EE Platforma znanja - Aktuelnosti


Stručno predavanje za članove Mreže energetskih menadžera i poverenika za energetsku efikasnost

30/09/2019 

U četvrtak 19. septembra, u prostorijama Centra za energetsku efikasnost Mašinskog fakulteta održana je prezentacija Priručnika za nabavku i optimizaciju troškova električne energije u javnim zgradama i institucijama u Srbiji, koji je pripremljen u okviru projekta „Uklanjanje prepreka za promovisanje i podršku sistemu energetskog menadžmenta u opštinama u Srbiji“. Prezentacija je organizovana u okviru serijala  stručnih radionica koje UNDP i Stalna konferencija gradova i opština, uz podršku Ministarstva rudarstva i energetike redovno organizuju za članove Mreže. 

Cilj radionice je bio da se energetski menadžeri i nadležni iz opština bliže upoznaju sa procesom javne nabavke električne energije i mogućnostima da kroz ovaj proces smanje troškove za električnu energiju u objektima za koje su nadležni. Takođe, polaznicima su prikazane i objašnjenje najvažnije mere energetske i troškovne efikasnosti u sistemu električne energije sa uputstvom za njihovu primenu. Predavanje je održao autor priručnika i naš poznati stručnjak u ovoj oblasti dr. Slobodan Ružić.    

Prezentacija priručnika za nabavku i optimizaciju troškova električne energije u javnim zgradama i institucijama u Srbiji

Priručnik za nabavku i optimizaciju troškova električne energije u javnim zgradama i institucijama u Srbiji



Održana konferencija o energetskoj efikasnosti u privatnim zgradama

12/09/2019

U Beogradu je održana konferencija "Energetska efikasnost za nas - javno finansiranje energetske efikasnosti u privatnim zgradama", u organizaciji Stalne konferencije gradova i opština i fondacije RES. Skup je organizovan sa ciljem da pokrene diskusiju između predstavnika različitih grupa aktera o aktuelnim pitanjima u vezi sa finansiranjem projekata unapređenja energetske efikasnosti u stambenim zgradama.

Državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Stevica Deđanski, rekao je danas da su stambene zgrade u Srbiji, koje obuhvataju 27 miliona kvadrata i 60 odsto stambenog fonda, najmanje energetski efikasne, a da 300.000 kuća nema termoizolaciju i troši četiri-pet puta više energije nego kuće u EU.

"Ministarstvo je u energetskoj efikasnosti prepoznalo novi izvor energije i ulaže velike napore kako bi ubrzalo njegovo unapredjenje", rekao je Deđanski i dodao da se posle uvođenja takse za energetsku efikasnost od 1. jula ove godine radi na formiranju Fonda za enregtsku efikasnost i da bi taj posao trebalo da bude završen do kraja godine, a da se očekuje da se na njegov račun slije oko deset miliona evra, a od EU grant.

"Očekujemo da to bude ozbiljan fond sa ozbiljnim sredstvima", rekao je Deđanski.

Miodrag Gluščević, programski direktor za urbani razvoj, životnu sredinu i komunalne delatnosti SKGO, istakao je da je unapredjenje energetske efikasnosti "važno pitanje i da je moralo i ranije da se njime bavimo".

"To pitanje zavređuje da dobije veći prioritet", rekao je Gluščević.

Jedan od razloga što energetskoj sanaciji stambenog fonda nije posvećena pažnja proteklih godina je, prema njegovim rečima i to što nije postojao pravni osnov za ulaganja javnih sredstava u privatni stambeni fond do 2016. godine kada je donet Zakon o stanovanju i održavanju zgrada.

Predstavnik Delegacije EU u Srbiji Gligo Vuković rekao je da je prosečna efikasnost termoelektrane oko 40 odsto jer se energija rasipa u transportu i u potrošnji i da energetska efikasnost ima benefite koji se ne ogledaju samo u redukovanju potrošnje nego i u smanjenju troškova proizvodnje, prenosa i zagadjenju životne sredine.

"Svaka zemlja mora na osnovu Direktive EU sama da donese planove o povećanju energetske efikasnosti, izabere podsticaje i realizuje projekte koji će smanjiti potrošnju energije", rekao je Vuković i naveo da u Srbiji 70 odsto svih stambenih jedinica nema nikakvu izolaciju.

Dodao je da je za Srbiju iz IPA fondova EU predviđena godišnja donacija od oko 200 miliona evra i da nije realno očekivati da se za unapredjenje energetske efikasnosti može odojiti više od 20 do 30 miliona evra godišnje.

U Hrvatskoj se, prema rečima vodje projekta energetske efikasnosti u zgradarstvu u Fondu za zaštitu okoline i energetske efikasnosti Hrvatske Mladena Ilijevića energetska efikasnost popravlja državnim novcem i novcem iz evropskih fondova pa je u poslednje dve godine u stambene zgrade uloženo preko 400 miliona evra.

"Rate kredita se vraćaju od novca koji se prikupi uplatom stanara za održavanje zgrada, a one koje su sanirane postigle su uštedu energije od 62 odsto", rekao je Ilijević.

 Prezentacije - Energetska efikasnost za nas - 12.9.2019. - zipovano                                                                                                     

                                                                                                         

Stručna konferencija “Energetska efikasnost u zgradama”

21/05/2019

Zgrade u Srbiji sa 46% potrošnje predstavljaju najveće potrošače energije, a obnova starih zgrada dovela bi do znatne uštede, izjavio je potpredsednik AHK Srbije Bojan Predojević na konferenciji “Energetska efikasnost u zgradama“, koju je organizovala AHK Srbija pod pokroviteljstvom Ministarstva za ekonomiju i energetiku SR Nemačke. Predojević je izneo podatak da se u zgradarstvu, saobraćaju i industriji u proseku može uštedeti 100 EUR po glavi stanovnika godišnje, što, kako je naveo, znači da u EU sa 500 miliona stanovnika postoji potencijal uštede od 50 mlrd EUR svake godine, a u Srbiji 700 mil EUR.

U okviru konferencije devet nemačkih građevinskih kompanija boravilo je u Srbiji, a njihov cilj je, kako je rekao predstavnik Ministarstva za ekonomiju i energetiku SR Nemačke Sebastian Ulm, da u Srbiji pronađu partnere iz oblasti energetski efikasne gradnje.

Cij Nemačke je da do 2050. godine postanu klimatski neutralni, odnosno da troše 80% manje primarne energije, istakao je predstavnik Nemačke agencije za energetiku (dena) Christian Müller.

Na konferenciji su govorili i Cleo Schmid, iz kompanije Fichtner GmbH, Marc Bollmann, iz komanije getAir GmbH, Guenter Klee, rukovodeći akcionar LED-Light Germany GmbH, Peter Gmeiner, iz kompanije Lehmorange-emma Gmeiner, Andreas Lehmann iz LUNOS Luftungstechnik GmbH, Wolfgang Bonder, direktor Material Innovative Gesellschaft GmbH, Oto Pravida, direktor Pravida Bau GmbH, kao i predstavnici projektnog tima GIZ Srbije koji su ovom prilikom predstavili rezultate projekta Srpsko-nemačke razvojne saradnje „Energetska efikasnost u javnim zgradama“, kao i sve potencijale koje nudi Platforma znanja o energetskoj efikasnosti.

 

Održan Peti sastanak Mreže energetskih menadžera i poverenika za energetsku efikasnost

16/05/2019

Peti sastanak Mreže održan je 16. maja 2019. godine u Aero klubu u Beogradu. Sastanak je održan u sklopu konferencije “Upravljanje energijom u gradovima i opštinama u Srbiji”, koja je organizovana u saradnji sa projektom “Energetske efikasnosti i upravljanja energijom u opštinama u Srbiji (PEEUEO)”, koji finansijski podržava Vlada Švajcarske. Sastanku Mreže prisustvovalo je 30 članova, a ukupan broj učesnika na konferenciji je bio 79. Učešće u radu na sastanku i konferenciji uzeli su predstavnici brojnih relevantnih institucija i organizacija kao što su Ministarstvo rudarstva i energetike, Pokrajinski sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine, Ministarstvo za ekonomske poslove Švajcarske (SECO), Švajcarska kancelarija za razvoj (SDC), UNDP, GIZ, kao i brojni gosti iz Švajcarske i Srbije.

U uvodnom delu sastanka govorili su Miloš Banjac, pomoćnik ministra rudarstva i energetike, Ursula Laubli, direktorka Švajcarske kancelarije za razvoj (SDC) i Đorđe Staničić, generalni sekretar Stalne konferencije gradova i opština, koji su se prigodnim rečima obratili skupu i istakli značaj saradnje između Švajcarske i Srbije na pitanjima kao što je energetska efikasnost i energetski menadžment na lokalnom nivou.

Potom je, u okviru prve radne sesije, predstavljen PEEUEO projekat, njegovi ciljevi i ključne aktivnosti u okviru tri komponente: promocija i uključivanje jedinica lokalne samouprave iz Srbije u sistem Evropske energetske nagrade (EEA); ulaganje u energetsku efikasnost javnih objekata u dva grada i dve opštine u Srbiji; i podizanje ljudskih i administrativnih kapaciteta na lokalnom nivou za efikasno gazdovanje energijom. O projektu i jačanju energetskog planiranja u opštinama u Srbiji na osnovu pristupa EEA je govorila Caroline Huviler, rukovodilac komponente 1. O iskustvima u primeni EEA sistema govorio je Matias Nabholz, načelnik Odeljenja za energiju i životnu sredinu grada Bazela. Konačno, prva sesija je završena izlaganjem Reta Lindegera, član Odbora međunarodne Asocijacije EEA, na temu relevantnost EEA za gradove i uštedu energije u Evropi.

Po završetku prve sesije održano je svečano potpisivanje ugovora o licenciranju, odnosno pristupanje gradova Kruševac i Užice i opština Paraćin i Vrbas Asocijaciji Evropska energetska nagrada. Time su ove lokalne samouprave ušle u krug od preko 1.500 gradova u Evropi koji primenom ovog sistema unapređuju stanje energetskog menadžmenta i energetske efikasnosti na svojim teritorijama.

Nakon svečanog potpisivanja održana je i druga radna sesija, na kojoj su teme bile prostorno energetsko planiranje i procenjivanje potencijala lokalno dostupnih obnovljivih izvora, o kojoj je govorio Mihael Miler iz konsultantske kuće EPB, zatim je bio predstavljen projekat urbane mobilnosti koji uz podršku GIZ ORF sprovodi Stalna konferencija gradova i opština u Kruševcu, Šapcu i Pirotu, a koji za cilj ima izradu i operacionalizaciju lokalnih održivih planova mobilnosti. Projekat je predstavila Klara Danilović, savetnica za urbanizam, stanovanje i izgradnju u SKGO. Konačno centralna tema sastanka Mreže bilo je pitanje statusa energetskih menadžera u sistematizaciji radnih mesta u lokalnim upravama. U okviru ove tačke izlaganje je održala Slađana Kočević, pravni ekspert angažovana od strane UNDP projekta „Uklanjanje prepreka za promovisanje i podršku sistemu energetskog menadžmenta u opštinama u Srbiji“, koja je dala pregled pravnog okvira i prikazala ključne probleme u pogledu statusa energetskih menadžera, kao i preporuke za njihovo prevazilaženje.

Agenda



Prezentacije

Pogledajte foto galeriju

 

Kruševac, Užice, Paraćin i Vrbas potpisali ugovore o licenciranju za Evropsku energetsku nagradu"

17/5/2019

Gradovi Kruševac i Užice i opštine Paraćin i Vrbas potpisivanjem ugovora o licenciranju zvanično su pristupili Asocijaciji Evropska energetska nagrada (European Energy Award – EEA) u okviru Projekta energetska efikasnost i upravljanje energijom u opštinama u Srbiji (PEEUEO). EEA je sistem sertifikacije u upravljanja kvalitetom koji okuplja oko 1.500 gradova i opština sa skoro 50 miliona stanovnika.

Četiri lokalne samouprave iz Srbije već godinu danas stiču iskustvo u vezi sa EEA procesom, a potpisivanjem ugovora potvrđuju svoju posvećenost stalnom postizanju održivih i ambicioznih energetskih i klimatskih ciljeva. Saradnja sa Asocijacijom će im, pre svega, omogućiti da ojačaju svoj energetski menadžment.

Ugovore sa predstavnicima četiri opštine potpisao je Reto Lindegger, član odbora Asocijacije EEA.

Otvarajući konferenciju “Upravljanje energijom – Gradovi i opštine u Srbiji”, na kojoj su potpisani ugovori, Miloš Banjac, pomoćnik ministra energetike za obnovljive izvore energije (OIE) i energetsku efikasnost, rekao je da je uvođenje EEA nagrade deo projekta PEEUEO, koji je vredan oko 10 miliona evra. Švajcarska kancelarija za saradnju je obezbedila 9 miliona evra, a opštine ostatak.

Projekat, koji je započet sredinom prošle godine, se sastoji od tri dela. Prvi je uvođenje EEA, drugi energetska rehabilitacija 21 objekta na lokalu, a podizanje svesti treći.

Ove aktivnosti se poklapaju sa onim što Ministarstvo stalno radi, ali u ovom slučaju reč je o većim sredstvima, rekao je Banjac, i naveo da Ministarstvo kroz Budžetski fond za energetsku efikasnost godišnje investira oko 1,2 miliona evra.

Uvođenje EEA pomaže ispunjavanje obaveza, koje lokalnim samoupravama nameće Zakon o efikasnom korišćenju energije

Ursula Lojbli, direktorka Švajcarske kancelarije za saradnju, je istakla da pomoć Švajcarske Srbiji u tri oblasti – upravljanje, ekonomski razvoj i zapošljavanje, i održiva energetika i gradovi otporni na posledice klimatskih promena, godišnje iznosi oko 20 miliona evra.

Projekat PEEUEO je jedan od najvećih, a njegovi ciljevi su jačanje energetskog menadžmenta na lokalnom nivou, kroz uvođenje EEA, i povećanje energetske efikasnosti u javnim objektima u Kruševcu, Paraćinu, Vrbasu i Užicu, navela je ona.

Švajcarska, prema njenim rečima, podržava uvođenje EEA jer se na taj način ispunjavaju obaveze koje lokalnim samoupravama nameće Zakon o efikasnom korišćenju energije. Rezultati će,kako je navela, biti dostizanje lokalnih i nacionalnih ciljeva za smanjenje emisija CO2, ali i povećanje atraktivnosti za investicije.

Ona je istakla da je podrška lokalnim samoupravama prioritet Švajcarske jer su one najbliže građanima i mogu najbolje odgovoriti na njihove zahteve i potrebe.

Opštine postaju deo stalnog procesa unapređivanja energetskog menadžmenta

Caroline Huwiler, rukovodilac komponente Evropska energetska nagrada u okviru projekta PEEUEO i projektni menadžer konsultantske kuće ENCO Energie-Consulting, je istakla da je EEA proces, metodološki okvir i vrsta oznake.

Kada se govori o procesu to znači da lokalne samouprave postaju deo stalnog procesa unapređivanja njihovog energetskog menadžmenta, koji počinje političkom odlukom i postavljanjem ciljeva u oblasti energetskog menadžmenta, objasnila je ona.

U četiti lokalne samouprave u Srbiji učinjeni su prvi koraci – politička odluka je doneta, formiran je lokalni energetski tim, sprovedena bazična procena, i na osnovu nje održane radionice na kojima su razmotrene ključne mogućnosti za napredak.

Prepoznati su ključi projekti koji mogu da pomognu gradovima i opštinama da poprave postojeće stanje

Na osnovu akcionih planova, definisanih na radionicama, sada je u toku formulisanje i priprema nekih od ključnih projekata koji bi mogli da budu sprovedeni, navela je ona.

Sledeći koraci su sprovođenje projekata, interni monitoring, i na kraju sertifikacija, za one lokalne samouprave koje dostignu određeni nivo primene mera, i dodeljivanje nagrada.

Proces EEA prepoznaje šest oblasti u kojima lokalne vlasti mogu da urade nešto, direktno ili indirektno, a energetika je deo svih njih:

  • Strategija razvoja i prostornog planiranja
  • Lokalni objekti i postrojenja
  • Snabdevanje i odlaganje otpada
  • Mobilnost
  • Unutrašnja organizacija
  • Komunikacije i saradnja.

U svim ovim oblastima prepoznati su ključi projekti koji mogu da pomognu gradovima i opštinama da poprave postojeće stanje, rekla je Huwlier.

Kako se stanovnici Bazela opet kupaju u Rajni

Matthias Nabholz, šef Sektora za životnu sredinu i energetiku Grada Bazela, govorio je o tome kako je ovaj grad dobio zlatnu Evropsku energetsku nagradu, a šta to znači najbolje je dočarala slika reke Rajne, u samom centru grada, u kojoj je na desetine kupača.

On je istakao da je prvi lokalni propis o energetici, koji je u većoj meri vodio računa o energetskoj efikasnosti i zaštiti životne sredine, donet početkom osamdesetih, a posle su usvojena još dva. Poslednji, iz 2017, predviđa ukidanje korišćenja fosilnih goriva u sektoru grejanja.

Oko 50 energije za grejanje, kako je rekao, sada se obezbeđuje iz otpada, a prirodni gas, od koga se dobija deo energije u ove svrhe, se sve više zamenjuje drvetom.

Bazel se snabdeva električnom energijom koja 100% potiče iz OIE, a koju proizvodi ne samo u svojoj okolini, nego i u vetroparkovima u Nemačkoj i solarnim elektranama u Španiji.

Cena električne energije je 18,3 evrocenta od čega je 6,5 cena same energije, 5,8 su troškovi mreža, 5,5 je porez za smanjenje potrošnje, koji se vraća građanima, i 0,5 su subvencije za OIE, naveo je on.

 

Održana konferencija Platforme znanja za energetsku efikasnost - "Unapređenje energetske efikasnosti u zgradarstvu"

18/4/2019

U skupštini Autonomne Pokrajne Vojvodine u četvrtak 18. aprila 2019. godine održana je konferencija Platforme znanja za energetsku efikasnost sa temom "Unapređenje energetske efikasnosti u zgradarstvu" na kojoj su se okupili predstavnici lokalnih samouprava koji su zaduženi za investicije i energetsku efikasnost, energetski menadzeri, kao i predstavnici osnovnih i srednjih škola u AP Vojvodini.

Na ovom skupu prisutnima su predstavljeni novi mehanizmi finansiranja i primene mera energetske efikasnosti i odživih izvora energije, kao i primeri dobre prakse javnih objekata Vojvodine. Partneri i saradnici projekta „Energetska efikasnost u javnim zgradama“ govorili su o unapređenju regulatornog okvira u oblasti energetske efikasnosti, razvijanju alata za analizu ulaganja u obnovu škola, obuci domara i zaposlenih u školama i vrtićima, jačanju kapaciteta jedinica lokalne samouprave u oblasti energetske efikasnosti u zgradarstvu, funkcionisanju Platforme znanja za energetsku efikasnost i drugim aktivnostima realizovanim u okviru ovog projekta.

Konferenciju su organizovali Stalna konferencija gradova i opština i Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, u saradnji i uz podršku projekta Srpsko-nemačke razvojne saradnje „Energetska efikasnost u javnim zgradama“, koji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ, u bliskoj saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike. Podršku u realizaciji ovog događaja pružio je i Pokrajinski sekretarijat za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj AP Vojvodine.

 

 

Održan regionalni okrugli sto - Unapređenje energetske efikasnosti u javnim zgradama

28/3/2019

U Gradskom kulturnom centru Užice je u četvrtak 28. marta 2019. godine održan regionalni okrugli sto Platforme znanja za energetsku efikasnost sa temom "Unapređenje energetske efikasnosti u javnim zgradama". Na ovom skupu prisutnima su predstavljeni sadržaji EE platforme znanja, Nacionalne tipologije objekata školskih


i predškolskih ustanova
, metodologija
njihovog uspostavljanja i mere unapređenja energetske efikasnosti u njima, kao i kalkulator urađen na bazi ove tipologije, alat kojim se jednostavno mogu preračunati prednosti određenih mera  unapređenja energetske efikasnosti i na taj način izabrati najbolje mere pri rekonstruisanju objekata ove namene. 


Tokom okruglog stola, predstavnici grada Užica, opština Bajina Bašta i Priboj i Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ potpisli su Memorandum o razumevanju sa projektom „Energetska efikasnost u javnim zgradama“ u cilju zajedničkog delovanja na polju unapređenja energetske efikasnosti, razmene informacija i znanja iz ove oblasti. U fokusu ovog projekta su unapređenje regulatornog okvira u oblasti energetske efikasnosti, razvijanje alata za analizu ulaganja u obnovu škola, obuke domara i zaposlenih u školama i vrtićima, kao i jačanje kapaciteta jedinica lokalne samouprave u oblasti energetske efikasnosti u zgradarstvu.

Regionalni skup u Užicu su organizovali Stalna konferencija gradova i opština i Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, uz podršku projekta nemačko-srpske saradnje „Energetska efikasnost u javnim zgradama“, koji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike RS, kao i BioEn projekta kojeg sprovodi Regionalna razvojna agencija Zlatibor.

 

I NASTAVNICI PONOVO U ŠKOLSKIM KLUPAMA – ENERGETSKA EFIKASNOST JE BRIGA SVIH NAS

22/02/2019

Nakon serije treninga namenjenih domarima u školama i vrtićima na temu energetske efikasnosti i domaćinskog upravljanja, koje je organizovala Privredna komora Srbije, uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju – GIZ, na red su došli direktori i nastavnici.

Prema istraživanjima Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju – GIZ (Deutche Gesellchaft fur Internationale Zusammenarbeit – GIZ GmbH), koja od oktobra 2015. godine, realizuje projekat srpsko-nemačke razvojne saradnje „Energetska efikasnost u javnim zgradama“, u čijem fokusu su škole i vrtići, najveći broj škola i vrtića u Srbiji građen je sedamdesetih i osamdesetih godina. Većina zgrada ima neodgovarajuću toplotnu izolaciju, zastarele sisteme grejanja i hlađenja i značajna strukturna oštećenja prouzrokovana neadekvatnim održavanjem, na šta ukazuju i Nacionalna tipologija škola i Nacionalna tipologija vrtića, koje su nastale u okviru ovog GIZ projekta. Primeri najbolje prakse razvijenih evropskih zemalja ukazuju na izuzetno važnu ulogu kako domara, tako i direktora, nastavnika, svih zaposlenih i dece. Stoga, imajući u vidu veliki potencijal za uštede u školama i vrtićima, kao i veliki uticaj na smanjenje emisije CO2 i zaštitu životne sredine, Privredna komora Srbija, uz podršku Ministarstva rudarstva i energetike, Ministarstva prosvete, Stalne konferencije gradova i opština, lokalnih samouprava i GIZ-a, kreirala je programe obuke za različite ciljne grupe.

Nakon izuzetnog odziva i interesovanja za obuke koje su organizovane za domare iz 20 opština i gradova širom Srbije, prepoznata je potreba da se na ovu temu dodatno informišu i obuče i zaposleni u školama, što je, između ostalog, i predviđeno biletaralnim Memorandumom o saradnji koji su nedavno potpisali gradonačelnici Niša i Kraljeva, te predsednik opštine Pančevo sa GIZ-om.

U ovom trenutku, osim Niša, Kraljeva i Pančeva, u planu je organizacija jednodnevnih pilot obuka sa izabranim uzorkom direktora i stručnih saradnika u Novom Sadu, Kragujevcu, Beogradu / opština Palilula, Priboju, Ćupriji, Apatinu i Leskovcu. Pilot obuke biće u potpunosti finansirane od strane GIZ-a, a u planu je da se u budućnosti nađe na listi programa Ministarstva prosvete za stručno usavršavanje nastavnog kadra.

Obuke imaju za cilj unapređenje kompetencija zaposlenih u obrazovanju u oblasti energetske efikasnosti i obezbeđivanja primene ključnih mehanizama racionalne upotrebe energije u praksi. Polaznici obuke birani su s obzirom na uloge, ovlašćenja i odgovornosti koje imaju u tim ustanovama. Ukoliko su informisani i prate dostignuća i novine važne za uspešno funkcionisanje škole, direktori će utoliko brže i lakše omogućiti da nove ideje i inovativni pristupi budu primenjeni u školi kojom rukovodi. Sa druge strane, stručni saradnici, čiji važan deo profesionalne kompetentnosti čine veštine za prenos i razvijanje znanja kod zaposlenih u kolektivu, najčešće su zaduženi za podsticanje i ostvarivanje horizontalnog učenja u školi, te su kao takvi, prepoznati su kao važan oslonac u diseminaciji ključnih ideja i sadržaja obuke po povratku u kolektiv.

Kako je planirano, po završetku obuke polaznici će dobiti sertifikate Privredne komore Srbije, a GIZ će dodeliti posebne zahvalnice školama za izuzetan doprinos i angažovanje na polju racionalne upotrebe energije i unapređenja energetske efikasnosti.

 

Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o efikasnom korišćenju energije

13/02/2019

Na sajtu Ministarstva rudarstva i energetike objavljen je Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o efikasnom korišćenju energije sa opbrazloženjem. Detalje potražite na linku:

http://www.mre.gov.rs/latinica/javne-rasprave.php

 


Odluka o izboru zgrada za sufinansiranje izrade tehničke dokumentacije

12/12/2018

Nakon izvršene ocene prijava i rangiranja dostavljene konkursne dokumentacije, a saglasno kriterijumima iz Javnog poziva i Odluke o sprovođenju postupka za dodelu sredstava radi sufinansiranja izrade tehničke dokumentacije za unapređenje energetske efikasnosti zgrada javne namene u svojini jedinica lokalne samouprave, doneta je Odluka o izboru zgrada u jedinicama lokalne samouprave za koje se odobravaju sredstva za sufinansiranje izrade tehničke dokumentacije za unapređenje energetske efikasnosti koja je javno dostupna na internet stranici Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, u delu Javni konkursi:
https://www.mgsi.gov.rs/cir/dokumenti/javni-poziv-za-dodelu-bespovratnih-sredstava-za-sufinansiranje-izrade-tehnichke, kao i na portalu e-Uprave Republike Srbije.

 

Finansiranje energetske efikasnosti u javnim zgradama

28/09/2018

Radionica „Mogućnosti finansiranja projekata i investicija u oblasti energetske efikasnosti u zgradarstvu za jedinice lokalne samouprave“ okupila je u Privrednoj komori Srbije više od 70 predstavnika gradova i opština iz cele Srbije, najvećim delom energetske menadžere, zadužene za planiranje, praćenje i izveštavaje o efikasnom korišćenju energije i optimalno korišćenje obnovljivih izvora. Radionicu je podržao projekat nemačko-srpske saradnje „Energetska efikasnost u javnim zgradama“, koji od 2015. godine realizuje Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike RS.

Na radionici je bilo reči o primeni mera energetske efikasnosti u školskim objektima, predstavljene su nove smernice za korišćenje sredstava za obnovu javnih zgrada iz fonda Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima, iskustva budžetskog Fonda za unapređenje energetske efikasnosti, kao i programi prekogranične i transnacionalne saradnje kojima rukovodi Ministarstvo za evropske integracije.

U decembru 2017. godine, Arhitektonski fakultet i Stalna konferencija gradova i opština, uz podršku GIZ, potpisali su Memorandum o saradnji, kao i Koncept platforme znanja za energetsku efikasnost u okviru koje je radionica održana.

„Platforma je zamišljena kao klaster znanja i ekspertize o energetskoj efikasnosti u zgradama, sa ciljem pružanja informacija i savetovanja, podsticanja umrežavanja, razmene znanja i iskustava, kao i unapređenja kapaciteta jedinica lokalne samouprave u Srbiji. Čine je internet platforma sa brojnim informacijama iz oblasti energetske efikasnosti, kao i redovne radionice i konferencije posvećene važnim temama, poput današnje“.

 

Bačka Palanka: obuka za korisnike ISEM-a u objektima od javnog značaja

14/06/2018

U četvrtak, 14. juna 2018. u Srednjoj stručnoj školi „Radivoje Uvalić“ u Bačkoj Palanci, održana je obuka za sve korisnike Informacionog sistema za energetski menadžment (ISEM) u objektima od javnog značaja koji su u nadležnosti opštine Bačka Palanka.

Tokom obuke, četrdeset korisnika iz osnovnih i srednjih škola, dečijih vrtića, gradskih uprava, javnih i komunalnih preduzeća, mesnih zajednica, kulturnih institucija sa teritorije opštine Bačka Palanka osposobljeni su za prikupljanje i unos podataka u Informacioni sistem za energetski menadžment (ISEM).

Polaznici obuke su lica koja su ispred korisnika budžeta opštine Bačka Palanka zadužena za prikupljanje i unos podataka koji se odnose na potrošnju i troškove za energiju, energente i vodu u objektima za koje su imenovani. Ovo je druga po redu obuka za ovu kategoriju korisnika sistema.

Obuku su držali stručnjaci Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), a u okviru UNDP/GEF projekta “Uklanjanje prepreka za promovisanje i podršku sistemu energetskog menadžmenta u opštinama u Srbiji”.

Obuci je prethodio sastanak između predstavnika opštine Bačka Palanka i UNDP. Sastanku su prisustvovali zamenik predsednika opštine, Aleksandar Borković, energetski menadžer grada Bačka Palanka, Ana Fekete, i predstavnici UNDP, Maja Matejić i Dragan Urošević. Na sastanku je dogovorena dalja saradnja između Bačke Palanke i UNDP/GEF Projekta na daljem razvoju Sistema energetskog menadžmenta u Bačkoj Palanci.

 

Predstavljen program energetske efikasnosti grada Kragujevca od 2018. do 2020. godine

13/06/2018

U sali Skupštine grada 13. juna 2018. godine predstavljen je Program energetske efikasnosti grada Kragujevca od 2018. do 2020. godine, koji je Skupština grada Kragujevca usvojila na sednici održanoj 27. aprila ove godine. Ovom prilikom uručeni su sertifikati polaznicima obuke za korišćenje Informacionog sistema za energetski menadžment (ISEM) koja je uz podršku UNDP-a organizovana u novembru prošle godine. Prezentaciji i dodeli sertifikata prisustvovali su Danilo Savić, član Gradskog veća za informacione i komunikacione tehnologije, elektronsku upravu i pametan grad, Ana Radojević, energetski menadžer grada Kragujevca, prof. dr Dušan Gordić, Fakultet inženjerskih nauka Kragujevac, Dragan Urošević, ispred Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Aleksandar Macura, iz RES fondacije.

Grad Kragujevac, kao obveznik sistema energetskog menadžmenta, prednjači u ispunjavanju obaveza koje proističu iz Zakona o efikasnom korišćenju energije. To je prvi grad u Srbiji koji je imenovao energetskog menadžera, oformio kancelariju za energetski menadžment, napravio inventar javnih objekata i komunalnih usluga, uveo Informacioni sistem za energetski menadžment (ISEM), pripremio godišnji energetski bilans i izveštaj, pripremio i usvojio Program energetske efikasnosti u skladu sa metodologijom koju je preporučilo Ministarstvo rudarstva i energetike.

„Energetska efikasnost je jedan od naših strateških prioriteta i način da unapredimo kvalitet života naših građana. Danas, želimo još jednom da podsetimo na značaj domaćinskog ponašanja u našim javnim zgradama, kao i na značaj praćenja potrošnje energije i očuvanja resursa“ - kaže Ana Radojević.

Izrada Program energetske efikasnosti poverena je Fakultetu inženjerskih nauka iz Kragujevca. Dokument sadrži energetski bilans, bilans troškova za energiju na nivou grada, kao i predloge mera na osnovu kojih je moguće ostvariti uštede. Program sadrži energetske bilanse svih javnih zgrada, javnog osvetljenja i javnog transporta sa izračunatom ukupnom potrošnjom energije u fizičkim jedinicama kao i troškovima za energiju prikazanim u novčanim jedinicama. Dati su i svi troškovi za energente koji se direktno ili indirektno izdvajaju iz gradskog budžeta. Programom je obuhvaćeno oko 300 javnih zgrada, to su svi vrtići, škole, ustanove kulture, mesne zajednice, administrativne zgrade, sportski objekti, kao i predlozi mera na osnovu kojih će biti ostvarena ušteda od najmanje 1%. Nakon prezentacije, uručeni su sertifikati polaznicima obuke za korišćenje Informacionog sistema za energetski menadžment (ISEM) koju je pohađalo 70 polaznika, a u okviru projekta podrške uvođenju sistema energetskog menadžmenta u opštinama u Srbiji, Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).

„Obuka se odnosila na unošenje računa za objekte koji su u nadležnosti grada, odnosno za koje grad plaća troškove potrošnje energenata i vode. Krajnji korisnici u objektima unose račune o potrošnji energije za svoj objekat u zajedničku bazu i na osnovu toga se kreiraju ukupne potrošnje koje korisnik i energetski menadžer grada Kragujevca može da prati i da analizira, a sve radi cilju postizanja ušteda“ rekao je Dragan Urošević iz programa UNDP koji je i uručio sertifikate polaznicima.

 

Održana finalna konferencija projekta EmBuild

07/06/2018

Projekat EmBuild ulazi u završnu fazu što je obeleženo završnom konferencijom održanom u Svečanoj sali Skupštine grada Beograda 07.06.2018. Predstavnici Evropske Energetske zajednice, regulatornih tela EU, resornih ministarstva Republike Srbije, lokalnih samouprava, Univerziteta u Beogradu, kao i stručnjaci i predstavnici nacionalnih i međunarodnih organizacija i institucija koje finansiraju projekte u oblasti energetske efikasnosti, okupili su se na konferenciji sa temom “Energetski efikasne zgrade – Planirajte. Investirajte. Renovirajte!”.

“Cilj EmBuild projekta je da osnaži državne organe, na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou u formulisanju strategije eneregetski efikasnog renoviranja javnih zgrada. Podaci potvrđuju da 40 odsto ukupne potrošnje energije i 36 odsto emisije CO2 u Evropskoj uniji nastaju u privatnim i javnim zgradama. Zato je jedna od osnovnih smernica EU, definisanih Evropskim programom za razvoj nauke Horizon 2020, da se ta potrošnja i zagađenje smanje,” objasnila je prisutnim medijima prof.dr Milica Jovanović Popović, koordinator projekta za Srbiju.

Projekat EmBuild finansira Evropski program za razvoj nauke Horizon 2020, a podržava Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ. Univerzitet u Beogradu, kao član međunarodnog konzorcijuma u kojem učestvuju partneri iz Bugarske, Rumunije, Slovenije, Hrvatske, Nemačke i Belgije, projekat sprovode Arhitektonski, Mašinski i Elektrotehnički fakultet.

Rezultati ovog projekta biće značajni inputi u izradi Nacionale strategije obnove zgrada, što je jedna od prioritetnih obaveza prema Energetskoj zajednici, čiji je potpisnik i Srbija. “U proteklih dve i po godine, u bliskoj saradnji sa 24 opštine i komunikaciji sa svim opštinama koje su članice Stalne konferencije gradova i opština, mi smo se bavili prikupljanjem podataka i izradili tri uzorna modela koji će moći da koriste sve opštine u planiranju obnove javnih zgrada po principima energetske efikasnosti,“ objasnila je profesorka Jovanović Popović.


Prezentacija rezultata analize društvenih koristi i troškova CHP postrojenja na biogas i finansijskih i tehničkih barijera za pokretanje projekata i izgradnju CHP postrojenja

07/06/2018

U četvrtak 7. juna, 2018. godine u Privrednoj komori Srbije u Beogradu održana je konferencija „Prezentacija rezultata analize društvenih koristi i troškova CHP postrojenja na biogas i finansijskih i tehničkih barijera za pokretanje projekata i izgradnju CHP postrojenja“. Konferencija je realizovana u okviru projekta „Smanjenje barijera za ubrzani razvoj tržišta biomase u Srbiji“ koji zajednički sprovode Program Ujedinjenih nacija za razvoj i Ministarstvo rudarstva i energetike a koji se finansira sredstvima Globalnog fonda za životnu sredinu.  Predavači su bili prof. dr Dragan Lončar sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu i dr Vesna Ružič i dr Mladen Ilić iz konsultantske firme „Energy Saving Group“.

Opšti cilj projekta je održivo korišćenje energije kroz diversifikaciju izvora energije i razvoj tržišta biomase za korišćenje u energetske svrhe u Srbiji. Radi ostvarenja ovog cilja definisana je sveobuhvatna strategija koja, između ostalog, obuhvata bespovratnu finansijsku podršku investitorima za izgradnju postrojenja za kombinovanu proizvodnju električne i toplotne energije (CHP) iz biomase. Ukupan raspoloživi iznos bespovratnih sredstava za ovu namenu iznosio je 1,6 miliona USD. Sredstva su dodeljena na osnovu javnog poziva zainteresovanim investitorima, a koji je 2015. godine objavilo Ministarstvo rudarstva i energetike u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj. Odabrano je šest projekata izgradnje (CHP) postrojenja na biogas ukupnog instalisanog kapaciteta od 6,35 MW i ukupne vrednosti investicije od 22,6 miliona USD. Svih šest postrojenja je izgrađeno u periodu od 2016. do 2018. godine. Postrojenja se nalaze u opštinama Bač, Zrenjanin, Alibuar i Aleksinac.

Tokom realizacije projekata izgradnje CHP postrojenja identifikovani su brojni problemi i barijere sa kojima su se susretali investitori od momenta donošenja odluke o pokretanju projekta pa do puštanja u rad novoizgrađenih postrojenja. Takođe, primećeno je da kod većine aktera u procesu ne postoje saznanja o brojnim društvenim koristima ovakvih projekata a da kod finansijskih institucija postoji neopravdano visoka precepcija rizika ovakvih projekata. U želji da se za buduće investitore ovaj proces olakša i ubrza, kao i da se pospeši novi investicioni ciklus, na primeru šest postrojenja čija je izgradnja podržana projektom, sprovedene su detaljne ekonomske analize troškova i dobiti, kao i analize i preporuke za prevazilaženje finansijskih i tehničkih barijera za pokretanje i sprovođenje ovakvih projekata. Cilj ovih  analiza je da se podstaknu finansijske institucije da se lakše i brže odluče za kreditiranje ovakvih projekata kao i da će nadležne institucije kroz zakonodavne i institucionalne aktivnosti olakšati sam proces izgradnje i priključenja ovakvih postrojenja.

Želja je da ove analize pokrenu konstruktivni dijalog između mnogobrojnih zainteresovanih strana i time doprinesu boljoj informisanosti i međusobnom razumevanju, što u krajnjoj liniji treba da rezultira povoljnim okruženjem za investicije u sektoru obnovljivih izvora energije.

Smanjenje barijera za ubrzani razvoj tržišta biomase u Srbiji 


- PPP u PDF. formatu


Analiza projekata CHP postrojenja na biogas i barijera za njihovo finansiranje


- PPP u PDF. formatu


Prepreke pri izgardnji elektrana na biogas i biomasu


- PPP u PDF. formatu


 

Radionice za pripremu i finansiranje projekata korišćenja obnovljivih izvora energije u poljoprivredi

05/06/2018

Radi jačanja kapaciteta poljoprivrednika uključenih ili zainteresovanih za IPARD program, UNDP Projekat je organizovao jednodnevne radionice za vlasnike poljoprivrednih gazdinstava i predstavnike poljoprivrednih savetodavnih službi i lokalnih samouprava koje gravitiraju  Beogradu, Novom Sadu, Pančevu, Rumi, Kruševcu i Nišu. Radionice su održane u periodu od 20. maja do 5. juna 2018. Tema radionica je bila „Priprema i finansiranje projekata proizvodnje energije iz obnovljivih izvora energije na poljoprivrednim gazdinstvima“.

Radionice su realizovali projektni tim UNDP i stručnjaci konsultantske kuće „Energy saving group“. Fokus radionice bio je na projektima korišćenja biomase i solarne energije u poljoprivredi. Tema je obrađena kroz  sledeća poglavlja: nacionalna politika i zakonodavni okvir u oblasti obnovljivih izvora energije, tehnološka rešenja za proizvodnju energije u poljoprivredi, troškovi projekta, koraci u razvoju projekata i ugovaranje poslova, obezbeđenje finansiranja (fondovi, krediti i sl.) i tehničko i finansijsko upravljanje projektima.

Posebna pažnja bila je posvećena mogućnosti korišćenja IPARD II Programa Evropske unije. To je Instrument za pretpristupnu pomoć Srbiji u oblasti ruralnog razvoja za programski period 2014. do 2020. godine namenjen dostizanju evropskih standarda u oblastima higijene, bezbednosti hrane, veterine i zaštite životne sredine, kao i diversifikacije ruralne ekonomije, kao i podizanje konkurentnosti poljoprivredne proizvodnje.

Program se sprovodi kroz dodelu bespovratnih sredstava za podršku i uspostavljanju podizvođačkih grupa, ruralne infrastrukture, obuke, uključujući i savetodavne službe, agro-ekološke sheme, kao i lokalne inicijative. U okviru programa na raspolaganju su i podsticaji za ulaganja u korišćenje obnovljivih izvora energije na poljoprivrednim gazdinstvima.

 

U 29 lokalnih samouprava počela izrada planova za korišćenje lokalno raspoložive biomase za proizvodnju energije

11/04/2018

U sredu 11. aprila 2018. godine u Privredni komori Srbije u velikoj sali na Terazijama predstavljena je nova projektna aktivnost koja se sprovodi u okviru saradnje između UNDP i 29 opština koje su izabrane na Javnom pozivu za podršku jedinicama lokalne samouprave u uvođenju sistema energetskog menadžmenta i korišćenju lokalno raspoložive biomase.

Prezentaciji je prisustvovalo 43 predstavnika lokalnih samouprava (energetskih menadžera i referenata za poljoprivredu), predstavnici Ministarstva rudarstva i energetike, predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao i predstavnici konsultantskih firmi koje su angažovane na projektu.

Za posao izrade planova korišćenja lokalno raspoložive biomase u postupku javne nabavke izabran je konzorcijum na čelu sa nemačkom firmom GFA.

U uvodnom obraćanju Maja Matejić, portfolio menadžer za energetiku u UNDP, ukratko je objasnila prisutnima značaj ove aktivnosti i način njenog sprovođenja. Nakon toga, projekt menadžer iz GFA, Zoran Kapor je prikazao vremenski plan aktivnosti in predviđeni način saradnje i komunikacije između lokalnih samouprava i konsultanata. Nakon toga eksperti GFA, prof. dr Branko Glavonjić i prof. dr Todor Janjić detaljno su objasnili metodologiju prikupljanja podataka o godišnjim prinosima i potrošnji šumske i poljoprivredne biomase kao i način identifikacije lokalnih potreba za toplotnom energijom. Prezentaciju je završio Dragan Urošević sa osvrtom na dosadašnje rezultate u vezi sa sprovođenjem aktivnosti iz Javnog poziva.

Završetak skupa bio je posvećen aktivnostima energetskih menadžera u lokalnim samoupravama i interaktivnoj diskusiji o postojećim problemima i preporukama za dalji rad.


Radionica - Strateški okvir planiranja obnove zgrada

27/03/2018

Održana zajednička radionica projekta EmBuild i Stalne konferencije gradova i opština - Strateški okvir planiranja obnove zgrada


U svečanoj sali Arhitektonskog fakulteta 27. marta 2018. održana je zajednička radionica Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) i projekta EmBuild sa temom "Strateški okvir planiranja obnove zgrada". Učesnici radionice bili su predstavnici jedinica lokalne samouprave (JLS) iz Mreže za EE SKGO i Projekta EmBuild. Cilj radionice bilo je upoznavanje predstavnika JLS sa aktivnostima Projekta EmBuild, u oblasti strateškog planiranja obnove zgrada na lokalnom nivou, putem izrade lokalnih strategija obnove zgrada, kao i najava EE Platforme znanja koju će zajednički voditi i uređivati SKGO i Arhitektonski fakultet. Dosadašnja iskustva Projekta EmBuild u proceni stanja energetske efikasnosti javnih zgrada, kao osnova za formiranje strategija njihove obnove, predstavila je asist. dr Bojana Stanković. Nakon upoznavanja sa rezultatima preliminarnih i detaljnih analiza odabranih javnih zgrada, prof. dr Milica Jovanović Popović izložila je planove za izradu uzornih lokalnih strategija javnih zgrada i otvorila diskusiju o dosadašnjim iskustvima lokalnih samouprava u procesu obnove zgrada.


Potpisan Memorandum o saradnji između UNDP i Grada Kragujevca

12/03/2018

Održana zajednička radionica projekta EmBuild i Stalne konferencije gradova i opština - Strateški okvir planiranja obnove zgrada


U ponedeljak, 12. marta 2018. godine u 12 časova, u Sali Gradske uprave grada Kragujevca, svečano je potpisan Memorandum o saradnji između Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i lokalne samouprave – Grada Pančeva.

Saradnja se odnosi na unapređenje sistema energetskog menadžmenta u Pančevu, a sprovodi se kroz implementaciju UNDP projekta energetske efikasnosti (EE) u Srbiji u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike Republike Srbije.

Osnovni cilj EE projekta je da podrži uvođenje sistema energetskog menadžmenta (SEM) u opštinama, uključujući informacioni sistem energetskog menadžmenta (ISEM) kako bi se povećao nivo investicija u EE u javnim zgradama i komunalnim uslugama, i kako bi se povećala njihova energetska i troškovna efikasnost.

Memorandum o saradnji su potpisali gospođa Stelijana Nedera, zamenica stalnog predstavnika UNDP i gospodin Radomir Nikolić, gradonačelnika grada Kragujevca koji su se obratili prisutnima i ukazali na značaj ove saradnje.

Svečanom potpisivanju memoranduma su prisustvovali i zamenik gradonačelnika Kragujevca Ivica Momčillović, pomoćnik gradonačelnika i energetski menadžer Ana Radojević, kao i Maja Matejić, portfolio menadžer za energetiku UNDP, članovi odeljenja za energetsku efikasnost Kragujevca i projektni tim UNDP.

Predmet Memoranduma je saradnja na između energetskog menadžera grada Kragujecvca, energetskih menadžera iz lokalnih javno komunalnih preduzeća i projektnog tima UNDP u vezi sa sledećim temama:

  1. Razvoj naprednih funkcija ISEM-a koje se odnose na automatski prijem podataka.
  2. Testiranje novih modula ISEM-a.
  3. Obuka krajnjih korisnika ISEM-a u pojedinačnim objektima od javnog značaja, koji su u nadležnosti grada Kragujevca.
  4. Izrada inventara kotlovskih postrojenja u objektima od javnog značaja, koji su u nadležnosti grada Kragujevca.
  5. Učešće energetskog menadžera i relevantnih stručnjaka iz Kragujevca u aktivnostima  UNDP koje se odnose na informisanje i podizanje svesti o energetskoj efikasnosti i korišćenju obnovljivih izvora energije.
  6. Učešće energetskog menadžera i relevantnih stručnjaka iz Kragujevca u aktivnostima inovacije znanja i razmene iskustava sa sličnim projektima koje UNDP sprovodi u svetu.


U Pančevu održana četvrta obuka za korisnike ISEM-a u javnim objektima

28/02/2018 

U utorak i sredu, 27. i 28. februara 2018. u Tehničkoj školi “23.Maj”, održana je dvodnevna obuka za sve korisnike Informacionog sistema za energetski menadžment (ISEM) u objektima od javnog značaja koji su u nadležnosti grada Pančeva.

Pančevo je među prvim gradovima koji je imenovao energetskog menadžera i otpočeo uvođenje sistema energetskog menadžmenta i aktivnosti propisane Zakonom o efikasnom korišćenju energije.

Tokom obuke, devedeset korisnika iz osnovnih i srednjih škola, dečijih vrtića, gradskih uprava, javnih i komunalnih preduzeća, mesnih zajednica, kulturnih institucija u nadležnosti grada Pančeva osposobljeni su za prikupljanje i unos podataka u Informacioni sistem za energetski menadžment (ISEM). Uneti podaci će služiti za monitoring potrošnje i troškova za energiju kao i za pripremu godišnjeg izveštaja lokalne samouprave o potrošnji energije, praćenje realizacije godišnjeg cilja uštede energije koji propisuje Vlada republike Srbije.

Polaznici obuke su lica koja su ispred korisnika budžeta grada Pančeva zadužena za prikupljanje i unos podataka koji se odnose na potrošnju i troškove za energiju, energente  i  vodu u objektima za koje su imenovani. Ovo je četvrta po redu obuka za ovu kategoriju korisnika sistema.

Obuku su držali stručnjaci Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), a u okviru UNDP/GEF projekta “Uklanjanje prepreka za promovisanje i podršku sistemu energetskog menadžmenta u opštinama u Srbiji”.

Obuci je prethodilo potpisivanje memorandum o saradnji između Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i grada Pančeva. Saradnja se odnosi na unapređenje sistema energetskog menadžmenta u Pančevu, a sprovodi se kroz implementaciju UNDP projekta energetske efikasnosti (EE) u Srbiji u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike Republike Srbije.

 

Potpisan Memorandum o saradnji između UNDP i Grada Pančeva

26/02/2018

U ponedeljak, 26. februara 2018. godine u 9.30 časova, u Maloj sali Gradske uprave grada Pančeva, svečano je potpisan Memorandum o saradnji između Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i lokalne samouprave – Grada Pančeva.

Saradnja se odnosi na unapređenje sistema energetskog menadžmenta u Pančevu, a sprovodi se kroz implementaciju UNDP projekta energetske efikasnosti (EE) u Srbiji u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike Republike Srbije.

Osnovni cilj EE projekta je da podrži uvođenje sistema energetskog menadžmenta (SEM) u opštinama, uključujući informacioni sistem energetskog menadžmenta (ISEM) kako bi se povećao nivo investicija u EE u javnim zgradama i komunalnim uslugama, i kako bi se povećala njihova energetska i troškovna efikasnost.

Memorandum o saradnji su potpisali gospođa Stelijana Nedera, zamenica stalnog predstavnika UNDP i gospodin Predrag Živković, zamenik gradonačelnika grada Pančeva koji su se obratili prisutnima i ukazali na značaj ove saradnje.

Svečanom potpisivanju memoranduma su prisustvovali i pomoćnik ministra u Ministarstvu rudarstva i energetika, dr Miloš Banjac, kao i Maja Matejić, portfolio menadžer za energetiku UNDP i projektni tim UNDP.

Predmet Memoranduma je saradnja na između energetskog menadžera grada Pančevo, energetskih menadžera iz lokalnih javno komunalnih preduzeća i projektnog tima UNDP u vezi sa sledećim temama:

  1. Razvoj naprednih funkcija ISEM-a koje se odnose na automatski prijem podataka.
  2. Testiranje novih modula ISEM-a.
  3. Obuka krajnjih korisnika ISEM-a u pojedinačnim objektima od javnog značaja, koji su u nadležnosti grada Pančevo.
  4. Izrada inventara kotlovskih postrojenja u objektima od javnog značaja, koji su u nadležnosti grada Pančeva.
  5. Učešće energetskog menadžera i relevantnih stručnjaka iz Pančeva u aktivnostima  UNDP koje se odnose na informisanje i podizanje svesti o energetskoj efikasnosti i korišćenju obnovljivih izvora energije.
  6. Učešće energetskog menadžera i relevantnih stručnjaka iz Pančeva u aktivnostima inovacije znanja i razmene iskustava sa sličnim projektima koje UNDP sprovodi u svetu.