Vesti

Loznica - Podsticanje socijalne inkluzije dece sa smetnjama u razvoju kroz uvođenje nove usluge

Grad Loznica, od oktobra 2024. godine u partnerstvu sa Centrom za socijalni rad i UG Svetionik, uspešno sprovodi projekat „Podsticanje socijalne inkluzije dece sa smetnjama u razvoju kroz uvođenje nove usluge u zajednici u Loznici“, koji finansira Evropska unija. Projekat beleži izvanredne rezultate i nailazi na izuzetno pozitivne reakcije korisnika, a brojni komentari i reči hvale roditelja potvrđuju da je osnovni cilj – poboljšanje kvaliteta života dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom – u potpunosti ispunjen.

U okviru projekta, uspostavljena je nova i izuzetno važna usluga "Pomoć u kući" za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. Ova usluga se pruža za 15 dece (8 dečaka i 7 devojčica), pružajući im neophodnu podršku u njihovom domu-poznatom ambijentu i okruženju. Za potrebe pružanja ove usluge, angažovano je i akreditovanu obuku uspešno prošlo 15 negovateljica. Roditelji su izuzetno zadovoljni pružanjem usluge, što ukazuje na značajan pozitivan uticaj na svakodnevni život porodica.

„Negovateljica je divna, moja Nataša nikada nije htela da ide u šetnju, ali uz Jelenu može ceo dan da provede napolju” - Branka, Natašina mama

„Za Iliju i za mene je ovo spas, meni nema ko da pomogne, ja sam samohrana majka i ova usluga je za mene od neprocenjivog značaja. Da bar malo predahnem i prikupim snage za dalje izazove, nadam se da će potrajati i posle projekta, baš nam je ova usluga neophodna, od neprocenjivog je značaja ova podrška... Hvala” – Ljilja, Ilijina mama.

Od strane roditelja možemo čuti samo izraze hvale „Moj sin jedva čeka da dođe na radionicu, eto danas je napolju izuzetno toplo bili smo i u Beogradu na pregledu ali on tačno zna da treba da ide sa decom na radionicu sa Mirom i Marijom i raduje se. Ja primećujem napredak, ovo nam baš nedostaje” - rekla je Petrova mama.

„Moja sestra Tamara  je mnogo srećnija, a ja konačno imam malo vremena za sebe i za druge obaveze. Negovateljica Dragica je divna, kao deo porodice je. Ovo je nešto o čemu smo samo mogli da sanjamo." Rekla je Tamarina sestra koja trenutno brine o njoj.

Pored usluge "Pomoć u kući", projekat obuhvata i organizaciju socio-edukativnih radionica za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. Radionice se održavaju u prostorijama Omladinskog centra, četiri puta mesečno, a trenutno ih koristi 20 dece (10 dečaka i 10 devojčica). Radionice su započete u martu 2025. godine i do sada je uspešno realizovano 16 radionica. Planirano je ukupno 32 radionice do kraja projekta, što garantuje kontinuitet i dugoročnu podršku.

Radionice su osmišljene sa ciljem pružanja podrške deci u podsticajnom, sigurnom i prilagođenom okruženju. Program rada obuhvata razvoj pažnje, koncentracije, komunikacije, socijalnih veština, emocionalne regulacije, kao i kognitivnih i motoričkih sposobnosti. Primenjuje se integrisani pristup koji uključuje:

  • Strukturisane grupne igre bez takmičenja: Podsticanje socijalne interakcije i timskog rada.
  • Vežbe za razvoj pažnje i koncentracije: Razvoj ključnih kognitivnih veština.
  • Aktivnosti usmerene na usvajanje matematičkih pojmova: Podsticanje ranog učenja i razumevanja osnovnih koncepata.
  • Vežbe pisanja i grafomotorike: Unapređenje finih motoričkih veština neophodnih za pisanje.
  • Motoričke aktivnosti – za razvoj fine i krupne motorike: Poboljšanje koordinacije i fizičke spretnosti.
  • Timski zadaci koji podstiču zajedničko rešavanje problema i međusobnu pomoć: Razvoj socijalnih i kolaborativnih veština.

Na osnovu redovnog praćenja i neposredne opservacije od strane stručnih radnika, ali i na osnovu zapažanja roditelja  kod većine dece koja pohađaju radionice uočen je značajan napredak:

  • Znatno smanjen broj agresivnih ispada i bolja sposobnost samoregulacije.
  • Vidljivo je kod većine dece došlo do poboljšanja pažnje i koncentracije tokom zadataka.
  • Poboljšana je saradnja unutar grupe.
  • Vidljiv je napredak u oblasti grafomotorike.
  • Usvajanje osnovnih matematičkih i jezičkih pojmova.
  • Vidljivo poboljšanje u motoričkom funkcionisanju.
  • Povećana je sposobnost izražavanja potreba i strpljenja.

Radionice ostavljaju snažan utisak na roditelje, koji su izuzetno zadovoljni i zahvalni na podršci koju njihova deca dobijaju. Njihovi komentari potvrđuju da je usluga donela značajno rasterećenje, smanjila stres, a porodicama olakšalo svakodnevno funkcionisanje.

U cilju unapređenja kvaliteta usluga, za potrebe projekta nabavljeno je specijalizovano vozilo, što će olakšati pristup korisnicima i mobilnost stručnog osoblja.

Takođe, od juna 2025. godine, Grad Loznica angažuje stručnjake različitih profila iz oblasti zdravstvene i socijalne zaštite. Njihov zadatak je da kontinuirano podižu kapacitete pružalaca usluga, odnosno negovateljica, kroz dodatne obuke i podršku. Ovakav pristup osigurava visoku profesionalnost i kvalitet pruženih usluga. Održane su radionice na temu (iako to nije predviđeno projektom) Postupanje u nepredviđenim okolnostima i osposobljavanje negovateljica za efikasno reagovanje u kriznim situacijama. Pružanje prve pomoć i obuka u osnovnim tehnikama prve pomoći, ključna za sigurnost korisnika. Upravljanje stresom i konfliktima obuka za razvoj veština za efikasno nošenje sa izazovnim situacijama i očuvanje mentalne ravnoteže. Učesnice su istakle da im je obuka izuzetno prijala, omogućivši im da razmenjuju iskustva da steknu znanja i veštine što će biti korisno po njih same ali i za porodice koje su korisnici ove usluge. 

Projekat „Podsticanje socijalne inkluzije dece sa smetnjama u razvoju kroz uvođenje nove usluge u zajednici u Loznici“ pokazuje izuzetne rezultate u poboljšanju kvaliteta života dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, kao i podrške njihovim porodicama.