Opština Sečanj - Projekat "Pristupačniji i odgovorniji sistem socijalnih usluga u Sečnju"



 OPŠTINA SEČANJ


NAZIV PROJEKTA: Pristupačniji i odgovorniji sistem socijalnih usluga u Sečnju

VREDNOST: 93.009 evra

TRAJANJE: 12 meseci

PARTNER: Centar za socijalni rad opštine Sečanj

KORISNICI: nezaposlene žene zainteresovane za pružanje usluga kućne nege, odrasli i stari kojima je potrebna pomoć u obavljanju svakodnevnih životnih aktivnosti, lokalne vlasti u Sečnju i zaposleni/stručni radnici Centra za socijalni rad

Na osnovu podataka Republičkog zavoda za statistiku, opština Sečanj je demografski kategorisana kao izuzetno stara, ima ukupno 8796 odraslih stanovnika, a indeks starenja stanovništva u Sečnju je značajno viši u odnosu na druge regione. Procena potreba odraslih i starih u nadležnosti je Centra za socijalni rad opštine Sečanj. Usluga pomoći u kući uspostavljena je na lokalu 2016. godine, kako bi se ublažio pritisak na institucije socijalne i zdravstvene zaštite, a starijim licima obezbedilo dostojanstveno starenje, podržala nezavisnost i zdrave navike u svakodnevnim aktivnostima. Ovu uslugu trenutno pruža 9 negovatelja starim licima u 7 naseljenih mesta, a to su: Sečanj, Sutjeska, Krajišnik, Jaša Tomić, Neuzina, Jarkovac i Boka. Na teritoriji opštine oseća se sve veći pritisak na institucije socijalne zaštite, koje nemaju dovoljno kapaciteta za zbrinjavanje svih starijih lica bez adekvatne porodične podrške, a koja nemaju mogućnosti da koriste resurse lokalne zajednice ili on ne postoji u njihovom naseljenom mestu. Širenjem mreže pomoći u kući, pomoglo bi se boljoj pokrivenosti potreba starije populacije, kao i podsticao njihov boravak u prirodnom, porodičnom okruženju.

Kako bi se omogućila adekvatna pomoć što većem broju najstarijih sugrađana, potrebno je razviti i sistem saradnje relevantnih institucija na lokalnom nivou. Projekat predstavlja značajan korak ka unapređenju kvaliteta života starijih osoba i drugih ranjivih grupa unutar njihovih domova. Pored pružanja potrebne usluge pomoći u kući, on takođe osnažuje žene (kroz obuku i zapošljavanje) i podstiče rodnu ravnopravnost.

Planiranim aktivnostima projekta teži se unapređenju usluga socijalne zaštite u kući: najmanje 5 nezaposlenih žena, negovateljica će biti obučeno za kućnu negu i potom će biti obezbeđena kućna nega za najmanje 100 ugroženih starijih osoba. Ove usluge će uključivati dnevnu pomoć u aktivnostima svakodnevnog života (ADL) kao što su kupanje, oblačenje i jelo, zatim medicinsku negu što uključuje davanje lekova, negu rana i praćenje vitalnih znakova. Svaka starija osoba imaće personalizovan plan nege prilagođen njihovim specifičnim potrebama, osiguravajući da dobije odgovarajući nivo i vrstu nege.

Osim obuke, inicijativa ima za cilj da osnaži ove žene pružajući im stabilne prilike za zapošljavanje, čime se povećava njihova ekonomska nezavisnost i društveni status. Biće obezbeđena stalna podrška i mentorstvo kako bi im pomogli da uspeju u novim ulogama.

Najvažnije projektne aktivnosti podrazumevaju:

  • Opremanje negovatelja za pružanje usluga: uključujući nabavku bicikala kako bi se osiguralo da osoblje može efikasno i profesionalno da pruža svoje usluge;
  • Nabavku specijalnog vozila za prevoz starih lica i osoba sa invaliditetom, garantujući im pristup neophodnim uslugama i aktivnostima što predstavlja ključni korak u obezbeđivanju pristupa i mobilnosti starijih osoba i osoba sa invaliditetom osnovnim uslugama i aktivnostima.
  • Izradu Osnovne analize o pružanju usluga kućne nege;
  • Pružanje usluge kućne nege, razvoj usluge kućne nege i dopiranje do najugroženije populacije u opštini Sečanj. Cilj je povećati obuhvat korisnika i omogućiti/podržati pružanje usluga u udaljenim ruralnim područjima opštine;
  • Kampanje na terenu, koje će se sprovoditi kako bi se podigla svest o dostupnosti usluga kućne nege i podstakli pojedinci koji ispunjavaju uslove da pristupe podršci koja im je potrebna;
  • Izradu Strategija socijalne zaštite sa uspostavljanjem partnerstava sa relevantnim zainteresovanim stranama kako bi se osmislila dobro zaokružena strategija koja će zadovoljiti različite potrebe zajednice, posebno ranjivih grupa kao što su starije osobe i osobe sa invaliditetom.
  • Razvoj informacionog, nadzornog i kontakt sistema sa ciljem efikasnog upravljanja protokom informacija, adekvatnog praćenja pružanje usluga i pojednostavljenja komunikacije između zainteresovanih strana uključenih u pružanje usluga kućne nege u opštini Sečanj.

Unapređenjem socijalnih usluga kućne nege, poboljšanjem opcija prevoza, razvojem strategije socijalne zaštite i primenom komunikacionog sistema projekat će postići značajne rezultate. Očekuje se da će ovi rezultati doprineti daljem uticaju kao što su poboljšani kvalitet života starijih stanovnika, povećana dostupnost socijalnim uslugama i poboljšani sistemi podrške u zajednici.

Održivost ove akcije za uslugu kućne nege u opštini Sečanj značiće sposobnost da se ova inicijativa nastavi i razvija tokom vremena, dajući stalne koristi i poboljšanje zajednici kojoj služi.

Kontakt osoba u projektnom timu: Dragana Marton (draganag01@gmail.com