Redovno, 52. zasedanje skupštine Stalne konferencije gradova i opština - Saveza gradova i opština Srbije (SKGO) održano je 4. decembra 2024. godine u Beogradu. Osnovna tema događaja bile su dve decenije Programa „EU Exchange“, a ovom prilikom predstavljeni su i rezultati šeste faze ovog programa.
Skupu su pored velikog broja predstavnika gradova i opština iz cele Srbije, prisustvovali i predstavnici Delegacije Evropske unije, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Ministarstva finansija, Ministarstva za evropske integracije, kao i mnogobrojni partneri SKGO. Ovom prilikom potpisani su ugovori za sprovođenje dva nova projekta podrške lokalnim samoupravama, održana je panel diskusija „Podrška Evropske unije lokalnom razvoju“, a dodeljene su i zahvalnice gradovima i opštinama koji su bili korisnici direktne podrške u okviru programa „EU Exchange 6“.
Program je otvorio hor Dečijeg kulturnog centra (DKC) Beograd, koji je izveo himne Srbije i Evropske unije, a prisutne su pozdravili predsednik Skupštine Grada Beograda Nikola Nikodijević i šef Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Emanuele Žiofre.
Nikodijević je poželeo uspešan rad, dodavši da je ponosan što je „Beograd rodno mesto SKGO”, koji je bio među šest gradova inicijatora osnivanja ove asocijacije, davne 1953. godine.
„Danas je Beograd jedan od četiri stalna člana Predsedništva SKGO, pored Kragujevca, Niša i Novog Sada. SKGO od tada do danas predstavlja važan faktor jačanja lokalne samouprave. Za svo to vreme izgradili ste reputaciju pouzdanog i nezaobilaznog partnera, kako domaćih tako i međunarodnih institucija u našoj zemlji. SKGO dobija na značaju i u odnosu na strateško opredeljenje naše zemlje za članstvo u EU, u čijoj reformskoj agendi pitanje lokalne samouprave zauzima jedno od najvažnijih mesta“, rekao je on.
Nikodijević je izjavio da je lokalna samouprava prva instanca u kojoj građani utiču na pitanja iz svog neposrednog okruženja, kao i da od odluka koje se donose na nivou grada ili opštine, od nivoa usluga koje se pružaju građanima, zavisi da li će lokalna zajednica imati kvalitetnu socijalnu zaštitu, saobraćajnu i komunalnu infrastrukturu, uslovne vrtiće i škole, uslužnu administraciju, i sve drugo što život građana čini manje ili više kvalitetnim.
„U samoj preambuli Evropske povelje o lokalnoj samoupravi, navodi se da građani svoje pravo da obavljaju javne poslove najneposrednije mogu ostvarivati najpre na lokalnom nivo, kao i da se kroz lokalne organe vlasti sa stvarnim odgovornostima može obezbediti administracija koja je efikasna i bliska građanima, što je svakako naš zajednički cilj. Ta definicija približavanja vlasti na lokalu neposrednim potrebama građana, jeste i istinski obrazac decentralizacije za koju smo se opredelili mnogo godina ranije. Gradovi i opštine su okosnica predstavničke demokratije gde se, verujem, najdirektnije utiče na život ljudi. Iz tog razloga, vaša i naša misija bila je i biće da radimo za dobrobit građana Srbije da učinimo dostupnim i otvorenim sve procese koji utiču na život naših sugrađana“, naveo je on.
Nikodijević navodi i to, da bi se ispunili ti ciljevi, mora se ulagati u ljude, u njihovo obrazovanje, obuku, bolje uslove rada, materijalno stanje i dobru opremljenost ustanova i institucija. Ističe važnost kadrovskih kapaciteta, “kako bismo dorasli zadatku i izazovima koji su pred nama, a naročito u procesu približavanja EU i na ispunjavanju standard koje ona postavlja”.
On je pomenuo i digitalizaciju sistema lokalne uprave, rekavši da je Grad Beograd otišao veoma daleko u primeni tih standarda, zahvaljujući kojima je veliki broj usluga dostupan građanima.
„Siguran sam da sistem lokalne samouprave može imati dragocenu ulogu u procesu evrointegracija Srbije, zbog čega želim da naglasim važnost programa „EU Exchange“ i ovih 20 godina saradnje koliko on traje, kao i da se zahvalim na nizu grantova koji predstavljaju direktnu podršku EU lokalnim samoupravama u Srbiji“, kazao je predsednik Skupštine grada Beograda, dodavši da je grad Beograd bio i ostao pouzdan partner SKGO.
Šef delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre rekao je da prisustvuje najvećem skupu lokalnih samouprava u Srbiji, dodavši da je on blagovremen.
„Intenziviraju se razgovori između Vlade Srbije i EU, fokusiramo se na ubrzavanje reformi i pregovora u naredne dve godine. Ovaj reformski proces biće podržan sa 1,5 milijardi evra dodatnih sredstava iz novog Plana rasta koji će uskoro početi“, naveo je on.
Kaže da su lokalne samouprave važne u procesu pridruživanja Srbije EU, kao i da su od zaštite životne sredine do reforme javne uprave, lokalne samouprave ključne u sprovođenju prioriteta EU. To je i razlog zbog kog već 20 godina „EU Exchange“ program sa sredstvima većim od 35 miliona evra sistematski podržava lokalne samouprave u izgradnji lokalnih kapaciteta i omogućavanju sistemskih reformi.
„Potpisujemo dva važna ugovora sa SKGO. Prvi je program „EU integral“ vredan 12 miliona evra za integrisani, održivi teritorijalni razvoj, a drugi se odnosi na dodatnu podršku reformama državnoj službi, fokusirajući se na profesionalno upravljanje ljudskim resursima zasnovanim na zaslugama. Ovi sporazumi predstavljaju novi nivo saradnje sa lokalnom samoupravom, pri čemu je SKGO zadužena za upravljanje grantovima EU od skoro 15 miliona evra. Ovo jača domaće organizacije da vode održive reforme u budućnosti“, istakao je Žiofre.
Žiofre se zahvalio SKGO na njenom trajnom partnerstvu, rekavši da EU ostaje partner Srbije u reformama i njenom putu ka članstvu u Uniji.
Prisutnima se obratio i Goran Cvetanović, predsednik SKGO i gradonačelnik Leskovca. Kako je kazao, ovo je najveće i najvažnije okupljanje lokalnih samouprava u Srbiji kojem, pored predstavnika gradova i opština prisustvuju i prijatelji, saradnici i partneri iz nacionalnih i pokrajinskih organa, domaćih organizacija, ali međunarodni partneri. On se takođe osvrnuo na „EU Exchange“ program.
„U prethodne dve decenije, SKGO i naši gradovi i opštine u kontinuitetu potvrđuju veliki značaj ovakve podrške EU za unapređenje kvaliteta života naših uvaženih sugrađana. Korišćenjem ovih sredstava lokalne vlasti mogu značajno da poboljšaju infrastrukturu, utiču na ekonomski rast, unaprede kvalitet života svojih građana na više načina. Kvalitetna infrastruktura je temelj za svaki dalji razvoj, i privlačenje kako domaćih, tako i stranih investicija. Sredstva se mogu koristiti za podršku privredi, razvoju poljoprivrede, turizma, kao i za razne inovacije i digitalizaciju. Ovo stvara nova radna mesta, povećava konkurentnost lokalne ekonomije, a projekti finansirani iz EU fondova često uključuju programe za obrazovanje, zdravstvo, socijalnu inkluziju, kao i zaštitu životne sredine“, rekao je Cvetanović.
Kako dodaje, na taj način lokalne zajednice postaju mnogo bolje i kvalitetnije mesto za život građana. Rekao je i da je SKGO tokom ove godine intenzivno zastupala interese svih lokalnih vlasti inicirala i tražila promene u pravnom finansijskom okviru za njihovo funkcionisanje, ali i pružala kontinuiranu podršku razvoju svih gradova i opština u zemlji.
„Samo tokom tekuće godine ostvareno je 86 specijalizovanih paketa podrške gradovima i opštinama, i vise od 300 obuka i stručnih skupova za blizu 7.200 polaznika. Za lokalne samouprave uz podršku EU obezbeđeno je više od 3,3 miliona evra direktnih donacija za lokalne projekte“, naveo je on.
Kako dodaje, 2024. godina završava se na najbolji način uz potpisivanje ugovora sa Delegacijom EU za dva nova programa ukupne vrednosti 14,7 miliona evra, od čega vise od 10 miliona evra kroz direktne grantove za lokalne projekte. Kaže i da SKGO narednu godinu dočekuje spremna za nove izazove i pozitivne rezultate u daljem razvoju lokalnih samouprava. Cvetanović je pozvao sve članice SKGO i partnere da se aktivno uključe u rad i daju svoj doprinos i predloge za ključne prioritete u razvoju lokalne samouprave na kojima SKGO radi.
„Naš prioritet i dalje ostaje intenzivna decentralizacija i jačanje finansijskih i ljudskih kapaciteta lokalne samouprave da sprovodi ono što je iz naše nadležnosti. Važno je otvoriti pitanje reforme sistema lokalne samouprave, kako bi dali dobar osnov za buduće efikasnije funkcionisanje i prevazilaženje postojećih izazova, koji su zasnovani pre svega na različitim uslovima u lokalnim samoupravama. Naši budući planovi ne bi mogli da se realizuju bez saradnje sa partnerima sa kojima duži vremenski period sarađujemo. Uz EU, glavni partneri koji nas podržavaju su vlade Švajcarske, Kraljevine Švedske i SR Nemačke, UNOPS, OEBS, Savet Evrope, USAID i drugi – kazao je Cvetanović, koji se zahvalio domaćim i međunarodnim partnerima, ljudima koji vode gradove i opštine, onima koji u njima rade, samoj SKGO i njenoj stručnoj službi.
Usvojeni izveštaji, emitovani rezultati rada
U radnom delu Skupštine, emitovan je video materijal koji se odnosi na rezultate rada SKGO u prvih 10 meseci 2024. godine. Usvojena su i dokumenta važna za rad SKGO, od Zapisnika 51. skupštine SKGO, zatim Izveštaj o radu SKGO za 10 meseci 2024. godine, kao i Izveštaj Nadzornog odbora SKGO o materijalno-finansijskom poslovanju za 2023. godinu i prvih 10 meseci 2024. godine.