Članovi i članice Mreže načelnika lokalnih poreskih administracija Stalne konferencije gradova i opština (SKGO), njih 185, okupili su se na dve regionalne tematske radionice organizovane u okviru Programa „Partnerstvo za dobru lokalnu samoupravu“ koji podržava Vlada Švajcarske, a u saradnji sa Programom reforme poreza na imovinu – Odgovorne lokalne finansije i uključivanje građana – MED III.
Radionice održane u Vrnjačkoj Banji 13. februara i u Beogradu 21. februara 2025. godine, namenjene su izgradnji kapaciteta lokalnih poreskih administracija za 2025. godinu, posvećene su izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji i Zakona o porezima na imovinu – primena u lokalnim poreskim administracijama.
Učesnicima Mreže načelnika lokalnih poreskih administracija SKGO dobrodošlicu na radionicu u Beogradu poželela je Milena Radomirović, direktorka Sektora za zastupanje i izgradnju kapaciteta LS u SKGO.
Izmene i dopune Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji i Zakona o porezima na imovinu prezentovali su predstavnici Gradske uprave Grada Beograda – Sekretarijata za javne prihode, Violeta Nićifrović i Slobodan Spasenović.
Tokom ovih skupova ukazano je na promene pojedinih odredbi Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji po kojima poreski obveznik ima pravo na povraćaj pretplate, te ona može biti preknjižena na dospele obaveze po drugom osnovu. Takođe, naznačena su nova pravila za prijavljivanje poreske obaveze usled promene statusa pravnih lica, kao i da poresku obavezu preminulog lica ispunjavaju njegovi naslednici. Istaknuta su dodatna pravila za prestanak poreske obaveze, zastarelost i otpust poreskog duga. Izmenama zakona ukida se obaveza vođenja vanbilansne evidencije neplaćenih poreskih obaveza, koja će prestati da postoji 31. decembra 2025. godine, a uvode se sumnjiva i sporna potraživanja, kao i trajna nenaplativost poreza. Značajno unapređenje i preciziranje odredbi koje se odnose na poreske prekršaje, redefinisanje visine novčanih kazni obuhvaćene su novim izmenama.
Bilo je reči i o promenama odredaba Zakona o porezima na imovinu, pri čemu je istaknut značaj elektronske dostave opomene pred prinudnu naplatu. Naglašeno je pravilo naplate poreza u dinarima, s tim što je dodata stavka da nerezident izuzetno može porez uplatiti u stranoj valuti. Navedena je izmena odredbe kojom se odlaže dugovani porez na obrazložen zahtev, osim godišnjeg poreza na dohodak građana uz osiguravanje drugih sredstava za naplatu poreza. Dodata je i odredba kojom poreska obaveza prestaje usled zastarelosti nakon roka od 5 godina, kao i zastarelosti prava na povraćaj i preknjižavanje, a poreska obaveza takođe prestaje usled trajne nenaplativosti. Istaknut je kontinuitet nadležnosti Poreske uprave za utvrđivanje, kontrolu i naplatu poreza na nasleđe i poklon i poreza na prenos apsolutnih prava i nakon 2025. godine, do trenutka kada lokalne samouprave budu potpuno spremne da preuzmu ove zadatke i dok se ne obezbede svi uslovi za efikasan transfer.
Na osnovu diskusija tokom ovih i prethodno održanih radionica, kao i konsultacija sa članovima Mreže lokalnih poreskih administracija tokom narednih mesec dana na ove teme, biće identifikovane nejasnoće i sačinjen predlog novih izmena i dopuna navedenih zakona, a na osnovu primene u lokalnim poreskim administracijama.
Za više informacija o podršci koju Švajcarska pruža u Srbiji, posetite internet prezentaciju Ambasade Švajcarske: https://www.eda.admin.ch/belgrade