Tokom Skupštine SKGO predstavljeni su rezultati 20 godina rada i akivnosti Programa „EU Exchange“. O njima je govorio Ivan Milivojević, zamenik generalnog sekretara SKGO, koji je rekao da ovaj program predstavlja jedan od simbola saradnje, razmene znanja i najboljih praksi između EU i lokalnih samouprava u Srbiji. Dodaje da je program počeo u oktobru 2004. godine, u to vreme kroz podršku Evropske agencije za rekonstrukciju, i da je od tada prošao kroz šest faza sa jednim osnovnim motivom - da pruži podršku lokalnim samoupravama na putu ka evropskim integracijama.
„Tokom svih šest faza, on je pratio ključne reforme i proces decentralizacije, i odgovarao na aktuelne potrebe lokalnih vlasti uz aktivno učešće lokalnih samouprava, ali i nadležnih ministarstvava i instutucja. Kroz godine, „Exchange” je postao sinonim za inovaciju i napredak u lokalnoj samoupravi. Cilj je bio podrška izgradnji kapaciteta svih, a posebno onih lokalnih samouprava kojima je pružena direktna stručna i finansijska podrška kako bi se obezbedili preduslovi za brži tempo reformi neophodnih za evropske tokove“, rekao je on.
Navodi da su različiti mehanizmi podrške primenjivani u proteklih 20 godina, a ključni je pre svega opšta podrška svim lokalnim samoupravama kroz osnaživanje kapaciteta. Kaže da su sve lokalne samouprave u Srbiji prošle kroz obuke i radionice koje su organizovane kroz ovaj program, imale su priliku da koriste brojne priručnike, modele lokalnih akata i druge materijale i publikacije, kao i da učestvuju na različitim događajima na kojima se razmenjivala najbolja praksa iz iskustva iz opština u Srbiji, ali i opština iz EU.
Prema njegovim rečima, drugi ključni oblik podrške je stručna i tehnička podrška odabranim lokalnim samoupravama sa ciljem izgradnje kapaciteta, uvođenjem inovacija, standarda i savremenih metoda rada kroz takozvane pakete podrške, što se danas dominantno primenjuje od strane SKGO. Treći oblik podrške, i najznačajniji, je direktna finansijska podrška, odnosno grantovi za lokalne samouprave u različitim oblastima nadležnosti. U proteklih 20 godina ta podrška odnosila se na brojne nadležnosti, od strateškog planiranja, preko budžetiranja, finansijskog upravljanja javnom svojinom, urbanističkog planiranja, komunalnih usluga, lokalnog ekonomskog razvoja, ruralnog razvoje, zaštite životne sredine i socijalne zaštite.
Faze programa kroz godine
Prva faza, 2004/07: Omogućila je direktnu saradnju gradova i opština iz Srbije sa gradovima i oštinama iz zemalja članica EU. Kroz grant fond od 3,3 miliona evra omogućena je realizacija 49 lokalnih projekata u nekoliko oblasti. U okviru nje su razvijeni i sprovedeni visoko kvalitetni programi obuka koji su postavili standarde stručnog usavršavanja koje SKGO i dalje nadograđuje.
Druga faza 2008/10: Inovativnost se ogledala u tome što je SKGO po prvi put počela da pruža direktnu stručnu i tehničku pomoć opštinama u takozvanoj formi paketa opštinama. U to vreme, lokalne samouprave su mogle da konkurišu za pakete podrške kao što su urbanističko planiranje i upravljanje, lokalni ekonomski razvoj, upravljenje ljudskim resursima.
Treća faza 2010/13: Nastavljena je u još većem obimu razmena iskustava između gradova i opština. Tada je kroz grant šemu u iznosu od 11 miliona evra, 67 lokalnih projekata podržano kroz učešće 126 gradova i opština u Srbiji i 31 partnera iz EU, u to vreme na temu prostornog planiranja, lokalnog ekonomskog razvoja, komunalnih i socijalnih usluga i zaštite životne sredine. Jedan od ključnih aspekata programa bila je podrška razvojnom planiranju na lokalnom nivou, strategijama lokalnog održivog razvoja, koji su u to vreme predstavljali prvi krovni strateški, planski dokument koji je na ujednačen i sveobuhvatan način, uz uključivanje lokalne zajednice obuhvatao razvoj i ciljeve tih opština.
Četvrta faza 2013/15: Pored grantova ukupne vrednosti 4,5 miliona evra, za tada 32 lokalna projekta u 69 lokalnih samouprava, u oblastima ekonomskih mera, socijalnih usluga, zaštite životne sredine, fokus je bio na podršci izradi akcionih planova za sprovođenje strategija lokalnog održivog razvoja, ali po prvi put i izradu sektorskih planova u oblastima upravljanja otpadom, zaštite životne sredine i energetike. Nastavljena je u to vreme i identifikacija lokalnih infrastrukturnih projekata u ovim oblastima kroz takozvani SLAP sistem, koji je krajem programa imao evidentiranih 90 infrastrukturnih projekata ukupne vrednosti blizu 1,3 milijarde evra. Od tada stupa na snagu i obaveza uvođenja programskog budžeta, pa se po prvi put pilotira kroz podršku za 10 lokalnih samouprava. U okviru ove faze podržana je i prva uspešna emisija municipalnih obveznica u dve lokalne samouprave.
Peta faza 2017/21: Pored nastavka podrške lokalnom planiranju i budžetiranju, fokus je bio na reformama u oblasti upravljanja javnom svojinom. Kroz pakete podrške i grant šemu u iznosu od 3 miliona evra podržano je direktno 68 lokalnih samouprava u procesu popisa vrednovanja i upravljanja javnom svojinom. U evidenciji je tada upisano preko 210.000 jedinica javne svojine, a preko 140.000 je upisano u Centralni registar o nepokretnostima javne svojine. Takođe, utvrđena je knjigovodstvena vrednost za 29.000 jedinica imovine.
Šesta faza 2021/24: Težište je zadržano na razvojnom planiranju i upravljanju finansijama. Strategije lokalnog održivog razvoja su u lokalne planove razvoja usklađene sa Zakonom o planskom sistemu, na koje se oslanjaju srednjoročni planovi, kapitalni i programski budžeti lokalnih samouprava, stvarajući okvir za razvoj i unapređenje i pružanje usluga građanima. Danas oko 80 odsto lokalnih samouprava ima važeći plan razvoja, a gotovo sve lokalne samouprave u Srbiji imaju u većoj ili manjoj meri jasno prikazanu programsku struktruru u svojim budžetima, što im omogućava da bolje planiraju i upravljaju svojim finansijama.
„Rezultati programa „EU Exchange” su impresivni. EU je zbirno donirala lokalnim samoupravama 35 miliona evra kroz ovaj program, od čega je blizu 22 miliona evra dodeljeno kroz grantove za direktnu podršku za 166 lokalnih projekata kroz koje su naše lokalne samouprave praktično dobile priliku da unaprede standard svog poslovanja, a lokalna zajednica unapređenu infrastrukturu i usluge. Pred nama su i dalje važni zadaci u zajedničkoj nameri da kvalitet usluga na lokalu i dalje usklađujemo sa standardima EU“, rekao je Milivojević, poželevši da se ova “neverovatna priča nastavi u narednim godinama”.
Dodeljene zahvalnice
Učesnici Skupštine SKGO su na kraju skupa imali priliku da pogledaju i kratak film o programu „EU Exchange 6”, nakon čega su korisnicima direktne podrške u okviru ovog programa dodeljene zahvalnice.
Zahvalnice su uručene sledećim gradovima i opštinama korisnicima programa: Aleksinac, Aranđelovac, Arilje, Babušnica, Bajina Bašta, Bač, Bačka Topola, Bački Petrovac, Bela Palanka, Bogatić, Boljevac, Veliko Gradište, Vlasotince, Vranje, Vrbas, Vrnjačka Banja, Gadžin Han, Golubac, Zaječar, Kanjiža, Knjaževac, Kovin, Kosjerić, Kragujevac, Kraljevo, Krupanj, Kruševac, Lajkovac, Leskovac, Loznica, Mali Zvornk, Medveđa, Merošina, Niš, Nova Varoš, Novi Kneževac, Novi Pazar, Odžaci, Petrovac na Mlavi, Pirot, Požarevac, Prijepolje, Ražanj, Raška, Svilajnac, Smederevska Palanka, Sokobanja, Sombor, Srbobran, Sremska Mitrovica, Subotica, Surdulica, Trstenik, Tutin, Ćuprija, Užice, Čajetina, Čačak, Šabac.