Prvi ciklus radionica usmeren ka jačanju kapaciteta lokalnih samouprava i regionalnih razvojnih agencija za planiranje predloga projekata uspešno je završen u aprilu 2025. godine, u okviru programa „EU INTEGRA – EU podrška integralnom teritorijalnom razvoju“.
Program u celosti finansira Evropska unija kroz Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA III), sprovodi ga Ministarstvo za evropske integracije, uz podršku implementacionih partnera – Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) i Kancelarije Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS).
„Evropska unija pruža kontinuiranu podršku razvoju lokalnih samouprava u Srbiji, jer je to direktna podrška građanima i unapređenju kvaliteta njihovog života. Sa programom EU INTEGRA nastavljamo da gradimo na postignutim rezultatima prethodnih programa, naročito programa EU PRO Plus, kroz koji je integralni pristup prvi put pilotiran, unapređujući kapacitete lokalnih i regionalnih aktera za planiranje i sprovođenje razvojnih inicijativa u skladu sa evropskim standardima. Ovaj pristup, koji je u Evropskoj uniji prepoznat kao uspešan model za obezbeđivanje teritorijalne kohezije i ravnomernog razvoja, predstavlja važan korak u pripremi Srbije za buduće korišćenje fondova Evropske unije“, rekao je Nikola Bertolini, šef saradnje Delegacije Evropske unije u Srbiji.
Radionice, održane u Užicu, Kragujevcu, Nišu i Zaječaru u okviru dela programa koji realizuje SKGO, bile su namenjene predstavljanju strateškog okvira Kohezione politike Evropske unije, sa posebnim osvrtom na teritorijalni razvoj i instrumente, kao i planiranju predloga projekata usklađenih sa integralnim teritorijalnim strategijama i PRAG procedurama Evropske unije. Učesnici su kroz praktične vežbe radili na definisanju problema i ciljeva, razradi aktivnosti i indikatora, izradi logičke matrice, planiranju budžeta i proceni održivosti rezultata.
Mira Radenović Bojić, državna sekretarka u Ministarstvu za evropske integracije, istakla je da je Program „EU INTEGRA – EU podrška integralnom teritorijalnom razvoju“ jedna od najvažnijih inicijativa usmerenih na jačanje kapaciteta lokalnih samouprava i posebno je značajna kao priprema za preuzimanje obaveza koje proizlaze iz pregovaračkog poglavlja 22 – Regionalna politika i koordinacija strukturnih instrumenata:
„Uspostavljanje efikasnog sistema za korišćenje sredstava iz fondova Kohezione politike posebno je važno kako bi Republici Srbiji u punoj meri bilo omogućeno da koristi sva sredstva koja će biti na raspolaganju pristupanjem Evropskoj uniji. Sprovedene radionice značajno doprinose pripremama za uspostavljanje tog sistema, pružajući konkretnu podršku gradovima i opštinama u razumevanju Kohezione politike Evropske unije i instrumenata teritorijalnog razvoja, kao i konkretnim aktivnostima koje se odnose na planiranje razvojnih projekata, utemeljenih na već razvijenim teritorijalnim strategijama. Aktivnosti predviđene EU INTEGRA programom imaju za cilj smanjenje regionalnih nejednakosti i osnaživanje institucionalnih aktera na svim nivoima vlasti, u skladu sa ciljevima definisanim Akcionim planom za pregovaračko poglavlje 22. Ministarstvo za evropske integracije nastavlja aktivnosti na jačanju kapaciteta na lokalnom nivou, čime se stvaraju preduslovi za uspostavljanje funkcionalnog i održivog sistema upravljanja fondovima Evropske unije.“
Podrška predstavnicima lokalnih samouprava u jačanju znanja i veština za pripremu razvojnih projekata prepoznata je i na terenu, posebno u gradovima koji aktivno rade na sprovođenju svojih teritorijalnih strategija.
„Ove radionice vidim kao važan korak u podizanju kapaciteta lokalnih samouprava za osmišljavanje i pripremu projektnih predloga koji proizlaze iz usvojenih integralnih strategija. Ključno je da gradovi i opštine formiraju timove osposobljene za rad u skladu sa pravilima EU finansiranja. Dugoročni razvoj lokalnih zajednica ne može se oslanjati isključivo na lokalne budžete – neophodna je i međuopštinska saradnja, kao i oslonac na programe Evropske unije koji podržavaju održive lokalne inicijative“, izjavio je Miloš Colić, član Gradskog veća i zamenik gradonačelnika Pirota.
Više od 100 predstavnika iz 30 lokalnih samouprava i regionalnih razvojnih agencija učestvovalo je u radionicama, organizovanim kroz EU INTEGRA program. Prisustvom predstavnika Ministarstva za evropske integracije i predstavljanjem koncepta programa, dodatno je potvrđen značaj institucionalne podrške procesu integralnog teritorijalnog razvoja u Srbiji.
„UNOPS od 2010. godine sarađuje sa lokalnim samoupravama širom Srbije na jačanju kapaciteta i sprovođenju razvojnih inicijativa. Kroz program EU PRO Plus pilotirali smo teritorijalne mehanizme, a rezultati tog rada – razvijene strategije i integralni projekti koje sprovodimo – danas predstavljaju temelj EU INTEGRA programa. U ovom ciklusu radionica pružili smo partnersku podršku SKGO-u, sa ciljem da zajedno dodatno osnažimo lokalne institucije za sprovođenje evropskih principa teritorijalnog razvoja“, izjavila je Olivera Kostić, menadžerka dela programa EU INTEGRA koji sprovodi UNOPS.
Grant šema u okviru programa EU INTEGRA, koju sprovodi SKGO, predviđa podršku projektima koji doprinose modernizaciji lokalnih samouprava, unapređenju lokalne infrastrukture i podsticanju socio-ekonomskog razvoja, u skladu sa načelima Kohezione politike Evropske unije.
„EU INTEGRA obezbeđuje lokalnim samoupravama i regionalnim razvojnim agencijama alate, finansijsku podršku i obuku za razvijanje projekata u okviru integralnog teritorijalnog razvoja. Naš cilj je da kroz implementaciju projekata osnažimo lokalne institucije da uspešno planiraju, upravljaju i realizuju projekte usklađene sa teritorijalnim strategijama i evropskim standardima, pripremajući ih za buduće investicije finansirane iz fondova Evropske unije“, izjavio je Edi Majstorović, direktor Sektora za razvojne projekte lokalne samouprave SKGO i menadžer programa EU INTEGRA.
Aktivnosti u okviru programa EU INTEGRA usmerene su na modernizaciju i jačanje kapaciteta lokalnih samouprava u planiranju i sprovođenju razvojnih inicijativa, unapređenje kvaliteta života građana kroz održiv i ravnomeran razvoj, i predstavljaju važan korak u procesu evropskih integracija Srbije.