Grad Kraljevo - Projekat "Uključivanje ugroženih sugrađana za održivu zajednicu"


 GRAD KRALJEVO


NAZIV PROJEKTA: Uključivanje ugroženih sugrađana za održivu zajednicu

VREDNOST: 58.350 evra

TRAJANJE: 12 meseci

PARTNER: Udruženje građana „Ruke prijateljstva“

Projekat „Uključivanje ugroženih sugrađana za održivu zajednicu'' koji finansira Evropska unija realizuje  Grad Kraljevo u saradnji sa Udruženjem građana „Ruke prijateljstva“ i uz podršku Centra za socijalni rad Kraljevo. Cilj projekta je unapređenje položaja dece iz romske populacije i socijalno ugroženih porodica. Fokus je na pružanju podrške deci u pripremi za obrazovni proces, uključivanju u društvene aktivnosti i razvoju roditeljskih veština.

Kroz ranu obuku dece i roditelja koju sprovode terenski saradnici, planira se da deca budu bolje pripremljena i sa jednakim šansama  za usvajanje  školskog gradiva kada uđu u obrazovni sistem, čime će se steći uslovi da deca iz ugroženih grupa mogu u potpunosti da ostvare svoje kapacitete i razvijaju motivaciju za učenje. Cilj je da  se na ovaj način maksimalno redukuju faktori koji utiču na osipanje dece iz obrazovnog sistema. Terenski rad uključuje individualizovanu podršku deci i porodicama, rešavanje jezičkih barijera i zdravstvenih poteškoća, kao i povezivanje sa nevladinim sektorom i lokalnim uslugama.

Dugoročno značaj ovog programa se ogleda u stvaranju prilika za ravnopravno ostajanje u sistemu obrazovanja sve dece, kasnije i profesionalnu  obuku mladih Roma što u krajnjem ishodu osigurava njihovu punu socijalnu inkluziju i izlazak iz kruga siromaštva.

Porodice uključene u  projektne aktivnosti, kao i svi ostali pripadnici romske populacije na teritoriji Grada Kraljeva dobiće dvojezični Vodič za ostvarivanje prava u lokalnoj zajednici.

Projekat uključuje rekonstrukciju prostora Centra za socijalni rad Kraljevo koji će se koristiti za edukacije i obuke  stručnjaka iz različitih sistema i realizaciju tematskih radionice za decu i odrasle pre svega na ovom projektu. Konkretno u renoviranom prostoru, romske porodice biće u prilici da u interaktivnom procesu unapređuju roditeljske veštine, a prostor će po sebi predstavljati važan resurs za grad i zajednicu.

Deo projektnih aktivnosti jeste i realizacija tematskih psihoedukativnih radionica za decu i roditelje iz romske populacije, u cilju unapređivanja njihovih veština roditeljstva i tematskih okruglih stolova namenjenih predstavnicima institucija i organizacija, koje više ili manje mogu uticati na život romske porodice, tačnije deteta iz romske populacije. Tematski okrugli stolovi informisaće i senzibilisaće predstavnike pravosuđa, obrazovnog sistema, policije, zdravstva, inspekcije rada i organizacija koje se bave decom o problemima o značaju prevenciji problema  trgovine ljudima, ranih brakova i osipanja dece iz romske populacije iz obrazovnog sistema. Aktivnosti su usmerene ka podizanju svesti predstavnika institucija i šire zajednice za sopstveni doprinos i delovanje čime se gradi inkluzivno društvo.

Kontakt osoba: Mirjana Prodanović (projektni.centar@gmail.com).