Opština Veliko Gradište - Projekat "Podrška romskoj populaciji u opštini Veliko Gradište"



 OPŠTINA VELIKO GRADIŠTE



NAZIV PROJEKTA: Podrška romskoj populaciji u opštini Veliko Gradište

VREDNOST: 55.855 evra

TRAJANJE: 12 meseci

PARTNER: NVO „Inkluzija danas“, Prokuplje

KORISNICI: 80 pripadnika romske zajednice na teritoriji Velikog Gradišta, OCD u Velikom Gradištu, lokalna uprava Veliko Gradište i njeno osoblje, javne ustanove Veliko Gradište, članovi kulturnih institucija i zajednica koji će biti uključeni u neposredan rad sa romskom zajednicom na realizaciji programa promocije romske kulture.

Specifični ciljevi projekta su podizanje kapaciteta glavnih aktera i medija u lokalnoj zajednici za sprovođenje antidiskriminacionih mera, podizanje svesti romske zajednice u Velikom Gradištu (fokus na Romkinje) o različitim oblicima diskriminacije i dostupnoj podršci u antidiskriminacionim merama, kao i uključivanje Roma u zajednicu kroz promociju romske kulture i tradicije.

Svest glavnih aktera u lokalnoj zajednici (lokalna samouprava, javne institucije, javna preduzeća, OCD i mediji) o diskriminaciji prema romskoj populaciji biće podignuta kroz niz obuka koje će organizovati odabrani treneri. Projektom su predviđena tri dvodnevna treninga za ovu ciljnu grupu.

Projekat će podići svest o romskoj zajednici u Velikom Gradištu, sa fokusom na Romkinje, o različitim oblicima diskriminacije i dostupnoj podršci u antidiskriminacijskim merama. Prema različitim istraživanjima, kao i prema godišnjem izveštaju Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Romi su i dalje najdiskriminisanija populacija na teritoriji Srbije. Isti izveštaj pokazuje da su Romkinje jedna od najugroženijih grupa, na šta ukazuje „dvostruka diskriminacija“ sa kojom se suočavaju – diskriminacija u društvu, ali i unutar porodice, po osnovu diskriminacije po polu i nacionalnosti. Iz tog razloga, projekat predviđa uključivanje 80 Roma (40 muškaraca, 40 žena) u 3 dvodnevna treninga na kojima će im biti predstavljene osnove Antidiskriminacione strategije i različite vrste diskriminacije, kao i uputstva o tome kako prepoznati diskriminaciju. Takođe će biti poučeni šta su njihova prava i kako da ih ostvare uopšte, a posebno kada je u pitanju diskriminacija. U tom smislu, praktične radionice o tome kako prepoznati diskriminaciju, kako napisati pritužbu i kome se obratiti, gde potražiti pomoć i sl. će romskoj populaciji održati Poverenica za zaštitu ravnopravnosti i njeni članovi tima.

Projektom je predviđeno uključivanje Roma u zajednicu kroz promociju romske kulture i tradicije. U okviru aktivnosti planirana je izrada Programa romskih kulturnih dešavanja, Programa inkluzije Roma sa akcionim planom.

Kontakt osoba u projektnom timu: Jasmina Štrbac, rukovodilac odeljenja za LER (jasmina.strbac@velikogradiste.rs)