Osamnaesti sastanak Mreže načelnika odeljenja za urbanizam (Mreže za urbanizam) i jedanaesti sastanak Mreže za GIS održani su u sredu, 5. marta u Beogradu, uz prisustvo od preko 100 predstavnika gradova i opština. Zajednički sastanak dve mreže bio je posvećen planiranju i praćenju urbanog razvoja, sa posebnim akcentom na GIS alate koji se za tu namenu mogu koristiti.
Sastanak su uvodnim obraćanjima otvorili predstavnici SKGO- Klara Danilović, savetnica za urbani razvoj i Đorđe Milić, direktor Agencije za prostorno planiranje i urbanizam RS. Đorđe Milić je govorio o planovima Agencije u narednom periodu, pri čemu je posebno istakao da će svi planovi počev od 2028. godine morati da budu izrađeni u GIS formatu. Zbog toga će u narednom periodu morati doći do izmena niza podzakonskih akata koji će to i omogućiti. On je takođe nagovestio da ćemo u narednom periodu možda biti u prilici da preispitamo sistem postojećih planskih dokumenata kojih sada, po njegovom mišljenju, ima previše (čak 6 planova koji se mogu direktno sprovoditi).
Siniša Trkulja iz Sektora za informacione tehnologije Agencije govorio je o naporima Agencije da ponovi uspostavi Centralni registar planskih dokumenata. Ovaj registar će biti sastavni deo E prostora u trenutku kada isti bude uspostavljen. Predstavnicima gradova je ukazano na potrebu saradnje i dostavljanja podataka o usvojenim planovima.
Predstavnik GIS udruženja Srbije Dejan Vujić je govorio o mogućnostima koje GIS pruža u planiranju i praćenju urbanog razvoja. On je pohvalio napore Agencije na uspostavljanju CRPD i E prostora i pozvao na nastavak uspostavljene saradnje.
Drugi deo sastanka bio je posvećen radu urbanističke inspekcije. Urbanističke inspektorke Tanja Obradović i Jovana Antić govorile su o rezultatima monitoringa stanja u prostoru koje je sprovela inspekcija prošle godine u tri grada na jugu Srbije. One su istakle da je njihov rad bio preventivan, ali je ukazao na propuste prilikom izgradnje objekata, o čemu su lokalne samouprave upozorene uz sugestiju da preduzmu korake da se situacija na terenu unapredi kroz angažman svih nadležnih organa i službi.
Miljana Medarov Vujaklija iz gradske uprave Niš predstavila je aktivnosti Niša u izradi dobrovoljnog izveštaja o ostvarenju ciljeva održivog razvoja. Ove aktivnosti Odseka za monitoring koji je formiran u upravi grada Niša dovele su do niza inicijativa i projekata koji će dalje unaprediti planske procese u tom gradu.
Članovi Mreže za urbanizam i Mreže za GIS su u diskusiji dodatno međusobno razmenili iskustva o svim navedenim ali i drugim tekućim pitanjima od značaja za rad svojih službi.