Vesti

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog obeležilo Međunarodni dan ljudskih prava

Generalni sekretar Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) Nikola Tarbuk, obratio se danas učesnicima skupa „Slobodni i jednaki u dostojanstvenoj Srbiji“ u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, uz podršku Ujedinjenih nacija i Misije OEBS u Srbiji, a povodom Međunarodnog dana ljudskih prava.

Tomislav Žigmanov, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog otvorio je ovaj skup čestitavši Međunarodni dan ljudskih prava. Istakao je da su sloboda čoveka, jednakost i dostojanstvo neprikosnoveni i znače temelj i garanciju poštovanja ljudskih prava svakog pojedinca.

„Poštovanje ljudskih prava svakog pojedinca, stanovnika naše zemlje utkana su u najviši pravni akt, Ustav Republike Srbije. Ustav garantuje poštovanje dostojanstva i slobodan razvoj ličnosti, određuje ih kao apsolutna prava, koja su svi dužni da poštuju i štite, koja se nama građanima ne mogu ograničiti nikada – ni u vreme rata, ni u vanrednim situacijama“, rekao je ministar i dodao da je potreba svakog čoveka da izgradi pozitivan odnos prema sebi, da drži do svog dostojanstva, da dostojanstveno ide kroz život. Ministar je podsetio da „sloboda“, osim mogućnosti beskonačnog ostvarivanja sebe i svojih potencijala, podrazumeva i visok stepen lične odgovornosti, svest da poštujući svoju slobodu ne narušavamo slobodu drugih, da „jednakost“ znači ravnopravnost, poštovanje rodne ravnopravnosti, svih vrsta i oblika različitosti, ostvarenje nediskriminacije, jednakost znači toleranciju, poštovanje manjinskih prava, jednakost je socijalna pravda i pravna sigurnost, kao i poštovanje drugačijeg mišljenja, uverenja, integriteta svakog pojedinca.

Matilde Mort, stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Srbiji, naglasila je da je Srbija postigla značajan napredak u unapređenju ljudskih prava kroz saradnju Ministarstva za ljudska prava sa različitim akterima, uključujući organizacije civilnog društva, akademsku zajednicu i medije.

„Izazovi poput dosledne primene zakona, govora mržnje i pretnji novinarima i dalje postoje. Ujedinjene nacije ostaju posvećene podršci Srbiji u jačanju vladavine prava, negovanju poštovanja i izgradnji društva u kojem su prava svakog pojedinca zaštićena, a svi glasovi uvaženi“, rekla je ona i dodala da zaštitom ljudskih prava kreiramo bolji svet.

Ambasador Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre istakao je važnost kolektivne odgovornosti u zaštiti ljudskih prava.

„Treba da osiguramo da ljudska prava ne budu samo standardi na papiru, već realnost koja važi za sve. Evropska unija čvrsto stoji uz vrednosti ljudskih prava i posvećena je njima, kako u okviru svojih granica tako i izvan njih“, rekao je ambasador Žiofre i podvukao saradnju sa Republikom Srbijom na ovom polju u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.

Šef Misije Saveta Evrope u Beogradu Janoš Babić podsetio je na važnost borbe protiv govora mržnje – jedne od ključnih pretnji ljudskim pravima.

„Govor mržnje uništava koheziju društva, pravi podele i sprečava razumevanje i poštovanje unutar društva. Savet Evrope u Srbiji neumorno radi na, između ostalog, suzbijanju govora mržnje i promovisanju kulture tolerancije“, istakao je Babić i pozvao prisutne da zajednički rade na promovisanju inkluzije i prihvatanju manjina i marginalizovanih grupa.

Karolina Hidea, zamenica šefa Misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju, izjavila je da osnovni principi Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima predstavljaju temelj slobode, pravde i mira u svetu.

„Naša je zajednička odgovornost da štitimo ljudska prava za sve. Ljudska prava nisu samo ideal, već svakodnevna posvećenost svih nas“, zaključila je Karolina Hidea.

Robert Otot, potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice rekao je da ljudska prava nisu samo pravni koncept, već temelj svakodnevnog života i zajednički cilj kojem svi težimo.

„U Vojvodini, koja je sinonim za različitosti i zajednički suživot, prava nacionalnih zajednica i svih građana nisu apstraktna ideja, već deo našeg identiteta i svakodnevnog rada“, istakao je Otot i dodao da se kroz inkluzivne politike i konkretne mere osiguravaju jednakost i ravnopravnost za svakoga.

Nikola Tarbuk, generalni sekretar SKGO, istakao je ulogu lokalnih vlasti u zaštiti i ostvarivanju ljudskih prava.

„Lokalni organi su najbliži građanima i najbolje razumeju njihove potrebe i izazove. Kroz svoje odluke, politike, programe i inicijative, lokalne vlasti direktno utiču na kvalitet života svojih građana i treba da osiguraju da se ljudska prava poštuju i štite u lokalnoj zajednici za koju su one odgovorne“, rekao je Tarbuk i dodao da to posebno uključuje obezbeđivanje pristupa najvažnijim javnim uslugama svim građanima i promovisanje jednakosti i socijalne inkluzije osetljivih i marginalizovanih grupa. „Lokalne vlasti imaju posebnu odgovornost za podršku ženama, deci, starijim osobama, osobama sa invaliditetom i drugim ranjivim grupama i za obezbeđivanje jednakih mogućnosti za sve građane, bez obzira na pol, rasu, veru, invaliditet ili bilo koju drugu ličnu karakteristiku“, naveo je Tarbuk.

Nakon uvodnih obraćanja održan je panel pod nazivom „Inkluzivne prakse“ u kom su učestvovali Katarina Mitrovska, ombudsmanka Regionalne kancelarije iz Niša, Tijana Malezić Repajić iz Udruženja „Deca bez granica“, Marko Tošić iz Centra za integraciju mladih i Miodrag Blizanac, iz Udruženje građana ,,Vera, ljubav, nada“.

Skup „Slobodni i jednaki u dostojanstvenoj Srbiji“ obeležio je nastup dva hora „ISON“, inkluzivno mešovitog hora iz Novog Sada, i hora Dečjeg kulturnog centra iz Beograda.

Međunarodni dan ljudskih prava obeležava se širom sveta 10. decembra, u znak sećanja na datum kada je 1948. godine Generalna skupština Ujedinjenih nacija (UN) usvojila Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima. Obeležavanje ovog međunarodnog dana ustanovljeno je 1950. godine, a ove godine se u svetu obeležava pod sloganom ,,Naša prava, naša budućnost upravo sada“.