Grad Loznica - Projekat „Podsticanje socijalne inkluzije dece sa smetnjama u razvoju kroz uvođenje novih usluga u zajednici u Loznici“


 GRAD LOZNICA


NAZIV PROJEKTA:  „Podsticanje socijalne inkluzije dece sa smetnjama u razvoju kroz uvođenje novih usluga u zajednici u Loznici“

VREDNOST: 116390 evra

TRAJANJE: 12 meseci

PARTNER: Centar za socijalni rad Loznica

KORISNICI: 15 dece i mladih sa invaliditetom koji nisu u stanju da samostalno zadovolje svoje potrebe, bez pomoći porodice ili bez podrške osoba na koje se mogu osloniti tokom dana. Prioritet imaju deca koja su deo obrazovnog sistema, a nemaju ličnog pratioca, ili deca i mladi koji su završili osnovnu ili srednju školu, a nemaju podršku u sistemu usluga socijalne zaštite.


Projekat „Podsticanje socijalne inkluzije dece sa smetnjama u razvoju kroz uvođenje novih usluga u zajednici u Loznici“ podržaće unapređenje kvaliteta života dece sa smetnjama u razvoju i njihovih porodica kroz promociju socijalne inkluzije, uvođenje nove usluge - pomoći u kući za porodice sa decom sa invaliditetom i razvoj socio-edukativnih usluga u zajednici. Osnovna ideja projekta je da se pruži podrška detetu ili mladoj osobi sa smetnjama u razvoju kako bi zadovoljili svoje svakodnevne potrebe u sopstvenom domu u cilju poboljšanja kvaliteta života i bolje integracije u zajednici. Usluga pomoći u kući omogućava roditeljima podršku da prevaziđu svakodnevne teškoće, smanjuje nivo stresa i omogućava više vremena za obavljanje drugih aktivnosti. Ova usluga omogućava porodicama da se razvijaju, jačaju i otvore se prema društvenom okruženju.

Uslugu pomoć u kući sprovodiće 15 obučenih asistenata a pružaće se u skladu sa Pravilnikom koji će definisati uslove i kriterijume usluge kao i u skladu sa individualnim planovima podrške za svakog korisnika. Porodicama će podrška biti pružena kroz pomoć u održavanju lične higijene deteta i zadovoljavanju osnovnih ličnih potreba (pomoć pri oblačenju i svlačenju, kupanju, pranju kose, zuba i sl.); pomoć u održavanju higijene stana i obavljanju svakodnevnih aktivnosti za zadovoljenje osnovnih potreba (obezbeđivanje obroka, kupovina namirnica, pripremanje obroka, ishrana, čišćenje prostora; pomoć pri kretanju unutar i spolja po kući korisnika, radnom mestu i mestima društveno-obrazovnih aktivnosti, park, igrališta , pomoć u korišćenju prevoza i dr.; pomoć u korišćenju terapijskih i zdravstvenih usluga u obavljanju različitih radnih, obrazovnih i društvenih delatnosti; sa smetnjama u razvoju i poboljšava kvalitet života pojedinih grupa i članova njihovih porodica, odnosno u kućama korisnika 2 sata planiranja, pripreme i izveštavanja). U cilju poboljšanja inkluzije dece sa smetnjama u razvoju, organizovaće se radionice-tribine o podršci deci i mladima sa invaliditetom kako bi se promovisao značaj tolerantnog društva u kome se svako dete oseća prihvaćeno i poštovano.

Uspostavljanjem socio-edukativne usluge za decu i mlade sa smetnjama u razvoju i invaliditetom,  angažovaće se stručni radnici za podršku i osnaživanje porodice i dece - mladih sa smetnjama u razvoju kako bi radili na poboljšanju socijalnih veština i komunikacije; unapređenju emocionalnih stanja i mentalnog zdravlja; obezbeđivanju podrške za inkluziju; povećanju samostalnosti i kvaliteta života.

Na kraju projekta planiran je sastanak razmene iskustava sa pružaocima usluga socijalne zaštite iz lokalnih zajednica iz okruženja kako bi se podelile najbolje prakse, strateški pravci i politike  razvoja usluga na lokalnom nivou. Cilj je da se razmene znanja i informacije, da se podele iskustva, uspesi, i izazovi sa kojima se pružaoci usluga suočavaju u svakodnevnom radu; stvaranje mreže profesionalaca; podsticanje saradnje različitih pružalaca  usluga socijalne zaštite i razvijanje zajedničkih strategija i inicijativa za poboljšanje kvaliteta i efikasnosti pružanja usluga korisnicima.

Kontakt osoba u projektnom timu: Ljiljana Ranković (ljiljanarankovic@gmail.com)