Vesti

Turizam, privredni razvoj i zapošljavanje u fokusu Mreže za lokalni ekonomski razvoj

Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) organizovala je 29. oktobra 2024. godine sastanak Mreže za lokalni ekonomski razvoj pred više od 70 učesnika. Sastanak Mreže otvorila je i njime moderirala Jelena Mihajlović Tanasijević, savetnica za lokalni ekonomski razvoj SKGO, a teme obuhvaćene sastankom bile su – saradnja sa jedinicama lokalne samouprave na programima Ministarstva privrede, zatim razvoj turizma na lokalnom nivou, ali i žensko preduzetništvo i zapošljavanje mladih. Sastanak Mreže za lokalni ekonomski razvoj realizovan je u okviru projekta „Održive i inkluzivne usluge na lokalnom nivou“, koji finansira Vlada Švedske.

Programska direktorka za ekonomski razvoj SKGO Slađana Grujić ovom prilikom podsetila je učesnike da sektor za ekonomski razvoj SKGO obuhvata više oblasti, i to lokalni ekonomski razvoj, turizam, zapošljavanje i poljoprivredni i ruralni razvoj.

„Pratimo osnivanje i razvoj organizacionih jedinica za lokalni ekonomski razvoj u lokalnim samoupravama, koje su ključne za uspostavljanje boljeg investicionog i poslovnog ambijenta. Naša preporuka je da jedna od aktivnosti lokalne samouprave bude i okretanje lokalnoj privredi i podsticanje lokalne privrede“, izjavila je Slađana Grujić i istakla da je SKGO u proteklom periodu realizovala nekoliko radionica posvećenih zapošljavanju i aktivnim merama zapošljavanja, a povodom izmena Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, te predstavila publikaciju SKGO „Smernice za izradu lokalnih planskih dokumenata u oblasti zapošljavanja“.

Državni sekretar u Ministarstvu privrede Vladimir Arsenović učesnicima Mreže predstavio je rezultate dosadašnjih programa i buduće planove ovog ministarstva u razvoju programa.

„Ministarstvo privrede je uvelo sufinansiranje za izgradnju neophodne turističke infrastrukture, stavljajući poseban akcenat na banjski turizam. Ulagali smo u turističke infrastrukturne kapacitete u Vrnjačkoj Banji, Vranjskoj Banji, Sijarinjskoj Banji, Sokobanji, Banji Ždrelo, Petrovcu na Mlavi, Tutinu, Despotovcu, Rekovcu, Kučevu, Golupcu, Kladovu, Tari i Ljuboviji“, naveo je Arsenović i najavio da će ove godine Ministarstvo privrede započeti sa realizacijom još pet infrastrukturnih projekata u Adi, Žitištu, Irigu, Petrovcu na Mlavi i Titelu ukupne vrednosti 166 miliona dinara. On je dodao i da je Ministarstvo privrede dodatno podsticalo rast i razvoj mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetnika.

Prisutnima se obratila i v.d. pomoćnika ministra u Sektoru za turizam Ministarstva turizma i omladine Višnja Rakić, i navela aktivnosti ministarstva u oblasti razvoja turizma.

„U proteklom periodu smo dosta radili na razvoju seoskog turizma, i u vezi sa tim jedan lep podatak – raspisali smo poziv za dodelu sredstava za seoska turistička domaćinstva za koji je izdvojeno 150 miliona dinara, a do kraja godine biće raspoređeno još 106 miliona. Na prvi poziv odazvalo se čak 499 seoskih turističkih domaćinstava“, izjavila je v.d. pomoćnika ministra i dodala da su banjski turizam, planinski turizam i zdravstveni turizam razvijeni, ali da je važno prepoznati potencijale seoskih turističkih domaćinstava.

Predstavnica Ministarstva turizma i omladine Milica Jovičić, ovom prilikom govorila je o Programu razvoja turizma i istakla važnost ovog strateškog dokumenta i pratećeg akcionog plana za svaku od lokalnih samouprava, kako bi ovim dokumentom odredile strateške pravce kretanja turizma.

Predstavnica opštine Sokobanja Marija Žikić i direktor turističke organizacije Sokobanja Ljubinko Milenković predstavili su Analizu kapaciteta nosilaca razvoja turizma na lokalnom nivou sa posebnim osvrtom na lokalne turističke organizacije. Miodrag Shrestha, saradnik SKGO zatim je predstavio Analizu socijalno preduzetništvo i JLS. Sastanak Mreže za lokalni ekonomski razvoj završen je predstavljanjem projekata posvećenih ženskom preduzetništvu i zapošljavanju mladih, pri čemu su svoje projektne aktivnosti izložile Ivona Gvozdenović iz Fondacije Divac i Jelena Vitorović Joković iz Fondacije SOS Dečija sela.

Članovi Mreže za lokalni ekonomski razvoj su se na ovom sastanku složili da bi bilo značajno pokrenuti nekoliko inicijativa, kao što je organizovanje okruglih stolova na temu socijalnog preduzetništva, i u oblasti razvoja turizma. Takođe, istakli su potrebu za ostvarivanjem novih vidova saradnje sa Ministarstvom privrede prilikom izrade programa podrške, kao i za učestvovanjem u izradi novog Zakona o turizmu.