BeCultour HAKATON

Inovativna rešenja za razvoj cirkularnog kulturnog turizma u Baču, Sremskim Karlovcima i Irigu

 

Jedan od ciljeva BeCULTOUR projekta je i podrška u razvoju inovatacija zasnovanih na specifičnostima lokaliteta kroz međunarodni javni poziv za hakaton rešenja i Be.CULTOUR  Akcelerator – Program za ubrzavanje inovacija sa tromesečnom obukom inovatora uz mentorsku podršku međunarodnih eksperata, kroz nekoliko faza tokom celog projekta:

1. MEĐUNARODNI JAVNI POZIV ZA HAKATON I IZBOR SRPSKIH REŠENJA  

BeCULTOUR projektni partner Haute Ecole ICHEC–ECAM–ISFSC iz Brisela, organizator hakaton-takmičenja i Programa akceleracije, otvorio je 3. marta 2022. godine međunarodni poziv za inovatore da oblikuju budućnost  kulturnog turizma u šest evropskih regiona: Bazilikata (Italija), Aragon  (Španija), Larnaka (Kipar), Vojvodina (Srbija) i pogranično područje  severoistočne Rumunije i Moldavije - Inovativna rešenja za cirkularni kulturni turizam - Prilika za učestvovanje na hakatonu i u Programu akceleracije.

Javni poziv na srpskom jeziku možete pogledati OVDE.

Na osnovu evaluacije pisanih podnetih predloga i usmenih desetominutnih prezentacija predstavnika svih osam predlagača u Srbiji održanih 26. maja na „pitch-session“-u - uz primenu kriterijuma koji su bili sastavni deo javnog poziva, uspostavljena je zbirna rang lista i doneta Odluka o izboru inovativnih rešenja za cirkularni kulturni turizam i to za predloge pod nazivom:

  • FRUŠKING 8x4x4 - Avakuma Kvasa, Ane Aleksić, Jelene Panić Knežević i Vladimira Ivanovića;
  • BAČ BY TOUCH - Milana Končara, Zorice Subotić, Danila Kuljanina i Stele Badivuk; i
  • Cultural overload - Irig road - Ane Aleksić, Luli Miloš, Milice Rudić i Andreja Kravčuka. 

Više o izboru najboljih srpskih rešenja možete pogledati u vesti OVDE.

2. MEĐUNARODNO HAKATON TAKMIČENJE U BRISELU

Međunarodno hakaton-takmičenje o invativnim rešenjima za cirkularni ad ana turizam organizovano je u Briselu u ICHEC Visokoj školi menadžmenta od 6. do 9. septembra 2022. godine.

U konkurenciji 19 internacionalnih timova, sa ukupno 76 učesnika, na ovom takmičenju su bila i tri srpska tima. Tokom tri dana takmičenja i rada na hakaton-radionicama uz mentorsku podršku međunarodnih eksperata, učesnici-takmičari su razvijali rešenja, poslovne modele, testiranja, biznis-planove, kao i druge aspekte svojih projektnih ideja, koje podrazumevaju skup proizvoda i/ili usluga, tj. stvaranje jedinstvenog iskustva, odnosno turističke usluge u skladu sa aktuelnim tendencijama kulturne i kreativne industrije, digitalizacije, preduzetništva i očuvanja prirode, tradicije i nasleđa.

Poslednjeg dana takmičenja je organizovana javno predstavljanje unapređenih inovativnih rešenja svih 19 timova putem video-klipova, kao i međunarodno onlajn glasanje, kako bi svi zainteresovani mogli da podrže svoje favorite.

Tim iz Bača sa predlogom “BAČ BY TOUCH” ( https://rb.gy/ngg1ri) osvojio je prvo mesto međunarodne publike koja je glasala onlajn, sa ubedljivih 538 od ukupno 2083 glasova za svih 19 predloga!

Pored međunarodnog onlajn glasanja zainteresovanih, hakaton-takmičenje je imao još pet međunarodnih stručnih tematskih žirija sa 25 eksperata-članova žirija.

Više o hakaton takmičenju u Briselu možete pogledati u vesti OVDE.

3. PROGRAM AKCELERACIJE I PREDSTAVLJANJE INOVATIVNIH REŠENJA KROZ BIZNIS-PLANOVE

Nakon četvromesečnog Programa Akceleracije, sa međunarodnim ekspertima-mentorima na razvijanju inovativacija kroz preduzetničke biznis-planove, tri srpska tima su predstavila svoje ideje kao poslovna rešenja u Kulturnoj stanici “Svilara” Novom Sadu u sredu, 22. februara 2023. godine, u prisustvu predstavnika Ministarstva kulture, Pokrajinske Vlade, međunarodnih partnera BeCULTOUR projekta, kao i zainteresovane publike.

Više o predstavljenim inovativnim rešenjima u KC “Svilara” možete pogledati u video-klipu OVDE i u vesti OVDE.

4. REALIZACIJA INOVACIJA UZ PODRŠKU KROZ PROJEKTNI NAGRADNI FOND I TESTIRANJE PROTOTIPSKIH REŠENJA

Finalnu fazu podrške hakaton timovima kroz projekat BeCULTOUR predstavlja upotreba projektnog nagradnog fonda u cilju izrade prototipskih rešenja. Javno testiranje, odnosno prezentacija realizovanih rešenja će biti organizovana do kraja maja 2024.godine, o čemu će zainteresovana javnost biti obaveštena blagovremeno. 

Više o javnom testiranju i promociji inovativnih rešenja možete pogledati u najavi OVDE.

Kontakt osoba za dodatne informacije:

Igor Pucarević, koordinator SKGO projekta BeCULTOUR u Srbiji, igor.pucarevic@skgo.org


OPISI IZABRANIH NAJBOLJIH INOVATIVNIH REŠENJA

Frušking 8x4x4

Frušking je nova reč u srpskom jeziku, koju smo izmislili za naslov projekta u okviru BeCULTOUR. Ona koketira sa engleskim pošto se termini na koje želi da asocira završavaju na –king, kao što su: walking, biking, hiking… Prvi deo našeg neologizma odlazi na reč fruški, što je pridev koji znači – ono što pripada Fruškoj gori.

Kada se ovo sabere imamo šetnje, vožnju biciklom i planinarenje po Fruškoj gori. Pored sabiranja imamo i množenje: 8x4x4. To su dimenzije tajanstvene kutije koju će turista dobiti kad nam dođe u goste. Kada je rasklopi u njoj će naći 32 priče o 32 mesta, 32 fruškogorska vina i 32 istorijske ličnosti. U tako maloj kutiji? Da, i još je ostalo mesta za par stvari: za jednu mapu okrenutu na istok (jer je orijentacija nastala od reči orijent, a i zbog Tolkina koji piše da su patuljci ovako crtali mape); za mogućnost da se putuje na sreću, ali i druga mogućnost, da se maršruta odredi nakon pomnog istraživanja i po vlastitom izboru. A šta ako je vlastiti izbor sreća? Onda ste na pravom putu. 

Frušking je lek za frustraciju i oslobađa od stresa. Kad je duboko u šumi čovek se povezuje sa iskonskim i shvata da u prirodi nije i ne može biti gost. Prateći mapu okrenutu prema istoku turista se vraća samom sebi.  

 

Bač by Touch

Nakon višegodišnjeg iskustva u radu i volontiranju u institucijama kulture, baštini, turističkim i omladinskim organizacijama, ovaj projekat smo zamislili kao odgovarajuću implementaciju savremenog iskustva za turiste koji traže savremena rešenja u turizmu. Tokom pandemije COVID-a, svi smo primetili povećanu potrebu za daljinskim i digitalnim rešenjima u turizmu i očuvanju kulture. Sa aspekta digitalnih tehnologija, poslednjih godina, posebno u industriji pametnih telefona, „touch“ tehnologija je široko rasprostranjena i posebno održiva kod mlađe populacije.

Došli smo na ideju da napravimo interaktivni ekran osetljiv na dodir, koji bi sadržao različite programe i rešenja u vidu jednog digitalnog okruženja, virtuelno i čulno iskustvo, promociju kulturnog nasleđa, lokalnih preduzeća, domaćinstava, ruralnih područja, opšteg turizma i očuvanja prirode. Što se tiče virtuelnog i čulnog iskustva, naš plan je da napravimo virtuelno okruženje u kome bi bilo moguće iskusiti mnoge aspekte srednjovekovnog života na tvrđavi Bač, koje takođe sadrži 3D dinamički audio, likove koji će odgovarati na niz pitanja o Baču u formi dijaloga višestrukog izbora.

Okruženje bi takođe sadržalo čitavu srednjovekovnu tvrđavu, okolni životinjski svet, moguće slučajne događaje u odabranom datumu (kao npr. Dani evropske baštine) i virtuelni savetnički vodič za odrasle i omladinu. Štaviše, naš tim planira da napravi veb stranicu koja bi nudila promociju svih navedenih ciljeva, a pored toga bi sadržala celo iskustvo u Android aplikaciji koja bi bila dostupna za preuzimanje na digitalnim distributivnim platformama. Očekivani ishod ovog projekta je podizanje interesovanja za turizam i kulturnu baštinu kod mlađe populacije, povezivanje preduzeća, omogućavanje lako dostupnih informacija koje su međunarodno dostupne na više jezika, ušteda vremena potrebnog turistima da upoznaju mesto, promocija ekološkog i cirkularnog turizma itd. 

 

Cultural overload – Irig road

Digitalna mapa Iriga pružiće turistima – kako onima koji su već na lokaciji, tako i potencijalnim – informacije o prirodnom i kulturnom nasleđu, priče, slike, video sadržaj o lokalitetu, kao i elemente koji će povećati njihovu angažovanost. Ovo će biti lični turistički vodič, dostupan 24 časa, sedam dana u nedelji. Ova digitalna mapa podrazumeva kreiranje novog turističkog proizvoda – identifikaciju atrakcija koje će biti deo digitalne mape oblasti, kao i edukaciju svih uključenih ponuđača.

  • Odabrani ponuđači će proći edukaciju o tome kako da ponude standardizovan proizvod.
  • Atrakcije će biti opisane.
  • Svaka poseta će biti personalizovana prilagođenim porukama pri dolasku i odlasku.
  • Platforma će imati opciju za slanje push-notifikacija svim posetiocima lokacije sa informacijama o posebnim atrakcijama, događajima ili promocijama.
  • Digitalna mapa će imati opciju igranja interaktivnih igara na lokaciji, što daje mogućnosti za grupno učestvovanje i tim-bilding aktivnosti, otvarajući time prostor za privlačenje novih segmenata korisnika tokom radnih dana.
  • Svaki posetilac će dobiti digitalni sadržaj sa brendom destinacije, pogodan za deljenje putem društvenih mreža. Ovaj sadržaj će biti automatski generisan na osnovu slika i video zapisa koje turisti sami zabeleže tokom posete.
  • Aplikacija će omogućiti kreatorima turističke ponude uvid u lokaciju posetilaca u svakom momentu. Ovo će omogućiti kontrolu posećenosti i uvid u to koje su lokacije najpopularnije i koliko dugo se posetioci zadržavaju na njima. Ovim se omogućava i neposredna povratna informacija od strane turista i jasan pokazivač kreatorima ponude za buduće korake – šta su ključne atrakcije.
  • Aplikacija će turistima pružiti mogućnost za društvenu odgovornost putem informacija o prikupljanju sredstava za očuvanje kulturnog nasleđa.
  • Mogućnost rezervacije karata i smeštaja putem aplikacije omogućiće ostvarivanje dodatnih prihoda.