Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji i Stalna konferencija gradova i opština organizovali su 25. marta 2011. godine ceremoniju svečanog potpisivanja ugovora sa gradovima/opštinama kojima su odobreni projekti na osnovu drugog poziva u okviru EXCHANGE 3 programa.
Otvarajući skup Božidar Đelić, potpredsednik Vlade Republike Srbije poručio je da je ovaj projekat jedan od najuspešnijih primera upotrebe evropskih fondova. „On ne samo da omogućava da se prenese znanje iz Evropske unije, već i opštine iz Srbije koje mogu nešto da ponude, znanje mogu preneti na organizovan i finansiran način drugim opštinama - to je horizontalna solidarnost naših opština koje pomaže EU", naveo je Đelić.
NJ.E. Vinsent Dežer, šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji je naveo da je 2011. godina veoma važna za Srbiju, godina tokom koje mnogo toga treba da se uradi, ali i da Srbija ima kapacitet da dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.
Saša Paunović, predsednik SKGO i opštine Paraćin, zahvalio se Delegaciji Evropske unije na kontinuiranom zalaganju za razvoj lokalne samouprave. Predsednik SKGO je istakao i visok kvalitet podnetih projekata i naveo da je umesto 5.1 miliona evra, koliko je planirano prilikom raspisivanja drugog poziva za 32 projekta, Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji obezbedila još 900.000 evra za finansiranje dodatnih 6 projekata.
Drugi poziv je raspisan 18. juna 2010. godine, a projekti za cilj imaju jačanje kapaciteta lokalnih vlasti za unapređenje usluga i stimulisanje lokalnog razvoja u skladu sa razvojnim prioritetima. Rok za dostavu projekata je bio 20. septembar 2010. godine, a ukupno je na konkurs primljeno 105 predloga projekata. Tim sastavljen od lokalnih i međunarodnih stručnjaka sproveo je tehničku i finansijsku procenu i za finansiranje je odabrano 38 predloga projekata čija će implementacija trajati od 12 do 15 meseci.
Nosioci projekta mogli su biti samo lokalne vlasti (grad, opština ili gradska opština) iz Republike Srbije i morali su da konkurišu sa najmanje jednom partnerskom lokalnom samoupravom (grad, opština, gradska opština) sa teritorije Republike Srbije ili iz države članice Evropske unije. Pored obaveznih partnera, kao partneri su mogli učestvovati i NVO registrovane u Srbiji, razvojne agencije registrovane u Srbiji, organizacije/institucije koje su delimično/potpuno finansirane iz republičkog ili gradskog/opštinskog budžeta, kao i regionalne vlasti iz zemalja članica EU.
Projekti su odobreni sledećim gradovima/opštinama: Pančevo, Vranje, Užice, Novi Sad, Kraljevo, Kruševac, Despotovac, Merošina, Arilje, Gornji Milanovac, Bački Petrovac, Veliko Gradište, Paraćin, Ćuprija, Aranđelovac, Vršac, Barajevo - Beograd, Bela Crkva, Svilajnac, Beočin, Bač, Stara Pazova, Pirot, Zemun - Beograd, Palilula - Beograd, Ruma, Bujanovac, Čajetina, Svrljig, Savski Venac - Beograd, Ub, Koceljeva, Bela Palanka, Sokobanja, Kikinda, Kula, Kuršumlija i Sjenica. Ukupno 56 gradova i opština će učestvovati u realizaciji projekata. Pored navedenih, još 25 lokalnih samouprava će biti uključeno u realizaciju kao partneri.
Veličina donacije iznosi između 100 000 i 300 000 evra za finansiranje podrške, studijskih
poseta i manjih investicija (do 50.000 evra). Ukupna vrednost odobrenih
projekata je 6.829.654 evra, od čega
6.006.368 evra predstavlja doprinos EU, dok iznos od 823.285 evra predstavlja
doprinos lokalnih samouprava.