Opština Petrovac na Mlavi - Projekat "Saosećajni Petrovac: Integrativna socijalna briga za sve uzraste"

 OPŠTINA PETROVAC NA MLAVI


NAZIV PROJEKTA:  Saosećajni Petrovac: Integrativna socijalna briga za sve uzraste

VREDNOST: 59.614 evra

TRAJANJE: 12 meseci

PARTNER: Centar za socijalni rad

KORISNICI: Građani opštine Petrovac na Mlavi

Opšti cilj projekta je „doprineti socijalnom, ekonomskom i građanskom osnaživanju najugroženijih lica kroz sistem socijalne zaštite u opštini Petrovac na Mlavi“. Specifični cilj projekta je „poboljšane usluge socijalne zaštite u mandatu lokalne samouprave Petrovac na Mlavi za odrasle i starije osobe, kao i decu sa razvojnim poteškoćama“.

Aktivnosti projekta fokusirane su na potrebe dve primarne ciljne grupe, stariji građani i odrasli sa invaliditetom će imati koristi od poboljšane usluge Pomoći u kući, dok će deca sa razvojnim poteškoćama i njihove porodice biti podržani uvođenjem nove usluge razvojnog Savetovališta.

Unapređenje usluga kućne nege za starije i odrasle osobe sa invaliditetom biće fokusirano na nekoliko ključnih oblasti:

  • Povećanje postojećeg broja korisnika. Potreba za povećanjem broja korisnika usluge Pomoć u kući u opštini Petrovac na Mlavi prvenstveno je vođena demografskim profilom koji se karakteriše značajnom dijasporom, sastavljenom od radno sposobnog stanovništva. Ova činjenica je dovela do situacije u kojoj su roditelji pojedinaca koji žive i rade u inostranstvu, obično stariji ljudi preko 80 godina, ostali bez porodične podrške, što je rezultiralo značajnom potražnjom za uslugama Pomoći u kući. Na osnovu procenjenih potreba korisnika i primene definisanih kriterijuma za učešće, Centar za socijalni rad prioritizovaće korisnike, omogućavajući usluzi da prvenstveno identifikuje one sa najvećim potrebama. Ovi korisnici, u skladu sa skalom učešća, biće oslobođeni plaćanja troškova usluga potpuno ili delimično.
  • Povećanje broja direktnih pružaoca usluga. Pored potrebe za povećanjem broja direktnih pružaoca usluga usled planiranog povećanja broja korisnika usluga, još jedan razlog je činjenica da je prosečna starost trenutno angažovanih geronto-domaćica preko 55 godina. Zbog svojih fizičkih stanja, često ne mogu zadovoljiti potrebe korisnika, posebno one koje se odnose na održavanje lične higijene, i potrebe koje često premašuju minimalne standarde propisane Pravilnikom o detaljnim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite. Iz ovog razloga, projekat će akreditovati dodatnih 5 nezaposlenih osoba uzrasta od 35 do 49 godina, uključujući 3 žene i 2 muškarca, od kojih će 2 žene i 1 muškarac biti izabrani za angažovanje u pružanju usluga kućne nege.
  • Proširenje pružanja usluga na ruralna područja opštine Petrovac na Mlavi. Na osnovu podataka iz baze podataka Centra za socijalni rad i informacija prikupljenih od Sekretara lokalnih zajednica, postoji značajna potražnja za uslugama Pomoći u kući u ruralnim zajednicama. Stoga će usluge kućne nege za starije i odrasle osobe sa invaliditetom biti pružene u urbanoj zoni Petrovca na Mlavi i 20 sela (Knežica, Kamenovo, Zabrđe, Veliko Laole, Šetonje, Ćovdin, Tabanovac, Burovac, Vitovnica, Melnica, Stamnica, Kamenovo, Trnovče, Kladurovo, Bistrica, Ždrelo, Dobrnje, Manastirica i Ranovac).

Rastući broj dece sa razvojnim poteškoćama u opštini Petrovac na Mlavi ukazuje na potrebu da se prepoznaju izazovi s kojima se suočavaju kako deca, tako i njihove porodice.

  • Prema podacima lokalne Mreže za inkluziju, uspostavljene u okviru projekta „Učimo svi zajedno“ koji je sprovelo Ministarstvo prosvete i UNICEF, kao i prema bazi podataka Interresorne komisije za procenu potreba za dodatnom obrazovnom, zdravstvenom i socijalnom podrškom za decu i učenike, u 2024. godini, ukupno 22 učenika se obrazuje prema Individualnom obrazovnom planu 1, dok se 54 učenika obrazuje prema Individualnom obrazovnom planu 2. Za 17 dece predškolskog uzrasta sprovode se individualizovane mere. S druge strane, podaci iz Zdravstvenog centra ukazuju na potrebu za dodatnim kapacitetima, prvenstveno u pogledu profesionalnog osoblja (logopedi, nastavnici specijalne nastave i psiholozi) kako bi se zadovoljila rastuća potražnja za individualnim tretmanima. Organizacioni kapaciteti Organizacione jedinice Zdravstvenog centra za mlade i školsku decu, kao i postojeći kapaciteti Organizacione jedinice Centra za socijalni rad za pružanje usluga socijalne zaštite, kao što je Lični pratilac deteta, nisu dovoljni da zadovolje sve veće zahteve za podršku iz sistema socijalne zaštite. Ovo potvrđuje i činjenica da se usluge, posebno usluge logopeda i psihologa angažovanih u Organizacionoj jedinici Zdravstvenog centra za mlade i školsku decu, pružaju i korisnicima koji žive u susednim opštinama (Žagubica, Malo Crniće, Kučevo, Žabari).
  • Iz ovog razloga, kao i zbog nedovoljne informisanosti i obrazovanosti porodica u opštini Petrovac na Mlavi, kao i nedostatka prepoznavanja razvojnih teškoća njihove dece, mnoge porodice ostaju bez ove vrste podrške. Ova situacija dovodi do brojnih socijalnih rizika, što zahteva intenzivnu podršku lokalne zajednice. Stoga, usluge pružene u okviru ove savetodavne usluge, pored terapeutske podrške, deluju kao oblik prevencije socijalnih rizika, u skladu sa svrhom socijalne zaštite definisanom u članu 2. Zakona o socijalnoj zaštiti.

Kontakt osoba u projektnom timu: Dušan Anastasijevski (anastasijevski1991@gmail.com)