Vesti

Radionice u Nišu i Beogradu o izradi lokalnih planskih dokumenata u oblasti zapošljavanja

Izrada lokalnih planskih dokumenata u oblasti zapošljavanja tema je dve radionice koje je Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) realizovala 22. oktobra u Nišu i 24. oktobra u Beogradu, a tokom kojih je predstavljena publikacija SKGO „Smernice za izradu lokalnih planskih dokumenata u oblasti zapošljavanja“. Više od 90 predstavnika 39 lokalnih samouprava učestvovalo je u radionicama kojima su prisustvovali i predstavnici Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i filijala Nacionalne službe za zapošljavanje, kao i članovi lokalnih saveta za zapošljavanje. Radionice posvećene izradi lokalnih planskih dokumenata u oblasti zapošljavanja realizovane su u okviru Programa „Partnerstvo za dobru lokalnu samoupravu“, koji podržava Vlada Švajcarske.

Tokom radionica predstavljene su sve faze procesa pripreme lokalnih planskih dokumenata u oblasti zapošljavanja, a u skladu sa odredbama Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, Zakona o planskom sistemu i Programom za zapošljavanje sa akcionim planom. Time su učesnici ojačali svoje kapacitete i kapacitete ostalih članova lokalnih saveta za zapošljavanje u izradi lokalnih planskih dokumenata u oblasti zapošljavanja. Takođe, kako ciklus upravljanja javnim politikama podrazumeva i sprovođenje, izveštavanje i vrednovanje učinka, radionice su obuhvatile i ovaj segment planskog pristupa u kontekstu politika zapošljavanja i tržišta rada.

Predstavnik Nacionalne službe za zapošljavanje učesnicima je predstavio statistiku realizacije lokalnih planskih dokumenata za zapošljavanje za 2023. i 2024. godinu koja je pokazala značajan pad u dostavljenim programima za zapošljavanje za 2024. godinu.

Publikacija SKGO „Smernice za izradu lokalnih planskih dokumenata u oblasti zapošljavanja“, predstavljena je kao jedinstveni vodič za lokalne samouprave u procesu izrade programa zapošljavanja i akcionog plana. Dodata vrednost Smernica su obrasci programa zapošljavanja i akcionog plana za njegovo sprovođenje, sa instrukcijama za popunjavanje, primerima i izvorima podataka. Naglašeno je da program zapošljavanja treba da bude zasnovan na svim faktorima tržišta rada, uz koordinaciju i saradnju svih učesnika, kako bi se uz ograničene kapacitete i resurse na adekvatan način odgovorilo na postojeće izazove na tržištu rada. Pored toga istaknuto je da mere javne politike nisu isto što i mere aktivne politike zapošljavanja, jer su mere programa zapošljavanja mnogo šire i mogu da obuhvate različite inicijative, kao što su podrška garanciji za mlade, socijalnom preduzetništvu, dualnom obrazovanju, obrazovanju javno priznatih organizatora aktivnosti ili priznavanje prethodnog učenja (PPU).

Planiranje koje se zasniva na podacima, obuhvata tri faze: prva faza - iniciranje, priprema i organizacija procesa izrade programa zapošljavanja i pratećeg akcionog plana; druga faza - izrada nacrta programa zapošljavanja i akcionog plana; i treća faza - usvajanje ovih dokumenata. Nakon godinu dana realizacije ovih dokumenata, radi se izveštavanje - godišnji izveštaj, a vrednovanje učinaka se sprovodi nakon što je realizovana javna politika sa ciljem prekida te politike, značajnih izmena politike, malih izmena politike ili nastavka politike.