Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) organizovala je tokom novembra i decembra 2024. godine četiri akreditovane obuke na temu „Planiranje i programiranje ruralnog razvoja“. Skoro stotinu predstavnika iz 54 lokalnih samouprava učestvovalo je u obukama održanim 13. novembra u Nišu, 14. novembra u Kragujevcu, 19. novembra u Novom Sadu i 5. decembra u Beogradu. SKGO je akreditovane obuke realizovala u okviru Programa “Partnerstvo za dobru lokalnu samoupravu”, koji podržava Vlada Švajcarske.
Slađana Grujić, programska direktorka za ekonomski razvoj SKGO je u svom uvodnom obraćanju napravila retrospektivu aktivnosti u ovoj oblasti tokom prethodnih deset godina. Pri tome je istakla da JLS mogu da planiranju i realizuju mere podrške u poljoprivredi i ruralnom razvoju kroz program i izveštaj definisan od strane resornog ministarstva od 2014. godine, jer je jedan od osnovnih uslova za korišćenje sredstava IPARD programa da se komplementaran sistem podrške uspostavi na adekvatan način, u kom neće biti moguće dvostruko finansiranje iz javnih fondova za istu vrstu investicije.
Predstavnica Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ljiljana Simić, govorila je o mogućnostima za unapređenje lokalnog programa u narednom periodu u skladu sa strateškim pravcima i aktuelnim klimatskim promenama. Osim predstavljanja zakonskog okvira, obrasca programa i izveštaja, Platforme, veze sa NPP i NPRR, istaknuto je razgraničenje sa IPARD 3 programom i kriterijumi prihvatljivosti za mere utvrđene predlogom NPRR. U poslednje tri godine odobreno je u proseku oko 115 programa (najviše je bilo u 2021. godini - 124 lokalnih programa), a Ljiljana Simić je navela da je u 2023. godini planiran iznos sredstava iznosio 3,844,747,392.66 dinara kroz programe JLS i APV. U vezi sa dostavljenim programima uočeni su sledeći izazovi: potreba ubacivanja aktuelnih podataka, izbor mera u skladu sa analizom problema, apsolutni iznosi/procenti, intenzitet pomoći, podsticaj uz učešće korisnika, neophodnost postojanja specifičnih kriterijuma, problem logovanja na aplikaciju/platformu. Prikazana je i aktuelna situacija u oblasti klimatskih promena i dat je pregled mera iz Šifarnika mera kojima može da se utiče na ublažavanje istih.
Akreditovani predavač Slobodan Živanović fokus je stavio na dosadašnja iskustva u primeni programa i eventualnim izmenama programa i Šifarnika mera. Kroz vrlo dinamičnu diskusiju, iznešena su mišljenja predstavnika JLS u vezi sa dužinom programa, izmenama i dopunama Šifarnika mera, neophodnošću ukidanja dostavljanja programa u papirnoj verziji, dužinom analize u prvom delu programa, specifičnim kriterijumima, predlozima za izmenu obrasca izveštaja i uvodjenjem novih mera.
Akreditovani predavač Biljana Zec Radosavljević prezentovala je deo koji se odnosi na unapređenje procesa planiranja, izveštavanja i analize ostvarenih rezultata. Istakla je da je neophodno osnažiti JLS da promovišu sistem participacije (učešće zainteresovanih u aktivnostima u vezi sa poljoprivredom i ruralnim razvojem), podstiču saradnju sa zainteresovanim stranama, jačaju organizacione jedinice za poljoprivredu i ruralni razvoj unutar JLS usled sve većeg obima posla, a naročito sa uvođenjem e-agrara, obilazak poljoprivrednika, sms poruke, viber zajednice, škole za poljoprivrednike, otvorena vrata, upitnike. Detaljno je predstavljen i izveštaj čije je dostavljanje resornom ministarstvu obavezno do 31. marta, kao i svim izazovima koji se javljaju tokom popunjavanja izveštaja.
Za više informacija o podršci koju Švajcarska pruža u Srbiji, posetite internet prezentaciju Ambasade Švajcarske: https://www.eda.admin.ch/belgrade