U prostorijama Narodne banke Srbije u Beogradu, u četvrtak, 3. juna 2010. godine, održana je prezentacija projekta izgradnje stanova za socijalno stanovanje putem subvencionisanog kreditiranja Banke za razvoj Saveta Evrope. U prisustvu brojnih predstavnika opština i gradova, koji su izrazili svoju zainteresovanost za učešće u projektu, predstavnici Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja i Banke za razvoj Saveta Evrope predstavili su koncept izgradnje socijalnih stanova kroz kreditiranje na period od 20 godina.
Skup je otvorio pomoćnik ministra za prostorno planiranje, Nebojša Janjić, dok je uvodni izveštaj o zainteresovanosti opština i gradova i gradskih stambenih agencija za realizaciju dala Svetlana Ristić, šefica Odseka za stanovanje u Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja. Činjenica da se preko 40 gradova i opština odazvalo preliminarnom pozivu za učešće u ovom projektu pokazuje da interesovanje postoji, iako postoje značajne razlike u razvijenosti kapaciteta za sprovođenje i u potrebama za rešavanje stambenih pitanja stanovništva. Realizaciju ovog projekta u okviru svojih mogućnosti i delokruga podržaće i Stalna konferencija gradova i opština kroz pružanje podrške opštinama prilikom izrade lokalnih stambenih strategija, jer je to, uz postojanje institucije za sprovođenje, jedan od uslova za učešće u projektu.
Dorota Blažejević, savetnica u Direkciji za tehnička pitanja Banke za razvoj Saveta Evrope (CEB), predstavila je koncept kreditiranja ove razvojne banke i izrazila nadu da će kredit biti uskoro odobren i da će resorno Ministarstvo biti partner u realizaciji. Od osnivanja, davne 1956. godine CEB je odobrila preko 30 milijardi evra kredita svojim članicama - državama Saveta Evrope. Kao glavni instrument za politiku solidarnosti u Evropi, Banka finansira socijalne projekte kroz fleksibilne dugoročne zajmove javnim i privatnim finansijskim institucijama i lokalnim vlastima za finansiranje projekata u socijalnoj sferi. CEB je tokom niza godine igrala ključnu ulogu u finansiranju projekata stanovanja i urbane obnove i tako postala referenti akter u ovom sektoru. Primeri projekata koje ova Banka podržava su stanovanje za niskoprihodna domaćinstva, energetska efikasnost u stanovanju, stanovi za ugrožene društvene grupe, urbana infrastruktura povezana sa stanovanjem i slično.
Dr Đorđe Mojović, iz Programa za urbani razvoj, koji je bio partner Ministarstvu u pripremi studije izvodljivosti za Projekat, predstavio je detalje predloga projekta kreditiranja, kao i kalkulaciju, uslove učešća i kriterijume za finansiranje.
Predstavnici postojećih gradskih stambenih agencija iz Kragujevca, Kikinde i Stare Pazove su u prezentacijama koje su usledile navodili specifične potrebe svojih sredina i razloge za prijavljivanje za ovakvu vrstu projekta. Predstavnik gradske stambene agencije iz Kragujevca je predstavio koncept kojim se, po njihovom mišljenju, na najbolji način mogu iskoristiti sredstva ovog kredita kombinacijom dva poznata modela finansiranja: izgradnjom stanova za prodaju i izgradnjom stanova koje se daju u zakup.
Tehničku podršku realizaciji programa pružaće konsultantska kuća WIG, kroz Program podrške infrastrukturnim projektima u zemljama Zapadnog Balkana. Aleks Talmon Larme, predstavnik WIG-a, je najavio podršku opštinama radi jačanja njihovih institucionalnih kapaciteta, kao i kapaciteta institucija na republičkom nivou.