Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) organizovala je 25. aprila 2025. godine Šesnaesti sastanak Mreže za upravljanje ljudskim resursima SKGO. Sastanak je bio posvećen predstavljanju Programa koji realizuje SKGO „EU za upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi – faza 3“, koji finansira Evropska unija u okviru nacionalnog Programa IPA 2024, a koji SKGO sprovodi u saradnji sa Ministarstvom za državnu upravu i lokalnu samoupravu (MDULS). Takođe, predstavljen je i projekat koji realizuje Savet Evrope „Upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi – faza 3“, a koji je sufinansiran od strane Evropske unije i Saveta Evrope.
U svom uvodnom obraćanju, Ivana Savićević, pomoćnica ministra, Sektor za upravljanje ljudskim resursima MDULS istakle je da su predstojeće aktivnosti od izuzetne važnosti za ministarstvo, a naročito za jedinice lokalne samouprave.
„Nastavlja se pružanje podrške jedinicama lokalne samouprave, ali i samom ministarstvu, kroz unapređenje pravnih i institucionalnih okvira za upravljanje ljudskim resursima na lokalnom nivou. Mi smo i do sada imali značajne normativne i druge aktivnosti usmerene ka upravljanju ljudskim resursima i brojne promene su se dešavale na lokalu“, istakla je Ivana Savićević i dodala da će podrška najavljena kroz Program SKGO i projekat Saveta Evrope direktno podržati i doprineti ujednačenom sprovođenju aktivnosti u cilju unapređenja ljudskih resursa.
Jasmina Benmansur, pomoćnica ministra, Sektor za stručno usavršavanje MDULS, podsetila je da je u toku rad na pripremi novog Akcionog plana za sprovodjenje Strategije reforme javne uprave u Republici Srbiji 2026-2030. godine, u kojem jedno od centralnih mesta zauzima oblast upravljanja ljudskim resursima.
„Uz naše partnere – SKGO i Savet Evrope i uz podršku Evropske unije i aktivno učešće svih vas iz lokalnih samouprava, verujemo u uspeh ovih projekata. Naša očekivanja posle ove faze jesu uspešnost reformi u različitim sferama društva, da ćemo moći efektivno da merimo i procenjujemo nivoe znanja i veštine zaposlenih koji su nosioci tih reformi u lokalnoj samooupravi“, rekla je Jasmina Benmansur i naglasila da opseg aktivnosti oba projekta prevashodno za cilj ima da pruži podršku jedinicama lokalne samouprave, da postojeću funkciju stručnog usavršavanja učini kontinuiranom, efektivnom i efikasnom, ali i da napravi nove reformske korake priključivanjem inovativnim politikama u ovoj oblasti.
Pomoćnica ministra, Sektor za evropske integracije MDULS, Mila Stanković iskazala je zahvalnost na ukazanom poverenju za realizaciju treće faze programa.
„Ljudski resurs je jedini nezamenjiv u svim reformama koje se sprovode na nacionalnom nivou. Mi ćemo se truditi da zadržimo interesovanje donatora za ovu oblast i da posebno pomognemo kolegama na lokalnom nivou da, što je više moguće, unaprede svoje resurse“, istakla je Mila Stanković.
Danka Bogetić, menadžerka programa u Delegaciji Evropske unije u Republici Srbiji, podvukla je činjenicu da je kroz prethodne faze programa donet prvi Zakon o službenicima na lokalu, usklađen sa prethodno donetim Zakonom o državničko- službeničkom sistemu na centralnom nivou.
„Imamo izvanredan tim koji veoma dugo radi zajedno, i samim tim, svi rezultati koje ćemo postići će bez sumnje biti značajni. Kada smo počinjali, sam pojam upravljanja ljudskim resursima nije bio tako blizak, a danas se već podrazumeva. Zadovoljstvo je da sada možemo da nadograđujemo na sve ono što smo postigli do danas“, naglasila je Danka Bogetić i dodala da tim koji neguje blizak partnerski odnos i saradnju, kao što to čine MDULS, Nacionalna akademija za javnu upravu (NAJU), Savet Evrope i SKGO, pokazuje da je to pobednički tim.
Nikola Tarbuk, generalni sekretar SKGO takođe je istakao da je treća faza programa rezultat zajedničkog rada svih.
„Naša organizacija u kontinuitetu podržava jedinice lokalne sampuprave u oblasti primene Zakona o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave, to jeste u implementaciji sistema za upravljanje ljudskim resursima u celini. Sastanci Mreže dokaz su toga da se ovom temom sistemski i kontinuirano bavimo, a Mreža je upravo nastala u okviru prve faze ovog projekta i bila je jedna od ključnih aktivnosti na početku naše zajedničke saradnje“, rekao je Tarbuk i dodao da je Mreža za upravljanje ljudskim resursima SKGO jedna od najvećih i najznačajnijih, i nezaobilazni forum za uključivanje, razmenu informacija, pokretanje inicijativa, komunikaciju i saradnju.
Sastanak Mreže nastavljen je predstavljanjem aktivnosti Programa koji realizuje SKGO „EU za upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi – faza 3“, i projekta koji realizuje Savet Evrope „Upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi – faza 3“.
Marko Tomašević, zamenik generalnog sekretara SKGO i direktor Programa koji realizuje SKGO istakao je da je treća faza osmišljena kao nastavak podrške u modernizaciji upravljanja ljudskim resursima i profesionalnog razvoja javnih službenika na lokalnom nivou, te njihova zasnovanost na kompetencijama službenika.
„Novina je u tome da će ovaj sistem morati da bude baziran na sistemu kompetencija koji se uvodi u od 2021. godine, a očekuje se još izmena zakonskog okvira u narednom periodu.“
Program „EU za upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi – faza 3“ posvećen je ostvarivanju dva cilja – Razvijen i unapređen sistem za upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi u skladu sa sistemom komptencija i strategijom reforme javne uprave, i Povećani kapaciteti lokalne samouprave za profesionalni razvoj zasnovan na komptencijama.
Aleksandar Jovanović, viši projektni službenik u Savetu Evrope, naglasio je da će aktivnosti projekta „Upravljanje ljudskim resursima u lokalnoj samoupravi – faza 3“ prvenstveno biti usmerene ka MDLUS i NAJU, kako bi se obezbedilo da politike i strateški pravci razvoja na nacionalnom nivou budu unapređeni na najbolji mogući nacin.
„Savet Evrope je platforma za saradnju, razmenu iskustava i znanja između zemalja članica. Mi ćemo obezbediti najbolje primere iz drugih zemalja članica i doneti ih u Srbiju, a takođe ćemo drugim zemljama članicama, koje žele da uče na našem iskustvu u uspostavljanju, odnosno unapređivanju sistema upravljanja ljudskim resursima, predstaviti rešenja sprovedena u Srbiji“, istako je Jovanović.
Predstavnice nacionalnih institucija, Ivana Savićević, pomoćnica ministra, Sektor za upravljanje ljudskim resursima MDULS, Jasmina Benmasur, pomoćnica ministra, Sektor za stručno usavršavanje MDULS i Marina Dražić, direktorka NAJU, govorile su zatim o planiranim aktivnostima na daljem unapređenju sistema upravljanja ljudskim resursima, stručnog usavršavanja i obuka u jedinicama lokalne samouprave.
Šesnaesti sastanak Mreže za upravljanje ljudskim resursima SKGO završen je najavljivanjem Poziva za dobijanje paketa podrške za unapređenje funkcije upravljanja ljudskim resursima u 80 jedinica lokalne samouprave, kao i info dana na kojima će biti predstavljeni sadržaj paketa i način rada.