU, njihov budžet za regionalni razvoj porastao je sa 50 miliona evra iz pretpristupnih fondova na preko milijardu evra preko noći. Ovo je jako kompleksan zadatak i zahteva spremne strukture i punu posvećenost nadležnih“, navodi Hagmiler.

Programski direktor za sistem lokalne samouprave Stalne konferencije gradova i opština Edi Majstorović izjavio je da su efekti učešća u prekograničnoj saradnji vrlo vidljivi, kako građanima, tako i zaposlenima u javnoj upravi.

„One opštine i gradovi koji su bili uključeni u ove projekte značajno su unapredili svoja znanja i veštine, susreli se sa evropskim procedurama, susreli se a drugačijim načinima i trošenja i planiranja. Pozitivan uticaj Interreg projekata na naše JLS je ogroman, od promene perspektive do konkretnih beneficija za građane, i sa tim treba nastaviti u pravcu razvija kapaciteta za sprovođenje instrumenata kohezionih politika ali takođe smatramo da je vreme za snažniju finansijsku podršku jer samo to je način da u doglednoj perspektivi imamo stvarne kapacitete za implementaciju prekograničnih i regionalnih politika“, objašnjava Majstorović.

Dan je nastavljen predstavljanjem različitih mogućnosti u okviru INTERREG programa – od onih sa državama članicama EU (Hrvatskom, Bugarskom, Rumunijom i Mađarskom), preko saradnje sa državama koje se nalaze u procesu proširenja (Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Severna Makedonija, do programa sa širim opsegom, poput Adriona, saradnje u regionu Dunava ili Urbakta.

Zainteresovani su mogli da čuju relevantne informacije od predstavnika Evropske banke za obnovu i razvoj, kao i koje mogućnosti nude projekti EU za Zelenu agendu i Eko opštine, i programi Građani, jednakost, prava i vrednosti, kao i projekta „Podrška održivim uslugama socijalne zaštite u zajednici i politikama uključivanja na lokalnom nivou“ za čiju je realizaciju nadležno Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, a Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) zadužena za implementaciju projekta.

Vladimir Zafirović, menadžer projekta „Podrška održivim uslugama socijalne zaštite u zajednici i politikama uključivanja na lokalnom nivou“ iz SKGO tokom izlaganja predstavio je realizovane aktivnosti, sa naglaskom na grant šemu u okviru koje će biti realizovano 32 lokalna projekta. Zafirović je takođe predstavio i aktuelne javne pozive u oblasti inkluzije Roma za izradu operativnih i lokalnih akcionih planova, za koje će lokalne samouprave moći da konkurišu do 10. oktobra 2024. godine.    

Evropska nedelja mogućnost, druga po redu, ove godine se održavala od 23. do 27. septembra. Teme prva četiri dana bile su biznis i inovacije, kultura, civilni sektor, mediji, obrazovanje, mladi i sport, a aktivnosti su se odvijale u Evropskoj kući Beograd. Poslednjeg dana paneli o lokalno razvoju, teritorijalnoj saradnji i zelenoj tranziciji, kao i svečane ceremonije i umrežavanja – održali su se u Nišu.