Vesti

Nova Strategija razvoja sporta osnovna tema Mreže za sport SKGO u Kraljevu

Stalna konferencija gradova i opština (SKGO), u saradnji sa Ministarstvom sporta i Sportskim savezom Srbije organizovala je 29. oktobra 2024. godine u Kraljevu regionalni sastanak Mreže za sport, na kom je otvoren dijalog između republičkih i lokalnih vlasti i teritorijalnih sportskih saveza, sa ciljem da se razmotre izazovi, zajednički ciljevi, mere i aktivnosti u oblasti sporta na lokalnom nivou. U fokusu ovih razgovora bila je Strategija razvoja sporta u Republici Srbiji za period 2025 – 2035. godine. Sastanak Mreže realizuje se u okviru Programa „Partnerstvo za dobru lokalnu samoupravu“ koji sprovodi SKGO i podržava Vlada Švajcarske.

„Verujem da znate da u različitim oblastima društvenog života često govorimo o planovima, strategijama o putu kojim želimo ići. Takva je situacija i sa sportom. Formiranje ovakvih strategija nam otvara mogućnost da svi zajedno kažemo svoje mišljenje i kada se strategija uspostavi, prema njoj usmeravamo svoje delovanje. Mi na lokalu znamo šta znači boriti se i koliko je teško doći do sredstava prvenstveno od sponzora. Zato svi zajedno treba da nađemo načine kako da motivišemo sponzore da ulažu u profesionalni, ali i rekreativni i omladinski sport.“, rekao je dr Predrag Terzić, gradonačelnik Kraljeva i podvukao da mu je drago da danas radimo sa ljudima koji su pripremali mnoge zakone o sportu i da veruje da će to doprineti izradi kvalitetne Strategije.

Marko Kešelj, državni sekretar u Ministarstvu sporta je istakao da buduća strategija treba da uključuje plan izgradnje i obnove sportskih objekata širom zemlje, posebno u ruralnim i manje razvijenim područjima, kao i da će ovim dokumentom javne politike biti regulisana pitanja koja se odnose na borbu protiv negativnih pojava u sportu poput nameštanja mečeva, nelegalnog klađenja i nasilja u sportu.

„U strategiji ćemo se baviti pitanjima pozicije žena u sportu, sportom osoba sa invaliditetom, inovacijama u sportu i drugim važnim pitanjima za sistem sporta u Republici Srbiji“, rekao je Kešelj i dodao da nas u narednom periodu očekuje veliki posao. On je sve učesnike pozvao da tokom izrade Strategije budu proaktivni i da svojim predlozima doprinesu izradi strategije koja je za naš sport možda i najvažniji dokument javne politike jer iz nje će kasnije proisteći i novi Zakon o sportu ali i čitav niz pravilnika kojima se detaljnije uređuje sistem sporta u Republici Srbiji.

„Uloga lokalne samouprave je ključna u razvoju sporta, jer osim što je reč o nacionalnom brendu po kom smo prepoznatljivi u svetu, sport je naša svakodnevica na lokalnom nivou – u parkovima, školama, stadionima i sportskim dvoranama. Pred nama je važan posao – kreiramo strateški okvir za razvoj sporta u sledećih deset godina. Ovaj dokument, koji će obuhvatiti ne samo viziju i zacrtane ciljeve, već i konkretne mere, mora biti rezultat zajedničkog rada i konsenzusa.“, rekao je Nikola Tarbuk, generalni sekretar SKGO i dodao da je SKGO, nakon usvajanja prethodne nacionalne Strategije sporta, u saradnji sa Ministarstvom sporta i Sportskim savezom Srbije, pružila snažnu podršku gradovima i opštinama, da donesu svoje lokalne Planove za unapređenje sporta.

„Tokom godina svi mi u Sportskom savezu Srbije trudimo se da održavamo komunikaciju i saradnju na najvišem nivou sa svojim članicama, pogotovu sa teritorijalnim sportskim savezima. Samo stalan kontakt i saradnja grade kvalitetnu mrežu za sport. Dostupnost informacija, razmena ideja, iskustava i rađanje novih predloga, veoma su važni za razvijanje sporta u našoj zemlji.“, rekao je Goran Marinković, generalni sekretar Sportskog saveza Srbije. On je istakao da, uzimajući u obzir primere iz prakse kako u manjim opštinama, tako i u velikim gradovima, možemo sagledati koliko je segment sporta kompleksan.

„Čvrsto verujem da kroz ovakve radionice, možemo uraditi mnogo. Teritorijalni sportski savezi zajedno sa jedinicama lokalne samouprave na istom su zadatku, kao i Ministarstvo sporta, Sportski savez Srbije i Stalna konferencija gradova i opština. Zajedničkim radom gradićemo bolju strategiju sporta za narednu deceniju“, rekao je Marinković i zahvalio se svim partnerima na dosadašnjoj odličnoj saradnji.

Nakon usvajanja nacionalne strategije sporta, sve jedinice lokalne samouprave biće u obavezi da donesu svoje lokalne programe za unapređenje sporta, koji će biti usklađeni sa ciljevima, merama i aktivnostima definisanim u nacionalnoj strategiji. Forumi, poput Mreže za sport SKGO su odlična prilika da se lokalne samouprave i teritorijalni sportski savezi uključe u sam početak izrade nacionalne strategije sporta, da iznesu svoje mišljenje i viziju kako bi trebalo unaprediti politiku sporta u narednoj deceniji.