Vesti

Cirkularna ekonomija u fokusu SKGO Mreže eko poverenika

Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) organizovala je u Beogradu 14. novembra 2024. godine sastanak Mreže eko poverenika pred oko 50 predstavnika gradova i opština, članova Mreže. Osnovna tema sastanka bila je fokusirana na cirkularnu ekonomiju, uključujući razvoj mapa puta za ovu oblast i analizu prakse u Srbiji. Sastanak Mreže organizovan je u okviru projekta "Održive i inkluzivne usluge na lokalnom nivou" koji finansira Vlada Švedske i sprovodi SKGO.

Jana Pavlović, savetnica za životnu sredinu i klimatske promene u SKGO otvorila je sastanak i naglasila važnost koncepta cirkularne ekonomije, koji se sve češće pominje i na lokalnom nivou. Istakla je da je od ključnog značaja da lokalni programi zaštite životne sredine integrišu temu cirkularne ekonomije, uzimajući u obzir način na koji cirkularna ekonomija može doprineti smanjenju otpada, racionalnom korišćenju resursa i unapređenju energetske efikasnosti. Takođe, naglasila je važnost da se lokalne javne politike oslanjaju na ciljeve definisane na nacionalnom nivou. U tom kontekstu, Nacrt Nacionalne strategije zaštite životne sredine obuhvata poseban segment posvećen cirkularnoj ekonomiji, što predstavlja značajan korak ka usklađivanju lokalnih i nacionalnih inicijativa u ovoj oblasti.

Aleksandra Vučinić, šefica Odseka za cirkularnu ekonomiju u Ministarstvu zaštite životne sredine, predstavila je koncept cirkularne ekonomije na globalnom nivou i naglasila važnost racionalnog kroišćenja resursa. Govorila je i o detaljima projekta „Smanjenje ugljeničnog otiska lokalnih zajednica primenom principa cirkularne ekonomije u Republici Srbiji – Cirkularne zajednice”, koji sprovode Ministarstvo zaštite životne sredine i UNDP, uz finansijsku podršku GEF-a. Jedan od rezultata projekta je kreiranje lokalnih mapa puta za cirkularnu ekonomiju u opštini Medveđa, Sombor, Bujanovac i Pančevo.

Osim Aleksandre Vučinić, o značaju cirkularnih gradova govorio je i Milan Veselinov, ekspert u oblasti cirkularne ekonomije, koji se fokusirao na grad Kruševac. On je predstavio lokalnu mapu puta za cirkularnu ekonomiju u Kruševcu, ističući ključne izazove i mogućnosti za unapređenje održivog razvoja kroz primenu cirkularnih principa. Ovaj skup pružio je priliku za razmjenu iskustava i dalji razvoj održivih rešenja u srpskim lokalnim zajednicama.

U završnom delu skupa Nataša Đorđević, menadžer za komunikacije u Regionalnoj agenciji za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja govorila je o nedavnom osnivanju i početku rada Regionalnog centra za cirkularnu ekonomiju u Kragujevcu. Svrha osnivanja ovog tela je promocija principa cirkularne ekonomije i jačanje kapaciteta ključnih aktera sa teritorije grada Kragujevca i regiona u ovoj oblasti.

Skup je zaključen izlaganjem Sandre Kamberović, ekspertkinje u oblasti zaštite životne sredine, koja je učesnicima približila koncept „zelenih“ javnih nabavki, posebno iz pravnog aspekta.