Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) je 17. decembra 2024. godine u Beogradu organizovala sastanak Mreže za rodnu ravnopravnost. Skup posvećen predstavljanju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, SKGO je organizovala kroz projekat „Održive i inkluzivne usluge na lokalnom nivou“, koji finansira Vlada Švedske.
Sastanak Mreže je otvorio Vladimir Jovanović, savetnik za upravljanje projektima SKGO i menadžer projekta „Održive i inkluzivne usluge na lokalnom nivou". On je naglasio važnost donošenja planskih akata, a posebno lokalnog akcionog plana za rodnu ravnopravnost, planova i programa rada organa javnih vlasti.
„Važno je doneti Plan upravljanja rizicima od povrede principa rodne ravnopravnosti, koji se usvaja nakon procene rizika, i predstavlja garanciju da se rodna perspektiva neće zaboraviti, već će biti integrisana u sve administrativne i druge postupke“, istakao je Jovanović u svom uvodnom obraćanju.
SKGO kroz projekat „Održive i inkluzivne usluge na lokalnom nivou" pruža direktnu podršku jedinicama lokalne samouprave u oblasti rodne ravnopravnosti koja obuhvata i podršku u uvođenju rodno odgovornog budžetiranja. Saradnice SKGO koje tu podršku pružaju kroz obuke, radionice, ali i mentorski rad, ovom prilikom istakle su važnost uspostavljanja i održavanja kontinuirane komunikacije i saradnje sa građanima i građankama o uslugama koje su im na raspolaganju ili im zapravo nedostaju. Pri tome, podvučena je važnost organizovanja fokus grupa, kao alternative javnoj raspravi, kako bi se osigurala povratna informacija građana i građanki.
Milena Radomirović, direktorka Sektora za zastupanje i izgradnju kapaciteta lokalne samouprave SKGO, je na temu uvođenja rodno odgovornog budžetiranja postavila pitanje kapaciteta u lokalnoj samoupravi. Istakla je važnost sistematizacije radnih mesta, kao i uvezivanja planskih dokumenata iz različitih oblasti.
„U samoj strukturi opštinske uprave moramo imati nekoga kome je rodna ravnopravnost u opisu posla. Obaveza je da budžeti integrišu rodnu dimenziju, a preduslov za to je postojanje programskog budžeta. Lica zadužena za rodnu ravnopravnost moraju biti uključena u proces izrade programskog budžeta“, objasnila je Milena Radomirović.
SKGO će nastaviti sa pružanjem podrške u izradi lokalnih akcionih planova za rodnu ravnopravnost i uvođenju rodno odgovornog budžetiranja, te je za narednu godinu najavljeno i objavljivanje priručnika za rad u ovoj oblasti.