Vesti

Održana radionica o planiranju održive mobilnosti

U ponedeljak, 9. decembra u prostorijama SKGO u Beogradu održana je radionica „Integralni okvir za planiranje održive urbane mobilnosti na Zapadnom Balkanu - Nacionalna podrška za planiranje održive urbane mobilnosti u Srbiji“. Ovu radionicu su zajednički organizovali projekat ProSUMP  Otvorenog regionalnog fonda za jugoistočnu Evropu – energija, transport i zaštita klime i SKGO. Na radionici je predstavljena analiza postojećeg stanja za uspostavljanje integralnog okvira za planiranje održive urbane mobilnosti na Zapadnom Balkanu, sa posebnim osvrtom na nacionalnu podršku za planiranje održive urbane mobilnosti u Srbiji. Analizu je predstavio ekspert angažovan od strane ProSUMP projekta Aljaž Plevnik iz Urbanističkog instituta Republike Slovenije. Stanje u Srbiji predstavila je Klara Danilović, savetnica za urbani razvoj SKGO.

Radionici su prisustvovali članovi Radne grupe za urbanu mobilnost SKGO, koju čine predstavnici resornih ministarstava, Agencije za prostorno  planiranje i urbanizam RS, predstavnici akademskog sektora i gradova i opština. Pored toga, radionici su prisustvovali gradovi i opštine koji imaju, ili izrađuju planove održive urbane mobilnosti, kao i predstavnici ProSUMP projekta, predvođeni regionalnom menadžerkom Milom Knežević.

Nakon predstavljanja analize usledila je diskusija o stanju u oblasti održive urbane mobilnosti u Srbiji. Konstatovano je da Srbija prednjači u odnosu na ostale zemlje u regionu kad su u pitanju preduslovi za uspostavljanje integralnog okvira za planiranje održive urbane mobilnosti. Broj planova koji su usvojeni, u izradi i posebno oni koji su u planu, predstavljaju odličnu polaznu osnovu. Posebno je istaknut potencijal projekta LIID koji će pružiti podršku izradi dodatnih 30 planova održive urbane mobilnosti.

Ono što je uočeno kao trenutni najveći nedostatak je implementacija, koja je i dalje na niskom nivou, kao i nedovoljna finansijska sredstva za finansiranje mera. Diskutovano je i o indikatorima planova održive urbane mobilnosti koji treba da se usaglase na nacionalnom nivou. Prisustvo eksperta iz Slovenije omogućilo je razmenu iskustava, s obzirom da je Slovenija jedna od najnaprednijih država u Evropi kad je u pitanju podrška za izradu POUM. Slovenija, sa trenutno 180 planova u izradi, i više od 90 postojećih, ima od 2022. godine usvojen Zakon o planiranju održive urbane mobilnosti. Predloženo je da se ova razmena iskustava nastavi.

Zaključeno je da za sada nije neophodno zakonom regulisati planove održive urbane mobilnosti, ali da je potrebno pružati podršku gradovima i opštinama u Srbiji kroz smernice i jedinstvene indikatore. Postojanje Radne grupe za održivu urbanu mobilnost pri SKGO je ocenjeno kao odličan početak za uspostavljanje nacionalne podrške.