Kako se prva godina projekta REHEATEAST bliži kraju, ova prekretnica obeležena je objavljivanjem dva izveštaja koji sveobuhvatno istražuju trenutno stanje i budući potencijal sistema daljinskog grejanja i hlađenja (DHC) u regionu istočnog Dunava i širem evropskom kontekstu. Ove publikacije sadrže detaljne podatke i analize iz svih osam zemalja učesnica: Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Mađarske, Rumunije, Slovačke, Srbije i Slovenije.
Prvi izveštaj „Daljinsko grejanje i hlađenje – anketa zainteresovanih strana i analiza rezultata“ nudi detaljno ispitivanje perspektiva pet ključnih grupa zainteresovanih strana: proizvođača toplote i komunalnih preduzeća za daljinsko grejanje, vlasti i regulatora, dobavljača tehnologije i proizvođača sistema, finansijera i investitora, kao i potrošača i predstavnika medija. Izveštaj identifikuje prioritete i percepcije zainteresovanih strana u vezi sa trenutnim stanjem i budućim izgledima DHC sistema. Nalazi ističu da uspešan prelazak na održiva rešenja za grejanje zavisi od nekoliko kritičnih faktora, uključujući snažnu političku podršku, čvrst pravni okvir, usvajanje naprednih tehnoloških inovacija i aktivno angažovanje svih zainteresovanih strana, uključujući i širu javnost. Štaviše, u izveštaju se naglašava važnost koordinisanih akcija kao što su značajna ulaganja u izgradnju, nadogradnju i modernizaciju DHC infrastrukture, zajedno sa digitalnom transformacijom i integracijom sektora. Ove mere su od suštinskog značaja za povećanje energetske efikasnosti i smanjenje zavisnosti od fosilnih goriva i emisije gasova sa efektom staklene bašte.
Drugi izveštaj „Analiza izazova, nedostataka i najboljih praksi u daljinskom grejanju i hlađenju“ počinje definisanjem kriterijuma za procenu održivosti DHC sistema. Zatim pruža detaljan pregled projekata, inicijativa i studija koje za cilj imaju unapređenje ovog sektora, posebno u Evropi. Za osam zemalja uključenih u projekat, izveštaj daje detaljnu analizu DHC sektora, upoređujući strateške uloge, regulatorne okvire i akcione planove ili instrumente koji podržavaju centralizovana rešenja za grejanje. Sistematski identifikuje ključne izazove i razvojne praznine, istovremeno prikazujući značajne dobre prakse iz regiona i EU.
Oba izveštaja dostupna su u biblioteci projekta REHEATEAST.